В УКУ відбудеться науково-практичний семінар на тему: «Instytut pamięci narodowej (IPN): польський приклад державної декомунізації»

dsc_9976_rawУ четвер, 18 вересня, о 15. 00 год., в Українському католицькому університеті (вул. Козельницька, 2а, семінарська кімната, ауд. 424) відбудеться науково-методичний семінар кафедри нової і новітньої історії України та Інституту Історії Церкви.

Центральною темою заходу стане: «Instytut pamięci narodowej (IPN): Польський приклад державної декомунізації».

Доповідати під час семінару буде Ігор Галаґіда, професор Ґданського університету, наук. співр. Інституту національної пам’яті у Ґданську. Дискутантом виступить канд. істор. наук Світлана Гуркіна, директор Інституту історії Церкви УКУ.

«Вважаю, що важливою метою цього семінару буде продемонструвати Україні, як останні 10 років функціонує «Instytut pamięci narodowej (IPN)» у Польщі та які здобутки у дослідженні тоталітарного минулого в рамках 1939-1989 рр. уже досягнуто. Маю зауважити, що цей Інститут фінансується державою заради того, щоб не тільки дослідити, а й переосмислити історичну пам’ять про історичне минуле. Під час семінару основна увага буде зосереджена на тому, чим займається Інститут, яка його структура, досягнення й перспективи. Крім того, дуже важливим буде розповісти й про те, як саме він змінив світогляд людей, вплинув на суспільну думку, яка його духовна роль. Одними із ініціатив Інституту, насамперед, є зміна назв вулиць, також він бере участь у пошуку могил замордованих радянською системою людей, як-от у Варшаві тощо», – розповідає професор Ігор Галаґіда.

«Досвід від проведення подібних семінарів є надзвичайно пізнавальним та важливим для нашого суспільства. Адже, зазнає трансформацій та змін й Український інститут національної пам’яті. Тому позитивний приклад колег нам дуже знадобиться. Насамперед, сьогодні, коли в державі відбувається переосмислення духовних та національних орієнтирів, коли ми прагнемо зберегти свою ідентичність й побудувати світле майбутнє, повага до традицій та пам’яті свого народу є серцевиною духовних та соціальних трансформацій», – наголосила канд. істор. наук Світлана Гуркіна.

Довідка:

Ігор Галаґіда автор багатьох наукових праць. Серед них:

Duchowni greckokatoliccy i prawosławni w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie (1947–1949) Dokumenty i materiały; Między Warszawą, Watykanem i Moskwą: Dzieje Kościoła greckokatolickiego w Polsce w latach 1944-1970; Prowokacja „Zenona”. Geneza, przebieg i skutki operacji MBP o kryptonimie „C-1” przeciwko banderowskiej frakcji OUN i wywiadowi brytyjskiemu (1950-1954); Ukraińcy na Zachodnich i północnych ziemiach Polskich 1947-1957; Ukraińcy w Polsce 1944 -1989 Walka o tożsamość (Dokumenty i materiały) та ін.