5 цікавих фактів про святих Косму і Даміана

Двічі на рік у східному обряді, 14 липня і 14 листопада, Церква вшановує святих Косму і Даміана, яких називають святими безсрібниками і чудотворцями. Що ми знаємо про цих святих? Пропонуємо зосередити увагу на 5 цікавих акцентах їхнього життя.

  1. Святі Косма і Даміан родом з Туреччини. Як свідчать джерела -брати народилися у Асії, що сьогодні входить до Туреччини. Їх батько був язичником. Він помер, коли діти були ще маленькими. Мати, Феодотія, виховувала їх в християнській вірі та благочесті. Згодом мати віддала синів до вчителя, який знався на лікуванні рослинами. Однак, брати отримали дар до лікування і зцілили чималу кількість хворих.
  2. Святих називають безсрібниками за їхню безкорисливість. Хоча святі Косма і Даміан були лікарями, допомогли багатьом недужим, однак вони не брали платні за свою роботу, тому їх називають безсрібниками. Прекрасний приклад служіння для сучасних лікарів, які всеціло віддають себе впродовж важкої пандемії коронавірусу. Важливо, що святі Косма і Даміан не лише зцілювали тілесно, але допомагали вилікуватися від духовних недуг.
  3. Святі провели першу трансплантацію. Апокрифи передають нам інформацію про те, що святі Косма і Даміан провели першу трансплантацію ноги. Як свідчать передання, один чоловік мав виразку на нозі і дуже страждав. Тоді ж святі вирішили відрізати йому цю частину, а іншу частину взяти від чорношкірого чоловіка, який недавно помер. Уві сні вони провели хворому трансплантацію. Коли чоловік прокинувся, то побачив, що його нога здорова, натомість при відкритті могили померлого на нещодавно здоровій нозі мавра була видна виразка.
  4. Дар лікування навертав інших. На чудесну лікарську поміч святих братів звернула увагу римська  влада і відправила своїх воїнів привести братів в столицю. В Римі Косму і Даміана ув’язнили в темниці, а звідти повели на судилище. Святі брати відкрито визнали перед імператором свою віру в Христа і рішуче відмовились принести жертву язичницьким богам. Вони говорили: “Ми нікому не вчинили ніякого зла і ми не займаємося чародійством, в якому нас звинувачують. Ми лікуємо хвороби силою Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа і за це не беремо ніякої плати.” Але імператор Карин наполягав, щоб святих братів віддали на мученицьку смерть.Та, несподівано, Господь вразив імператора важкою хворобою, а присутні побачивши таке диво, сказали: “Великий Бог християнський і немає іншого Бога, крім Нього.” Багато з них при цьому увірували в Ісуса Христа і стали благати святих братів уздоровити імператора, і сам імператор Карин, усвідомивши свій гріх, увірував в Господа і став просити зцілити його. Після чого імператор з почестями відпустив своїх лікарів на свободу.
  5. Про смерть святих маємо кілька передань. Одного разу Косму і Даміана запросили до тяжко хворої жінки Палладії, яку ніхто не міг вилікувати. Вона мала сильну віру і по щирій молитві братів Господь зцілив вмираючу жінку – вона встала повністю здоровою, прославляючи Господа всім серцем і душею. Сповнена подяки, Палладія таємно прийшла до Даміана і принесла йому три яйця, при цьому промовила: “Прийми цей маленький дар в ім’я Святої Животворящої Трійці – Отця і Сина і Святого Духа.” Почувши ім’я Святої Трійці, Даміан не посмів відмовитись від подяки.Незадовго після цього Косма, дізнавшись, що сталося, дуже образився. Він подумав, що брат його порушив святу обітницю, дану Богу – не брати ніякої подяки від людей за лікування. І, коли настав час смерті Косми, він, відходячи до Господа, залишив заповіт – не ховати брата поряд з ним. Незабаром помер і Даміан. Всі радилися, де похоронити Даміана. Але з волі Божої сталось нове чудо. До людей прийшов верблюд, якого святі брати вилікували від божевілля, і людським голосом заговорив, щоб не сумнівалися і поклали Даміана поряд з Космою, бо не заради нагороди прийняв Даміан дар жінки, а в ім’я Боже. Чесні мощі святих братів були покладені поряд в Феремані (Месопотамія). Інші історичні джерела свідчать, що святі Косма і Даміан прийняли мученицьку смерть через людську заздрість. Один лікар, в якого навчалися брати, позаздрив їх великому дару допомагати людям. Видаючи себе за друга і приятеля, запросив братів піти в гори збирати лікувальні трави. В горах заздрісний вчитель підступно вбив святих братів, а тіла сховав.Після своєї смерті святі Косма і Даміан також не припинили здійснювати чудеса. Про це свідчить чимала кількість одужань за їхнім посередництвом. 

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами –  https://ivano-frankivsk.church.ua/