«Х…ло» в Лаврі, зламані сайти Львівської єпархії та міністр-незнайко

Навколо Української православної Церкви (Московського патріархату) останнім часом знову розгорілись медійні пристрасті. Зокрема, днями з’явилась новина про ймовірний злам сайтів Львівської єпархії УПЦ (МП), ошелешила українців також розмова ймовірно намісника Києво-Печерської Лаври митрополита Павла (Лебедя) з матюками та захистом Путіна.

Митрополит Павло і «ху…ло»

У суботу, 17 вересня, в українських телеграм-каналах з’явився аудіозапис з телефонною розмовою нібито намісника Києво-Печерської Лаври, скандального митрополита УПЦ (МП) Павла (Лебедя) та ієромонаха з цієї ж обителі. «Митрополит Павло» різко критикує співрозмовника за його публікацію в instagram, спрямовану проти Путіна і тих, хто підтримує російську агресію. Він нецензурно обзиває «монаха» та звинувачує його в крадіжках.

Людину з голосом, подібним до Павла Лебедя обурило те, що «монах» осудив тих, хто підтримує путінську війну та вважає, що вони повинні бути відлучені від причастя на декілька років. «Монах» пояснює «митрополиту», що ці люди винні в кровопролитті, оскільки Путін пішов війною проти України. Однак «намісника Лаври» цей аргумент не переконує і він звинувачує у війні тих, хто кричав «Путін – х…ло». «Монах» зніяковів та почав клястися у любові до «митрополита», але той ще більше збудився та назвав його «ху..лом», вочевидь відомстивши за зневажену «честь» Путіна. Зрештою, «ієрарх» забороняє йому священнодіяти.

Прослухайте цей аудіозапис та зробіть висновок самі. Додамо лише, що намісник Києво-Печерської Лаври митрополит УПЦ (МП) Павло (насправді Петро Дмитрович Лебідь) неодноразово потрапляв у медія через свою скандальну поведінку та різкі висловлювання, а також через сумнівні фінансово-господарські оборудки й політиканство. Це не заважає йому залишатись на високій та «хлібній» церковній посаді в УПЦ (МП) і мати підтримку від місцевої та державної влади. Свого часу він активно підтримував Комуністичну партію України, Партію Регіонів, Януковича, Азарова та їм подібних українофобів. Попри всі скандали митрополита Павла підтримував попередній керівник УПЦ (МП) Володимир (Сабодан), а в наш час він є близьким до теперішнього очільника УПЦ (МП) – Онуфрія (Березовського). 

Сайти зламали?

Того ж дня, 17 вересня, в телеграм-каналі митрополита Львівського і Галицького УПЦ (МП) Філарета (Кучерова) з’явився коментар пресслужби Львівської єпархії «з приводу зламів єпархіальних сайтів». Згідно з цим повідомленням, «16 вересня 2022 року невідомими особами було зламано три сайти Львівської єпархії Української Православної Церкви (Головний сайт – upc.lviv.ua; Фотолітопис єпархії – foto.upc.lviv.ua та першу версію сайту, який містить матеріали, написані до 2016 року – 2016.upc.lviv.ua)».

Зазначається, що «на сайтах було розміщено різні провокаційні матеріали».

«А саме: на сайті foto.upc.lviv.ua поставили брудну та неправдиву інформацію про те, що Львівська єпархія підтримує «Спеціальну військову операцію РФ» в Україні. Також було розміщено звернення від імені Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Онуфрія, в якому йдеться про те, що прецедентом для початку війни в Україні стали нерозсудливі дії Президента України Володимира Зеленського, а також те, що Митрополит Онуфрій «висловлює любов та повагу до руських воїнів, які прийшли оберігати українську землю».

В єпархії заявили, зокрема, «що ця інформація є 100%-во неправдивою, а сама спроба дискредитації Львівської єпархії УПЦ». Також зазначається, що керівництвом Львівської єпархії УПЦ (МП) було подану відповідну заяву в Головне управління Національної поліції у Львівській області. Роботу сайтів відновлено.

Ілюстрація з сайту upc.lviv.ua.

Однак тут варто нагадати, що «нема диму без вогню», бо й справді в одній із заяв Синоду УПЦ (МП) у травні цього року, читаємо про претензії до «злочинних дій» української влади, яка, мовляв, утискає Церкву:

«Переконані, що саме така діяльність попередньої влади та “ПЦУ” і стала одним з приводів військового вторгнення в Україну», — підкреслюється у заяві Синоду УПЦ (МП). Отже, винні в нападі Путіна на Україну Петро Порошенко та Православна Церква України. Виявляється, поплатилася Україна за неповагу до УПЦ (МП). І це офіційна заява – уявіть, що вони кажуть не на камеру. Хоча що тут не так – хіба Путін не виправдовував свою агресію необхідністю захисту російськомовних та вірних російській церкві в Україні, тобто УПЦ (МП).

Не менш пікантною є тема неприхованої симпатії митрополита Онуфрія (Березовського) до російських військовополонених, яку він проявив під час зустрічі з ними. Онуфрій побажав окупантам «здоров’я та якнайшвидшого повернення до сімей», роздав їм молитвослови, іконки та шоколадки, а також заспівав «Многая літа» поіменно. До покаяння полонених окупантів Предстоятель УПЦ (МП) не закликав, осудив війну лише в загальних рисах, а росіянам побажав Божої допомоги. То ж чи так далеко від правди було те, що опублікували «зламники»? А може це голос радикальних проросійських елементів в стані УПЦ (МП) прорвався зовні? Вирішувати читачу і правоохоронцям, хоча…

Скандал в СБУ

Наприкінці минулого тижня через втручання в процес переходу громад від УПЦ (МП) до ПЦУ відсторонили заступника начальника Управління СБУ у Київській області Юрія Палагнюка. Як повідомлялося раніше, Управління СБУ у Києві надіслало на адресу Дарницької райдержадміністрації листа за підписом Палагнюка, текст якого можна розцінити як перешкоджання в переході громад від УПЦ (МП) до ПЦУ. Схоже, за логікою відстороненого службовця СБУ, в Україні буде безпечніше з парафіями промосковської церкви.

 

Столична чиновниця порахувала церковні гроші

Днями ще одна чиновниця високого рангу, а саме голова Держетнополітики Олена Богдан, заявила, що в Києво-Печерській Лаврі проживає понад 200 ченців УПЦ (МП), в той час як у структурі ПЦУ на весь Київ –  50 ченців, тому вони начебто не зможуть утримувати Лавру в належному стані і їм складно буде оплачувати комунальні витрати. Вона висловила цілу промову щодо того, як нерозумно передавати українські святині українській Церкві, і вся справа, виявляється, в грошах та кількості монахів. За такою логікою і Україні варто піддатись Росії, оскільки та має більший бюджет і кількість населення.

Міністр Ткаченко не знає представників РПЦ в Україні

Хто ж відкрив цю вересневу скриньку Пандори захисту УПЦ (МП) у владі? Можна припустити, що цією людиною став міністр культури України Олександр Ткаченко. Нещодавно він заявив у ефірі національного телемарафону що «представників Російської православної Церкви в Україні» він не знає. «Є Українська православна Церква, яка на останньому синоді відмежувалася від Російської православної Церкви. Ми з нетерпінням чекаємо на остаточну редакцію їхнього зміненого статуту, для того, щоб можна було відповідально сказати, наскільки ці зв’язки розірвані», – сказав міністр культури Олександр Ткаченко.

Міністр культури Олександр Ткаченко показує як треба вітати українців з Днем Незалежності

Однак Ткаченко суперечить сам собі –  заявляє, що представників РПЦ в Україні він не знає, але водночас каже, що чекає на остаточну редакцію Статуту, щоб «відповідально» сказати, наскільки зв’язки УПЦ (МП) та РПЦ розірвані. Тобто виходить, що наразі міністр робить заяви «безвідповідально». Складно повірити, що Олександр Ткаченко не знає про справжні настрої в середовищі УПЦ (МП), ще складніше повірити, що йому невідомо про те, що УПЦ (МП) далі перебуває в повній канонічній єдності з РПЦ, яка відкрито благословляє криваву війну проти України, і веде деструктивну кампанію проти ПЦУ, автокефальної та проукраїнської Церкви. Навіть якщо в Статут зрештою будуть внесені зміни, то це швидше нагадуватиме «фіктивне розлучення»,  а не справжній розрив з Москвою. Також залишається відкритим питання, чому у вересні міністр досі не побачив Статут УПЦ (МП), який був виправлений ще у травні?