“Центр Дзеровича допомагає вчителям зростати фахово та відкривати постійну Божу присутність у житті”, – с. Георгія (Припутницька)

6 квітня 2019 року у Львівській Духовній Семінарії Святого Духа відбудеться конференція «Теорія і практика міжнародної педагогічної мережі Pilgrym», присвячена  сучасним підходам у викладанні предметів духовно-морального спрямування.  Організовує подію центр та управа міжнародного педагогічного руху Pilgrym. Активно долучиться до конференції Освітньо-методичний центр ім. о. Ю. Дзеровича, який діє при Львіській Архиєпархії УГКЦ. Як християнську етику викладати сучасно та чим можна допомогти педагогам, ми поспілкувалися із директором Центру ім. о. Дзеровича, сестрою-студиткою Георгією Припутницькою.

Як зародилась ідея створення центру? Яка його найважливіша мета?

            Праця вчителя має надзвичайне значення, шарм та динаміку, одночасно є дуже емоційно виснажливою. Вчителі потребують перезавантаження, відчуття спільноти і, звичайно ж, нових знань та розвитку. З потреби створити таке середовище і виник Освітньо-методичний центр ім. отця Юліана Дзеровича. Педагогіка християнського виховання і поваги до українських традицій завжди жила в нашому народі, плекалась Церквою. Визначні постаті священства, мирян здавна розвивали освітянську традицію, працювали над становленням особистості та народу – Владика Іван Могильницький, отець Юліан Дзерович, Іван Боднарук, Ольга Дучимінська, отець Вишневський, Іванна Блажкевич, Іван Федорак та багато багато інших. Виклики сучасності та напрацювання педагогічної традиції спонукають нас до творення платформи взаємодії для всіх заангажованих в освіту: шкільних вчителів, адміністрації, батьків, університетів, освітніх кластерів, виникають нові можливості налагоджувати міжнародну співпрацю.  Вивчаючи потреби і виклики ми маємо нагоду відповідати на ці запити організовуючи актуальні навчання, семінари, конференції  тощо.


            Метою діяльності Освітньо-методичного центру ім. о. Ю. Дзеровича є допомогти вчителям, керівникам шкіл, освітянам, наставникам і виховникам позашкільної освіти, молодіжних і громадських організацій у сповненні власної місії через особисту формацію себе як цілісної особистості. Розвиваючи всі свої таланти, зростаючи фахово, потрібно відкривати постійну Божу присутність у нашому житті. Нею тішитись, надихатись і так осягати повноту життя.


Освітньо-методичний центр ім. о. Дзеровича – це все ж таки структура, яка діє при Львівській Архиєпархії УГКЦ, тобто більш церковна структура, хоча має на меті виконання світських завдань. Як вдається проникати із своєю діяльністю у світський вимір?


В суспільство щораз більше проникають секулярні настрої, які підживлює комуністичний постулат про відділення церкви від держави загалом і освіти зокрема. Однак виховання молоді, виховання цілісної особистості є спільним завданням. І Церква має в цій діяльності великий позитивний досвід. Сфера освіти, харитативна діяльність, соціальне служіння є точками синергії Церкви і держави, тобто посилення одне одного.  Ламаючи  стереотипи, можемо досягти дуже гарних результатів в дошкільних закладах, школах, в праці з педагогами та батьками учнів. Діяльність центру є відповіддю на запит католицьких освітніх закладів, але ми є відкритими для всіх бажаючих. І щораз більший резонанс викликають наші заходи в людей з поза суто церковної сфери, котрі зацікавлені в якісній освіті, розвитку себе та своїх учнів.


6 квітня 2019 року, за сприяння Освітньо-методичного центру та управи міжнародного педагогічного руху Pilgrym, у Львові буде проводитись конференція про інноваційні способи поєднання ідей сталого розвитку з викладанням предметів духовно-морального спрямування. Чи можете детальніше про це розповісти та як долучитись до цієї конференції?

Педагогічний рух Pilgrim як інституція має широку місію. Під гаслом “Живучи відповідально – даруємо майбутнє” вона поєднує освіту для сталого розвитку з її релігійно – етично- філософським виміром.

Початком програми Pilgrim був дослідницький проект наукового відомства Міністерства освіти, науки та культури Австрії “Сталий розвиток і релігія – паломницька подорож” 2002/2003, на якому було сформульовано четвертий вимір сталого розвитку – духовність. Після цього тодішній Релігійно-педагогічний інститут Віденської Архієпархії заснував і розвинув у 2003/2004 концепцію школи Pilgrim. З 2002 року ініціатива об’єднала вже понад 240 освітніх закладів. З них понад 150 — це середні школи. Базуючись на чотирьох орієнтирах: екології, економіці, суспільстві та духовності, педагоги спробували по-новому поглянути на викладання релігійного компонента в шкільній програмі. Пілігрим заохочує до активної діяльності учнів що являється альтернативою до суто дидактичного викладання. Реалізувати це можливо за допомогою проектів, коли тема не лише теоретично розповідається вчителем, а в учнів є змога спробувати реалізувати цю теорію в житті. Серед основних педагогічних орієнтирів для руху Пілігрим важливим є міждисциплінарний підхід в розробці та реалізації проектів. Також вітаються і підтримуються проекти, які ґрунтуються на міжкультурному, міжрелігійному чи міжконфесійному діалозі.

Незважаючи на те, що мережа зародилась у німецькомовному середовищі й спершу поширювалась в Австрії та Німеччині, зараз географія руху охоплює не лише такі європейські країни як Італія, Голландія, Угорщина, Румунія, Словаччина чи Польща, а й країни Латинської Америки та Австралії. Під час конференції 6 квітня «Теорія і практика міжнародного педагогічного руху Pilgrim» до списку країн долучиться і Україна.

Шестеро представників цієї мережі, включно з її засновником професором Йоганом Хішем та дійсним президентом Пілігриму Міхаелем Хольцвайзером, презентуватимуть рух Pilgrim у Львові, розкажуть про його історію, суть та практичні моменти їхнього педагогічного проекту, який успішно діє в європейській католицькій освітній сфері вже понад 15 років.


            Матимемо також нагоду  взяти участь в декількох  воркшопах з розробки проектів, пов’язаних з екологічною, економічною та харитативною діяльністю. Вкінці конференції ми станемо свідками сертифікації українських освітніх закладів.

           
            Долучитись до проекту Pilgrim можуть  дитячі садочки, школи, спеціальні педагогічні заклади, професійні школи, сільськогосподарські та лісогосподарські заклади, вищі навчальні заклади, педагогічні навчальні заклади, університети, освітні заклади, підприємства, парафії, спільноти і т. д. Усі члени мережі Пілігрим отримують сертифікати своєї приналежності до руху і слідування його цілей та ціннісних орієнтирів. Щоб вступити в мережу слід призначити відповідальну особу в школі за діяльність Pilgrim та виконувати щонайменше один міждисциплінарний проект на рік, результати якого внесені в кінцевий звіт.

            Місцем проведення конференції стане Львівська Семінарія св. Духа. Початок заплановано о 9:00 ранку. Програма розрахована до 16:00. Окрім виступів гостей з Австрії та інших доповідачів буде нагода поставити свої питання та обговорити усі педагогічні ідеї. Отож, щиро запрошуємо долучатися, якщо ви небайдужа людина стосовно освіти, але досі не знаєте про Pilgrim, то ця подія саме для вас.

Що для цього потрібно зробити?

Зареєструватись  за посиланням https://goo.gl/DSoMgY та прийти – оплативши організаційний внесок – 100 грн

Що зможуть отримати учасники конференції?

  • Зрозумієте питання “Для чого?”, що буде змінювати ваш спосіб мислення і життя на краще.
  • Нагоду взяти участь в невеликому воркшопі з розробки проектів, пов’язаних з екологічною, економічною чи харитативною діяльністю.
  • Ви зможете стати свідками сертифікації чотирьох українських освітніх закладів. Тобто буде нагода вживу поспілкуватись зі школами, які в реаліях України реалізуються підхід руху Pilgrim до викладання і освіти.
  • Дарунок від Східноєвропейської місії – чотири останні видання.
  • Сертифікат учасника Міжнародної конференції.

ДОВІДКА про Освітньо-методичний центр ім. о. Юліана Дзеровича. За короткий час існування Центру вже вдалося реалізувати низку важливих в освітянській сфері міста проектів. Зокрема:

  • Літні школи для вчителів “Лідери освітніх інновацій”, “Інноваційне навчання – дорога до успіху”, “Компетентнісний підхід: зміна, що починається з класу”
  • Всеукраїнський конкурс серед приватних шкіл «Партнерство і компетенції в приватних школах»
  • Формаційний проект для вчителів “Покликані до любові і витривалості”
  • Формаційний курс для директорів освітніх закладів “Лідерсво і педагогіка партнерства”
  • Міні-курс “Мистецтво маленьких кроків”.  Розуміння себе як цілісної особистості
  • Майстер-клас для кухарів дитсадків і шкіл “Смаколики на щодень”
  • Тренінг «Мистецтво позитивної взаємодії в навчальному середовищі»
  • Координація написання програми шкільного предмету “Релігія”
  • Співпраця з освітніми інституціями України, Австрії та Польщі
  • Програма навчання для вчителів християнської етики “Творимо разом простір навчання, життя та віри”
  • Курси особистісного розвитку  для всіх бажаючих “Таємниці Я”, “Мости і фортеці”
  • Програма “Роль медсестри освітнього закладу у формуванні громадського здоров’я”
  • Зимова школа для педагогів “Біблійний вимір тілесності. Інклюзія в освіті”
  • Менторські програми з інтеграції та інноваційних методів в педагогіці Наталі Древняк-Сарабун
  • Підтримка створення католицьких освітніх закладів

Водночас ці заходи творять вчительську спільноту, спрямовану на взаємодію, засновану не на конкуренції, а на відчутті взаємної підтримки, допомоги та поваги. Кожного разу, коли ми працюємо з вчителем, кінцевою метою нашої діяльності є кращі навчальні та виховні результати учнів.