Операція «РозБЛОКування»: До 50-річчя арештованої коляди в УКУ покажуть найдавніший вертеп в Україні

Захід відбудеться сьогодні, 12 січня, о 18 годині на території УКУ в Колегіумі ІІ (пл. Святої Софії-Премудрості Божої). Шкільний театр УКУ «На Симонових стовпах» виступить з тим же вертепом, учасників якого заарештували того вечора 50 років тому. Організатори запрошують долучитися до спільної коляди, читання поезій та листів, з живими свідками  арештів КДБ та пригадати події півстолітньої давнини.  

50 років тому, цього ж дня  1972 року, після чергової коляди, заарештували учасників вертепу, серед яких були Василь Стус, Іван Світличний, Євген Сверстюк та інші українські дисиденти. Відтак розпочалася хвиля масових арештів під операцією «Блок»

«Наша «Операція «РозБЛОКування» є відповіддю на операцію КДБ. Відтак ми засвідчуємо, що остання виявилась недієвою і провалилася на противагу боротьбі дисидентів. Уперше про цю дату і подію ми дізнались, коли готували вечір до Василя Стуса. Чомусь про це не згадують сьогодні. А свідків тих подій залишилось зовсім мало, тому ми стараємось їх згуртувати на цьому вечорі – продовжити традицію вертепу. Різдво єднає нас знову: ми проводимо міст від Різдва 72-о року до сьогодні», – ділиться художній керівник ШТУКУ Євген Худзик.  

Унікальним дійством вечора буде Сокиринський вертеп – найдавніший сценарій різдвяної вистави в Україні. Шопку для нього змайстрував художник Богдан Поліщук, який виготовив її за зразком ХVIII-XIX століття. Актори шкільного театру УКУ виступали вже з цим вертепом у домівках учасників коляди 72-го року, зокрема і в Мирослава Мариновича. 

«Хочемо відзначити це дійство вдячністю тим людям, які вшанували різдвяну традицію, а своєю відвагою та мужністю подарували нам можливість сьогодні вільно колядувати та святкувати Різдво у власній державі.  Гості поділяться духом того часу, згадаємо, як робили вертеп у кінці 80-х початку 90-х. Відтак ми свідчимо, що українська традиція живе, а ми віддамо шану біля ясел Христові, вшануємо пам’ять про учасників тих подій, яких сьогодні з нами немає, і переживатимемо різдвяну містерію», – додає Євген Худзик.

До заходу долучаться також Ігор Калинець,сім’я Грицька Чубая, Мирослав Маринович, які брали участь у вертепі того історичного вечора. Гості зачитають вірші й листи учасників вертепу, згадають, як усе було того дня та впродовж переслідувань. Завершать вечір спільною колядою та почастунком. 

Підготувала: Наталя Стареправо

Фото надані співрозмовниками