Де поховані львівські мусульмани? Розповів імам Ібрагім Жумабеков

Днями активісти львівського Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада здійснили планове прибирання мусульманської ділянки на Голосківському кладовищі. Загалом же мусульманські поховання існують на трьох цвинтарях Львова, де поховано кількасот визнавців ісламу.

Про це сайту «Духовна велич Львова» розповів імам ісламського культурного центру Ібрагім Жумабеков.

«Зберігати чистоту та порядок на місцях спочинку – це важлива справа для мусульман. Просимо Всевишнього, щоб Він прийняв наші добрі справи», — розповів імам Ібрагім. «Кожного року ми три-чотири рази виїжджаємо на прибирання мусульманських ділянок на цвинтарях Львова. Здебільшого на Голосківське кладовище – там у нас три ділянки, найдавніша – з другої половини XX століття. На ній ховали здебільшого казанських татар та азербайджанців».

Могили мусульман на Янівському цвинтарі у Львові. Фото: фейсбук-сторінка Амін Аль Касем

На Личаківському цвинтарі мало поховань, але там спочиває Могаммед Садик-бей Агабек-заде — азербайджанець, який був відомим вченим-сходознавцем; свого часу він працював на філософському факультеті Львівського університету, викладав у Сорбонні та мав багато знаних учнів у тогочасній Польщі. Помер у Львові 9 листопада 1944 року.  

Загалом у Львові поховано кілька сотень мусульман — лишень на Голосківському кладовищі понад 100. Також чимало поховань є на Янівському цвинтарі.

За словами імама Ібрагіма, особливість Янівського кладовища полягає в тому, що там нема окремих ділянок для поховання мусульман, як на Голосківському. 

Прибирання могил мусульман на Голосківському кладовищі у Львові. Фото: фейсбук-сторінка Ісламський культурний центр ім. Мухаммада Асада

«Ховали разом з усіма, однак завжди намагалися підкреслити, що це мусульманські могили, наприклад, через зображення півмісяця на пам’ятнику. Ця традиція збереглася і дотепер, коли я здійснюю поховання», — розповів імам Ібрагім. «Ще однією особливістю мусульманських поховань на Янівському цвинтарі є те, що вони дуже близько розташовані до поховань юдеїв. Схоже, що у Львові мусульман і юдеїв сприймали як представників однієї східної культури».

Також імам Ібрагім зазначив, що мусульмани жили у Львові і в давніші часи.

«Є інформація про те, що ще до Першої світової війни у Львові існувало татарське кладовище і була навіть мечеть. Але віднайти, де саме, ми поки що не змогли. Тому опікуємося тими похованнями, які вдалося встановити», — пояснив він. «Мати окреме місце для поховань є давньою ісламською традицією. Всі мусульманські народи ховають на одному кладовищі. Наприклад, у містах  Сирії чи Палестини є окремі ділянки для мусульман, християн і для юдеїв. Це також робиться для того, щоб було легше дбати про поховання». 

Прибирання могил мусульман на Голосківському кладовищі у Львові. Фото: фейсбук-сторінка Ісламський культурний центр ім. Мухаммада Асада

Зазначимо, що практика поховань згідно з конфесійною приналежністю є давньою, її зазвичай повсюди  дотримувалися у Європі до часів секуляризації, а на території України — до приходу комуністичної влади.

Також читайте: У гості до мусульман завітали представники львівської церкви

Імам Ібрагім: «Якщо життя йде в нікуди, то не має значення, скільки тобі років»

Імам Мурат: «“Слабкі” люди обуряться, чому це вони в пеклі»