До Дня Львова у музеї Шептицького представлять виставку унікальних ікон «Юрій Змієборець» і святі воїни

З нагоди 760-ліття Львова, 6 травня, 2016 року, в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20,) відкриють унікальну виставку ікон XV-XIX століть під назвою «Юрій Змієборець» і святі воїни. Виставка має на меті представити образи святих воїнів в українському іконописі XV-XIX століть на прикладах пам’яток з колекції Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.

«Актуальність теми цієї виставки спричинена ювілейним роком міста Львова, небесним покровителем якого є  святий Юрій. Водночас, теперішні воєнні події в Україні також актуалізують таку виставку» – зазначають організатори.

Культ святих воїнів розвинувся вже від часів Київської Русі, про що свідчать найдавніші пам’ятки сакрального мистецтва. Українські  князі при хрещенні  найчастіше обирали імена святих воїнів, зводили  у їхню честь храми. До цих образів неодноразово вдавалися й очільники визвольних змагань наступних періодів української історії.

Чи не найбільшої популярності  серед  святих воїнів набув якраз культ св. Юрія. Колекція Національного музею налічує більше сотні зображень цього святого,  у їх числі –  й найдавнішу уцілілу українську ікону  XІV ст.  зі села Станилі з зображенням  св. Юрія в образі кінного воїна. Виставка вперше представить  розмаїття іконографії цього святого який, окрім найвідомішого образу змієборця зображався також з житійним циклом і як піший воїн – мученик.

Ікони святого Юрія складатимуть основну частину виставки.

Не меншого шанування в Україні зазнав образ св. Архангела Михаїла, покровителя Києва. Він уславлений як  поборник нечистих духів і захисник у ратних подвигах.  Поряд з іконами св. Юрія, його ікони займуть важливе місце у пропонованій виставці.  Музей володіє найдавнішою іконою св. Михаїла з циклом  діянь.   Виставка представить розвиток іконографії Архангела Михаїла від найдавніших творів візантійського стилю  до ренесансних і барокових, серед яких найпоказовіші зразки українського барокового малярства, які виставлятимуться вперше, зокрема, й такі мистецькі шедеври, як ікони зі сценами діянь з Долини   та  Стібна.

До найшановніших святих воїнів належить  і св. Димитрій, хоча кількістю ікони з його зображеннями дещо поступаються   іконам святих Юрія і Михаїла. На виставці перед глядачем постануть пам’ятки іконографії Димитрія у різноманітних варіантах, зокрема у супроводі зображень житійних сценок, у яких детально представлена розповідь подвигу святого воїна-мученика.

Крім того, представлять ікони святих воїнів – Микити, Федіра, Євстахія, а також перших українських святих воїнів-мучеників Бориса і Гліба.

Підготовка виставки  велася декілька років. Проводилася повна реставрація усіх творів, які на ній експонуватимуться, в тому числі й розкриття з-під пізніших перемалювань. Буде представлено цілий ряд раритетних пам’яток. Більшість із  них  раніше не експонувалася й не введена до літератури. До таких раритетів належить ікона св. Архангела  Михаїла з села Модричі  – досі не ідентифікований твір відомого львівського маляра першої половини XVІІ ст.  Федора Сеньковича. Його поправу можна віднести не лише до кращих досягнень цього майстра, а й до українського малярства загалом.  Вперше перед глядачем постане й ікона св. Юрія Змієборця з житієм з с. Потелича початку XVІІ ст., яка до тепер перебувала під  пізнішим записом.  Завдячуючи кропіткій праці реставраторів, нове життя отримала й презентативна барокова ікона св. Юрія з динамічною сценою поєдинку святого лицаря з лютим змієм, та романтичною царівною, зображеною посеред зеленої галявини  біля середньовічного замку.