Підсумки конкурсу «Репортери надії в Україні»

22196280_1395022193948982_4040378636169248834_nНагородження переможців  V Всеукраїнського конкурсу «Репортери надії в Україні» відбулось в УКУ 6 жовтня 2017 року.  Претендентів на перемогу в 4 категоріях: культура, релігія, суспільство та економіка, – шукали протягом цілого року. «Репортери надії» – конкурс на кращу статтю, репортаж чи програму, які не тільки розкривають проблему, а й пропонують шляхи її вирішення та спонукають людей до дій.

Святкове нагородження переможців конкурсу відбулось в  межах X екуменічного соціального тижня.  Серед суддів були такі постаті як отець-доктор Іван Дацько, журналіст та співзасновник ГО «Крим SOS» Алім Алієв, співзасновник і редактор розділу аналітично-інформаційного інтернет-ресурсу “Shоrt.media” Тарас Семенюк, редактор відділу веб-редакції та новітніх медіа газети «День» Вадим Лубчак.

Першими називали переможців в номінації релігія.  Нагороду здобулиНаумлюк Антон, Шах Євген та Юрченко Станіслав за матеріал «Крим. Молитва за свободу». Це відео із колективногодуа (молебеню) кримських татар біля будинку заступника голови Меджлісу кримських татар Ільмі Умерова.

В розділі культура перше місце зайняв документальний фільм «Христина. Кримське соло». Зворушлива історія талановитої дівчинки, генія фортепіано, яка змушена була разом з батьками покинути рідний дім та переїхати з території анексованого Криму. Це вже другий матеріал присвячений темі Кримського півострова, за який журналіст отримав перше місце в своїй номінації. Для українського суспільства ця тема глибоко чутлива і болюча досі, про це свідчить ще той факт, що більша частина залу втирала сльози після перегляду обох відео про Крим.

Цього року одразу аж два відеоматеріали: «Крим. Молитва за свободу» та «Христина. Кримське соло», – проекту Радіо Свобода Крим.Реалії перемогли в різних номінаціях конкурсу «Репортери надії в Україні».

Не менш зворушливою була й наступна історія «Особливий погляд: Поховайте нас з іменами» журналістки Ірини Вовк. Ще перед початком перегляду Алім Алієв наголосив, що це один з тих матеріалів, який його найбільше вразив, і який він для себе одразу визначив переможним.

Ірина Вовк поділилась, які завдання перед собою ставила та чому саме цю тему обрала: «Для мене ця робота є особливою. Я похоронила багатьох друзів і близьких мені людей. Кожну цю трагедію я переживала через себе, і я розумію, що відчували всі ті люди, які втратили своїх рідних. Ми багато знаємо про смерть «Мотороли» і «Гіві», але не знаємо імен наших загиблих хлопців, а тим паче імен неопізнаних, незнайдених героїв.Мені хотілось, щоб імена цих людей звучали і були на слуху в українців.  Цей матеріал власне про те, що цих хлопців треба шукати, про них не можна забувати».

В номінації кращий матеріал на економічну тему переміг Дмитро Литвиненко,чим викликав іронічний жарт ведучого конкурсу, що йому як представникуСТБ (телеканалу, який мав чи не найбільше відзнак) потрібно буде подарувати пакунок, щоб журналіст зміг всі ті нагороди забрати. Дмитро Литвиненко в промові наголосив, що в циклі сюжетів «Хатка, яку загубив собі ЖЕК», завдяки яким здобув перемогу,він навмисне висвітливпроблему лише з однієї сторони. Саме тому дотепний журналіст навіть одягнув для відеоматеріалу футболку з написом «Слава ОСББ, Смерть ЖЕКам». Веселий та безпосередній він радів з того, що його сюжет зміг викликати усмішки в людей. Поважаючи працю своїх колег, Дмитро Литвиненко зауважив, що все таки Україні не вистачає таких легких та веселих матеріалів, які можливо і є тією надією для суспільства. На цій позитивній ноті і закінчилось нагородження конкурсантів.

Це вже вп’ятепроходить конкурс «Репортери надії в  Україні», вперше він відбувся ще в 2009 році. Організатор конкурсу – Інститут екуменічних студій УКУ за підтримки французької асоціації «Репортери надії». Цьогоріч журналісти з різних куточків України прислали близько 250 робіт для участі в конкурсі. Ще частину матеріалів самостійно відібрали студенти Магістерської програми екуменічних студій, які для цього протягом року моніторили ЗМІ.

«Коли ми із студентами переглядали матеріали отут біля університетського озера,  сперечались і дискутували, я  думала: нарешті щось донесу їм, вони щось зрозуміють. Я б дуже хотіла, щоб студенти зуміли бачити надію в кожному матеріалі, який подавали на конкурс журналісти», – координатор конкурсу Наталя Міхновська.

Отож судді віддали перевагу чотирьом відеоматеріалам, які здобули перші місця в своїх номінаціях. Журналісти, які перемогли, отримали грошову винагороду в розмірі 3000 гривень та статуетку на пам’ять. Відзнаки також вручили Кондратюк Ірині, Калініченко Тетяні, Веснянці Ользі, Вишницькій Альоні, Усенко Юлії, Височанській Оксані та багатьом іншим.

Довідка

Вперше конкурс відбувся у 2009 році. У ньому взяло участь 714 робіт у трьох категоріях: телебачення, радіо та публікації  в пресі або в Інтернеті з усіх областей України та АР Крим. Другий конкурс «Репортери надії в Україні» відбувся у 2011 році. І у ньому взяло участь вже 800 робіт з усіх куточків України.

Усього на 5 конкурсів  надійшло більше 3300 робіт.

До фіналу допущено 193 роботи, які відзначено дипломами. По два та більше дипломів конкурсу отримало 26 журналістів. Найбільше дипломів у журналістів столиці (76), Львова (54), Одеси (13).

Призами відзначено – 44 роботи (за чотири конкурси).

Підготувала Оксана Владига

Фото: Валентина Евтушок