7 цікавих фактів про монастир францисканців і костел Св. Хреста

270px-Church_of_the_Holy_Cross_in_Lviv_(Abraham_Hogenberg) 1. Львівський францисканський монастир Св. Хреста – перший осідок ордену на українських землях. Ймовірно, монастир заснований у другій чверті XIV ст. за правління Юрія Болеслава Тройденовича.
2. Костел при монастирі францисканців – перша монументальна готична споруда Львова.
3. У 1372 р. намісник Галичини Владислав Опольський передав на користь монастиря велику кам’яницю під Низьким Замком. У 1394 р. русин Дмитро з Ходорова передав монастирю село Ганачів. Також у власності монастиря перебувало с. Козельники. У 1456 р. монастирю передано села Чишки і Монастирець.
Jakub_Strepa4. Найвідоміший очільник львівських францисканців – Якуб Стрепа, що керував монастирем з 1385 р. У 1391 р. Якуб Стрепа був призначений архиєпископом Галицьким. 11 вересня 1790 р. Папа Пій VІ оголосив Якуба Стрепа блаженним , а у 1910 р. він визнаний покровителем Львівської архідієцезії.
Jan_z_dukli5. Ще одним відомим ченцем монастиря був Ян з Дуклі. У 1444 р. він очолив монастир і перебував у ньому до 1463 р. Ян з Дуклі – перший львівський католицький святий.
6. У 1648 р., під час. наступу Богдана Хмельницького, у костелі відбулась нарада польської шляхти, на якій Яремі Вишневецькому передано командування обороною міста та краю. Йому надано зібрані на оборону міста кошти. Після цього він покинув місто.
800px-Ф.К.Герстенбергер.Театр7. Після закриття монастиря костел перетворено на перший у Львові стаціонарний театр. У театрі було обладнано 36 лож, 114 крісел та по 200 місць у партері і галереї. Театр у будівлі костелу перебував до сер. ХІХ ст., але внаслідок обстрілу Львова у 1848 р. будівлю було сильно пошкоджено і, як наслідок, розібрано. Будівля монастиря і костелу орієнтовно знаходилась на місці сучасного будинку № 15 на вул. Театральній.

Лоштин Назарій