Виїзд за кордон: відтік мізків чи нові можливості?

Саме на таку тему дискутували під час молодіжного християнського фестивалю «Вітер-На-Дії», який відбувся 16 вересня 2018 року в УКУ. На жаль, проблема міграції в Україні з кожним роком постає все гостріше. Щороку, за оцінками експертів, понад 67 тисяч молодих людей їдуть навчатися у вищі навчальні заклади інших країн і ця тенденція зберігається, збільшуючись щороку на 20%. Загалом, понад 7 мільйонів українців працюють та проживають поза межами України.

1


Що ж спонукає молодь та старші покоління виїжджати закордон?

Найперше, активна міграція є одним із трендів сучасного глобалізованого світу. У Європі, навчання та проживання у різних країнах є звичною справою, адже це збагачує новим досвідом:

«Досвід міжнародної роботи це лише плюс. Я працюю в проектному менеджменті і часто бачу, що якщо перемішати команди, то це корисно. Проте при цьому слід розділяти тимчасовий переїзд закордон на навчання чи роботу і зміну проживання як таку. Зрештою, і у Львові ми бачимо, що є певні спеціальності, які викликають стабільний попит у іноземних студентів», – зазначив консультант з проектного управління Сергій Потапов.

Окрім здобуття освіти  все частіше в Україну почали  запрошувати іноземних спеціалістів для участі у проектах та на контрактну роботу. Зокрема, у таких сферах як ІТ, медицина, електроніка, інженерія, біохімія. Отож, не лише Європа є цікавою для українців, але і для Заходу є цікавою Україна.

21


Цю думку підтверджує і молода винахідниця Соломія Леньо, яка, маючи можливість обрати навчання у закордонному вузі, залишилася навчатися в Україні: «При вступі я мала добірку певних університетів, які пропонували мені знижку на навчання. Це, зокрема, і виші США, проте свій вибір я зупинила саме на УКУ.  Університетська освіта базується на вивченому у школі. Вважаю, що  наша освіта є сильнішою за закордонну, тому, найперше, було би недоцільно платити кошти за те, що я вже вивчала. Також мене завжди ображали фрази типу «що цікаво у нас є?». Тому такою своєю позицією я можу популяризувати наш український вуз, що справді творить якісну освіту. (…) Ступінь магістра я планую здобути у закордонному вузі, проте отримавши освіту, хочу повертатися працювати саме сюди».

Фото із сайту zahid.net
Фото із сайту zahid.net

Павло Смицнюк, науковець, що вивчає богослов’я, свою вищу освіту здобув закордоном. Це Італія, Греція, Велика Британія. На його думку, у сучасному світі, коли все швидко розвивається та змінюється, питання про те, чи відкриває виїзд закордон нові можливості чи, навпаки, є негативним фактором для країни не можна ставити так однозначно:

«Думаю, що це не дві альтернативи, які виключають одна одну. Я виїхав з України в 17 років. Думаю, що такий досвід потрібний. Моя докторська пов’язана із Індією і я багато їздив цією країною. Що мене здивувало, то це те як багато західних людей там живуть. Що це означає? Напевне, матеріальний достаток і те, що ми називаємо рівнем життя  не є єдиною ціллю. Є різні випадки. Є люди, які виїжджаючи закордон почувають себе нещасними, є такі, які почувають себе щасливими. Тому, напевне, не треба так різко ставити запитання. Думаю, що сьогодні можна комбінувати і життя закордоном, і життя в Україні».

Важливо зазначити, що і українці, які все ж залишилися проживати закордоном у силу тих чи інших обставин, можуть розвивати свою державу, долучаючись до акції, волонтерських проектів, підтримуючи армію та створюючи організації чи об’єднання у різних країнах.

Підсумовуючи, можна сказати, що проживання, робота чи освіта у іншій країні безперечно відкривають нові можливості, проте люди, що здобули такі знання та досвід, повинні повертатися та розвивати власну державу.

  Підготувала:    Мар’яна Зеленюк