Знахідка на горі св. Юра у Львові: пам’ятка може бути давнішою, аніж вважали науковці

Минулого тижня під час проведення земельних робіт поблизу собору св. Юра у Львові будівельники натрапили на залишки давніх фундаментів. З огляду на те, що храм належить до світової спадщини ЮНЕСКО, на місце одразу ж викликали археологів. За їх попередніми висновками йдеться про фундаменти храму XIV-XV ст. Однак, науковці підкреслюють – до завершення досліджень зарано говорити про конкретне датування.

1

Як зазначив під час брифінгу на місці знахідки директор НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Олег Осальчук, археологів запросили для здійснення археологічного нагляду північного обходу митрополичих палат, де тривають ремонтні роботи, для облаштування доїзду пожежників. Натомість виявилося, що знахідка виявлена на ділянці, де не має договору з УКБ.

«Археологічний нагляд здійснюється у рамках реставрації пам’ятки національного значення собору св. Юра. Це не є повномасштабні археологічні дослідження. На цій ділянці, хочеться вірити, виявили рештки фундаментів попередника собору св. Юра. Якщо ці здогади підтвердяться, ми будемо пропонувати їх музеєфікувати та експонувати. Але це лише попередні припущення. Ще будуть проведені додаткові дослідження, і лише тоді науковці підтвердять чи спростують це твердження. Кінцевий висновок буде приблизно за місяць-два», – підкреслив Осальчук.

Про знахідки під час проведення робіт розповів молодший науковий співробітник «Рятівної археологічної служби», археолог Остап Лазурко.

«Минулого тижня ми виявили із західного і південного боку собору фундаменти, які не збігаються з його сучасною структурою. Це і наштовхнуло на думку, що це можуть бути фундаменти церкви, що існувала тут у XIV-XVIII ст. Фундаменти відрізняються за конструкцією – збудовані з великих підтесаних кам’яних блоків. Також ми виявили ще фрагменти кераміки, а також цегли-пальцівки (брускової цегли) товщиною до 10 см, що вказує на готичний період. Відповідно це наштовхує на думку, що йдеться про фундаменти давнішого храму. Ускладнює роботи те, що з південного боку храму існував цвинтар і зараз зібрано кілька ящиків людських решток. Попередні комунікаційні роботи, які тут проводилися, привели до повної його руйнації. Усі зібрані кістки будуть згодом перепоховані у крипті собору. Ми плануємо провести засідання вченої ради, яка і дасть попередні висновки щодо цих знахідок», – зазначив він.

Щоб якомога ретельніше дослідити фундаменти собору, за словами головного архітектора реставрації собору, працівниці Інституту Укрзахідпроектреставрація Лідії Горницької науковці навіть запросили спеціалістів з Києва.

Ймовірний вигляд старовинної церкви
Ймовірний вигляд старовинної церкви

«Зараз ми ще твердо не можемо говоримо, що це фундаменти церкви XIV ст. Можливо, це може бути щось інше, можливо, щось ще давніше. Тому не варто стверджувати, що це залишки старої церкви. Такий об’єкт варто робити послідовно: крок за кроком. Коли вже відкрито таку знахідку, то слід будівельникам зупинитися і дати можливість науковцям ґрунтовно попрацювати. У зв’язку з цією знахідкою до Львова приїде відома хімік-технолог Юлія Стріленко, котра досліджувала і Десятинну церкву у Києві і Софійський собор. Вона візьме проби розчинів і на основі порівняння та ідентифікації можна буде робити точніші висновки», – акцентувала Лідія Горницька.

Допоки ж роботи тривають, археологів найбільше непокоїть те, що їх просять виконувати свою роботу максимально швидко, бо, мовляв, вони затримують завершення будівельних робіт.

Джерело: ЗІКТвоє місто