День спомину блаженного Якуба Стрепи

СтрепаСьогодні римо-католики вшановують блаженного Якуба Стрепу, архиєпископа Галицького (1391-1409 рр.), який є святим покровителем Львівщини.

Народився Якуб Стрепа (Стржемє) в 1340 році на землях краківської дієцезії у родині шляхтичів. На гербі його сім’ї було зображено стремено (пол. стржемя) – звідси і походить його прізвище. Якуб в молоді роки вступив до Ордену Францисканців, був настоятелем монастиря Святого Хреста у Львові.

Під час служіння настоятелем Якуб Стрепа нерідко брав участь як посередник у суперечках між муніципальним радником та львівським архієпископом.

У 1375 році його вибрали настоятелем Товариства Братів Паломників для Христа, у рядах якого були францисканці та домініканці, які виконували місії євангелізації Молдавії та Русі. Якуб Стрепа працював місіонером у Червоній Русі, на Волині, Поділлі, Волощині.

У 1391 році папа Боніфацій IX призначив його Архиєпископом Галицьким. На момент прийняття цієї служби архиєпископство не мало ні кафедрального собору, ні відповідної кількості священиків і, навіть, територіальні межі не були чітко встановленими. Місцем, яке обрав Якуб для розташування курії був францисканський монастир у Львові. Нововивсячений архиєпископ планував скликання синоду, на якому хотів перенести архієпископську столицю з Галича до Львова. Але не встиг цього зробити, тому що незабаром помер.

Завдяки зусиллям Якуба Стреп розпочалась організація просторої галицько-львівської архидієцезії. Він особисто провадив апостольську та душпастирську діяльність, засновував нові парафії. Сам жив дуже скромно, а свої доходи призначав на будівлю храмів і монастирів. Опікою оточував лікарню у Львові, в якій також знаходився притулок для бездомних, хворих і паломників. Ставав на захист населення під час воєнних сутичок і татарських нападів.

Бл. Якуб відзначався особливим культом до Пресвятих Дарів, а також був великим шанувальником Матері Божої. З історичних джерел відомо той факт, як певного разу, молячись, він просив Марію словами: „Будь мені Матір’ю”. Тоді побачив Пресвяту Діву Марію з Дитям і почув слова: „Маєш Матір і Сина”. На одній з небагатьох єпископських печатей, що збереглись видніє бл. Якуб, який стоїть на колінах біля ніг, оточеної хмарою, Матері Божої з Дитям.

Помер бл. Якуб Стрепа 20 жовтня 1409 року. У заповіті наказав, аби продати літургійне вбрання, яке пожертвував йому Владислав Ягайло, а отримані гроші роздати як милостиню. До лику блаженних зарахував його папа Пій VI в 1790 році.

Джерело: Католицький Медіа-Центр