Віта Якубовська про релігійну журналістику і виклики сьогодення

10 жовтня у каплиці Львівської міської ради відбулася лекція кореспондентки Католицького суспільно-релігійного часопису CREDO Віти Якубовської «Як зацікавити читача релігійною тематикою?».

IMG_0558


Віта пояснює, що фундаментом і релігійної журналістики, і світської є компетентність у темі, якою займаєшся. Вона додає: «Об’єднує в особливий спосіб журналістику релігійну і політичну те, що 90% дорослого населення країни вважають себе компетентними в питаннях політики та релігії. Доносити інформацію до таких людей, які впевнені, що знають, як керувати державою і жити священикам, доволі складно».

IMG_0545


Журналістка пояснила, що ми маємо намагатися заохотити читачів мислити критично, ставити питання, копати глибше. Гаслом часопису CREDO є «Думати не боляче». «Деяким людям потрібні готові рішення на будь-яку проблему. Наприклад, був період, коли багато матеріалів вийшло про татуювання, але все-одно останнім питанням в коментарях було: «То можна чи ні?» Людина хоче відповідь «так» чи «ні». Немає такої відповіді. Будь відповідальним. Людина хоче, щоб їй дали готове рішення, і тоді відповідальність перекладається на автора», – згадує Віта Якубовська.

IMG_0553

Вона наголошує, що у релігійній журналістиці важливими є стриманість, бажання знайти джерело інформації і так цю інформацію подати, щоб не спокуситися на сенсацію. У давніші часи сенсація розповсюджувалася зі швидкістю у півроку: вона довго доходила з одного місця в інше. Ми живемо в часи, коли один клік – і новина вже поширюється у світі. Треба мати відвагу працювати в тому, а не в іншому середовищі. Але не треба відвагу плутати із нахабством. Якщо перейти цю тонку межу, то певні шляхи перед тобою закриються. Релігійний журналіст – це людина, яка не тільки вміє відрізнити архієрея від архімандрита, але й знає, у кого може запитати, у чому ця різниця.

IMG_0551


Віта ділиться спогадами: «Я супроводжувала єпископа під час його візиту прифронтової лінії – наш ресурс CREDO надавав медіасупровід цій поїздці. Люди їхали 100 км, щоб зустрітися з єпископом в обстріляному селі. Підходили ті, кого я вперше вжитті бачила, обіймали і казали, що читають CREDO. У таких випадка дякуєш Богові, що Він дав тобі можливість займатися тим, що ти робиш».

Значно більше є тих, хто цікавиться політикою чи культурою, ніж тих, хто цікавиться релігією, проте Віта запевняє, що зацікавити пересічного читача релігійними питаннями нескладно, проте складно не спопуляризувати, не спростити те, що є насправді дуже важливим. Вона пояснює, що першими крок мають зробити священики: коли вони зі свого боку переступають через свої уявлення про те, як мають спілкуватися із людьми і переходять на звичайну зрозумілу мову, тоді і журналістам буде легше писати.  

Також Віта пояснює, що важливо розуміти середовище і відчувати потреби того середовища, у якому ти перебуваєш, і відповідати на його запити. «Люди постійно щось шукають. Ми не можемо дати їм розжовану інформацію, як малим дітям, щоб залишилося лише ковтнути. Нам треба давати їм таку інформацію, після якої вони захочуть ставити питання. Треба розуміти, що заголовок і лід мають бути такими, щоб хотілося прочитати далі. Іноді люди не знають, що їх це цікавить. Теми приходять самі. Можна зайти до однієї церкви і знайти 5 тем. Можна поговорити із однолітками про те, що вони хотіли б знати, і подати матеріал про це на християнському підґрунті. Ви не лише напишете текст, а й дасте комусь поштовх подумати», – розповідає Віта Якубовська.

IMG_0569

IMG_0577 (1)


Автор: Тетяна Байбак

Фото автора