Пастирське послання архієпископа Мечислава Мокшицького на Великий Піст A.D. 2018

max-20180215094920611Всечесні Отці та Богопосвячені Особи!
Возлюблені Брати і Сестри!

В Попільну Середу ми прийняли щіпку посвяченого попелу на наші похилені голови і почули слова священика: «Пам’ятай, що ти є порохом і в порох обернешся» або «Покайтеся та вірте в Євангеліє». Так ми увійшли в особливий час благодаті – період Великого Посту. Час поглибленої молитви, слухання Божого Слова та покутних вправ. Час відкритості на благодать спасіння, яку Христос здобув для нас на хресті, щоб ми зуміли завдати смерть нашим гріхам і прийти до воскресіння, тобто до повноти життя в Бозі.

На порозі цього особливого періоду варто задуматися над тим, як пережити цей святий час, щоб його не змарнувати? Відповідь підказує нам святий Йоан Павло ІІ, який в одній із своїх катехез на Великий Піст повчав: «Переживати Великий Піст – це навернутися до Бога з допомогою Ісуса. (…) Відкупитель, а за Ним і Церква, вказують нам в цьому часі засоби, які допомагають в наверненні: молитва, піст і милостиня. (…) Великий Піст – це добра нагода для ревізії життя. Церква щороку на порозі Великого Посту веде нас у пустелю. Бачимо Христа, який постить сорок днів і молиться, щоб після цього розпочати свою діяльність таким закликом: «Збулися часи, і Боже Царство наблизилось. Покайтеся і віруйте в Євангелію!». Знаємо, що після первородного гріха Едемський сад перетворився на неродючу землю, яка давала лише терня і будяки. У порівнянні з життєдайним раєм земля Адама і Єви стала пустинею смутку і смерті. Спаситель приходить до загубленої людини, виходить у пустелю людського існування, щоб стати подібним до нас у всьому, за винятком гріха».

Тому, приймаючи повчання святого Йоана Павла ІІ, поставмо собі, Брати і Сестри, цілі, які у спільноті Церкви здолаємо осягнути в цьому святому часі.

Першою є це наше навернення, тобто відкриття і оцінка своєї поведінки. Допоможе в цьому іспит совісті, правдивий погляд на думки, мову і вчинки у світлі Божих заповідей, навчання Євангелії, Церковних заповідей та головних гріхів.

Друге – це відновлення наших відносин віри та любові до Господа Ісуса Христа. Можемо вчинити це у Таїнстві покути і поєднання, у якому наша віра принесе плід довіри до Божого милосердя, а любов «розірве наші серця» через щире визнання гріхів, покаяння і справжнє прагнення виправитися і відшкодувати вчинене зло Богові і ближньому. Таким чином ми станемо на шлях вільності, яка дозволить нам з’єднатися з Христом у Святому Причасті.

Третя ціль – робити добро ближнім, як на площині молитви за своїх друзів та не приятелів, так і через матеріальну допомогу потребуючим у милостині, отриманій від практикування посту, добрі вчинки, жести вдячності та доброзичливості.

Зрозуміння такої постави відкриватимемо також на Хресній Дорозі, в часі співу Гірких Жалів, у пасійних роздумах та покірній участі у великопісних реколекціях. В усьому цьому ми зустрінемо приклади навернень, визнання гріхів і дієвої любові до Господа Ісуса.

Улюблені брати і Сестри!

На початку Великого Посту звертаюся до Вас з закликом про гідне приготування до Великодніх Свят. Ми не побачимо пустого гробу, якщо не переживатимемо страждань нашого Господа і не розважатимемо в серці слів: «Прийди, смутку невимовний, серце наше переповни» і не вшановуватимемо Розіп’ятого молитвою: «Поклоняємось Тобі, Господи Ісусе Христе, і благословляємо Тебе, бо Ти через хрест свій святий відкупив світ».

В переживання Великого Посту у цьому році Папа Франциск звернувся до світу такими словами: «Перед обличчям трагічного затягування ситуацій конфлікту в різних частинах світу, запрошую всіх вірних провести 23 лютого ц.р., в п’ятницю першого тижня Великого Посту, особливий День молитви і посту за мир. Наш Небесний Отець завжди вислуховує Своїх дітей, які взивають до Нього серед болю та журби, “зціляє розбиті серця та перев’язує їхні рани” (Пс 147,3)».

У зв’язку із зверненням Папи, прошу Вас підтримати цю ініціативу і заохочую всіх до молитви і посту в цьому наміренні на шляху духовної боротьби за мир.

У нашій Архідієцезії цей день стане також днем молитви і посту в наміренні миру в Україні, бо, як усі ми бачимо, далі триває війна і увесь час гинуть в ній люди, а як же багато повертається скаліченими до своїх домівок.

Мої Дорогі!

Усім, хто з вірою та побожністю починають Великий Піст, священикам, богопосвяченим особам, вірним Архідієцезії на цей особливий час, на молитву і піст в наміренні миру 23 лютого благословляю з усього серця: в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Львів, 15 лютого 2018 року
№ 75/2018

+ Мечислав Мокшицький
Львівський Римсько-Католицький Митрополит

Джерело: Католицький Оглядач