Чому вчить нас свято Перенесення мощей Миколая Чудотворця

Свято Перенесення мощей святителя Миколая Чудотворця, яке сьогодні святкують  в Україні, може навчити нас чогось дуже важливого.

Свята крадіж?

Справа в тому, що це “перенесення мощей” було не зовсім звичним перенесенням. Розповіді про це перенесення, які можна зустріти й в Інтернеті, подають його як дійство звершене по одкровенню згори богобоязними мужами. Результатом чого було спасіння мощів від осквернення сарацинами.

Правда у цьому лише та, що справді, якщо б мощі не “перенесли”, то ймовірність їх осквернення була досить великою. А ось все решта, не зовсім так. Так зване перенесення мощів, було нічим іншим, як насильницьким відібранням святині в храмі міста Мир Лікійських, коротше кажучи, їх вкрали в розбійницький спосіб. Мотиви тих, хто це зробив (перепродати чи врятувати святиню від безбожників) я аналізувати не буду, бо чесно, не знаю.

Справа в іншому, що Церква побачила в згаданих подіях дію Божого Промислу, завдяки якому були врятовані мощі великого святого. Саме факт очевидного виявлення Божого Провидіння та наслідки його дії і стали радісною подією гідною церковного святкування.

То чого ж може навчити нас сьогоднішнє свято?

Воно навчає нас бачити дію Божого Промислу, Божого Провидіння, навіть тоді, коли на перший погляд відбуваються речі неприглядні в нашому житті, чи в житті інших людей. Боже Провидіння діє нам на благо, тому що Бог є Любов. Остаточним благом для нас є спасіння нашої душі в Бозі.

Які б події не вирували навколо нас, наскільки б вони не здавалися нам суперечливими та безконтрольними з Небес, християнин, який знає свого Бога, в глибині свого серця має мир, бо за всім хаосом, на який здатні люди, він очима віри вбачає руку Божого Провидіння! І вбачаючи її, робить відповідні висновки, які сприятимуть його наближенню до Бога.

При цьому не можна плутати віру в Боже Провидіння з вірою в долю, рок, фатум. Віруючий в Бога, пише свящ. Малиновський, в “Православному догматичному богослів’ї”, – не може вважати, що в світі що-небудь відбувається по сліпій випадковості, або по фатальній незворотності. Істинна віра в Бога вражає будь-які забобони, в тому числі і заблудження, пов’язані з визнанням долі”.

А Святитель Іоанн Златоуст прямо пише: “Віруй, що є Бог, Який промишляє над всім, і ти не будеш вірити в долю, яка нібито над всім панує; віруй, що є покарання і царство (тобто справедлива відплата за порок і чесноту), і ти не будеш вірити в долю, яка відбирає у нас все, що належить нам, і підкоряє нас необхідності та насиллю”.

Підготував Андрій Толстой

на фото: порожня розбита гробниця святителя Миколая в Мирах лікійських.