Христос Воскрес!

Цей день, що його створив Господь, то ж радіймо і веселімось в нім!
(З Воскресної Утрені)

Holidays_Easter_Christ_is_risen__015779_Ми живемо у екстремальний час. Ще півтора року тому ніхто навіть уявити не міг, що житиме в час Революції, котра забере більш ніж сто життів,а головне – ніхто й не припускав, що нам доведеться пережити війну, котра забиратиме життя вже не сотнями, а тисячами, чи й десятками тисяч… Гірко, сумно, напружено. Всюди біль, смерть, ненависть. Важко зрозуміти, хто проти кого. Адже опріч війни з автоматами і «Градами» іде війна інформаційна. Вона не забирає життя, але від цього є не менш, а може і більш страшною. Адже сіє в душі сум, зневіру, ненависть. Змушує підозрювати одні одних у зраді, колаборації, чи просто «недостатньому патріотизмі».

Туга, скрута, зневіра.

Подібне було і у апостолів після Страсної П’ятниці. Шок. Розчарування. Вони три роки були із Учителем, сподівались, що він таки стане Царем, а вони – царськими урядовцями. Апостоли слухали, чули слова про «Царство моє – не від цього світу»; «ось йдемо в Єрусалим і Син Чоловічий буде виданий»… Проте не сприймали. Думали, що це в Учителя такий своєрідний гумор, а насправді все буде добре. Він таки збере потужне військо, прожене римлян, відновить Царство Ізраїля, і будуть вони жити довго і щасливо. Але Учителя вбили. Апостоли розбіглись задовго до цього. Їм було сумно і страшно. Те саме відчуваємо сьогодні ми. Вони були дезорієнтовані, не знали що робити, але…

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Воскрес і переміг найбільшого ворога – смерть. Визволив усіх нас з-під її влади. Смерть подолав і диявола знищив. Найкраще велич Воскресіння оспівує Тропар цього свята, котрий у благодатний Воскресний час повторюємо сотні, а то й тисячі разів: «Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що в гробах – Життя дарував!». Подібно як сум апостолів був перемінений у велику і всеперемагаючу радість, так і ми тішмося у цей Великий і Святий День! Очевидно, що це важко. Адже в багатьох наших сім’ях є жива пам’ять про останні події. Котра виблискує в наших серцях глибокими ранами. Але Воскреслий Господь Ісус нас зцілює.

Прийдімо до Нього! Віддаймо Йому свої болі і турботи. Вірмо в Нього! Вірмо, що Його Воскресіння, Його всемогутність сильніші за все зло світу. Він переміг диявола раз і назавжди, тому слуги нечистого – злісні тирани і вбивці – приречені на поразку.

Знайдімо у ці Світлі і Святі дні час для радості! Живімо всеперемагаючою радістю Воскресіння – Пасхальною радістю! Тоді всі наші турботи здаватимуться легшими і не такими гіркими. Адже Воскреслий Ісус відвідує кожного із нас. Зцілює наші рани, забирає наші болі, втирає наші сльози, співвоскрешає із Собою наших померлих, дарує їм і нам Життя Вічне! Тож живімо радістю Воскресіння!

Христос Воскрес!

Володимир Мамчин

Написавши ці кілька недоладних і емоційних слів, хочу поділитися із нашими читачами справжнім Богонатхненним шедевром про Пасху:

ОГЛАСИТЕЛЬНЕ СЛОВО СВЯТИТЕЛЯ ІВАНА ЗОЛОТОУСТОГО НА ВЕЛИКДЕНЬ

Якщо хто благочестивий і любить Бога, нехай насолодиться цим світлим торжеством. Якщо хто раб благорозумний, нехай увійде, радіючи, у радість Господа свого. Якщо хто потрудився, постячися, нехай прийме нині винагороду. Якщо хто від першої години працював, нехай отримає нині справедливу заплату. Якщо хто після третьої години прийде, дякуючи, нехай святкує. Якщо хто після шостої години з’явився, нехай не засумнівається, тому що нічого не втратив. Якщо хто затримався до дев’ятої години, нехай з’являється без усякого сумніву, нічого не боячись. Якщо хто прийшов тільки об одинадцятій годині, нехай не тривожиться тим, що запізнився, бо щедрий Владика і останнього приймає нарівні з першим; заспокоює того, хто прийшов об одинадцятій годині, як і того, що працював від першої; і останнього милує, і про першого турбується, і тому дає, і цьому дарує. І діла приймає, і наміри вітає, і діяння шанує, і думки хвалить.

Тому-то увійдіть всі в радість Господа свого: і перші, і другі, винагороду прийміть. Багаті і бідні, один з одним святкуйте! Стримані і ліниві, день вшануйте! Ті, що постилися, і ті, що не постилися, – звеселіться сьогодні! Трапеза готова: насолоджуйтесь усі! Тілець вгодований, нехай ніхто не вийде голодним, всі прийміть багатство благості! Ніхто нехай не ридає від убогості, тому що явилося загальне Царство. Ніхто нехай не оплакує гріхів: прощення бо засяяло із гробу! Ніхто нехай не убоїться смерті, визволила бо нас Спасова смерть; схоплений нею – подолав її. Зійшовши в пекло – полонив пекло, засмутив його, коли воно спробувало плоті Його. Це й Ісайя передбачив, коли взивав: “Пекло засмутилося”, зустрівши Тебе в безодні. Засмутилося, бо знищене; засмутилося, бо зневажене; засмутилося, бо смерть йому заподіяно; засмутилося, бо повалене; засмутилося, бо зв’язане. Узяло тіло, а знайшло Бога; взяло землю, а зустріло небо; взяло те, що бачило, а впало через те, чого не бачило. Де твоє, смерте, жало? Де твоя, пекло, перемога? Воскрес Христос, – і ти повалене! Воскрес Христос, – і попадали демони! Воскрес Христос, – і радіють ангели! Воскрес Христос, – і життя триває! Воскрес Христос, – і немає жодного мертвого в гробі!

Христос, що воскрес із мертвих, став початком померлих. Йому слава і держава на віки віків. Амінь.

Святитель Іван Золотоустий