Імам Мурат Сулейманов: “Рамадан — це час, коли Всевишній відчиняє ворота Раю”

Вчора у мусульман розпочався Священний Місяць Рамадан. За словами, імама Ісламського культурного центру імені Мухаммада Асада у Львові, Рамадан —це особливий період богобоязливості, благополуччя і прощення.  У цей час, віряни також акцентують на милостині. Як навчитися жити у ритмі посту та провести його з користю, навіть в умовах жорсткого карантину? Де шукати підтримки, якщо не можна збиратися разом? Про це та більше спілкуємося ексклюзивно.

-Як правильно розпочати  Священний місяць Рамадан таким чином, аби бути справді сконцентрованим на духовності, а не лише звертати увагу виключно на обмеження у їжі? Як увійти у цей ритм?

-Раніше, наші предки, згадували про підготовку до Рамадану за 6-7 місяців. Бо вони розуміли що це особливий місяць у якому були низпослані Писання, зокрема Коран, повністю. Також є вислів пророка Мухаммада, мир йому, що Тора, Євангеліє, Псалтир і Коран були також низпослані саме у цьому місяці.  Саме тому, Рамадан – це місяць богобоязливості, благополуччя, прощення.   Через це, здавна мусульмани старалися якомога більше працювати у інший період, щоб у часі Рамадану повністю присвятити своє життя Всевишньому, не працювати, але більше молитися, читати Коран робити милостиню, перебувати у колі родини. Водночас, місяць Рамадан – це своєрідний мотиватор для нас. Це не просто час, коли ми відмовляємося від їжі та пиття, але коли ми робимо набагато більше добрих справ, аніж раніше. Цьому сприяє сама атмосфера  Рамадану. Коли у Рамадані починаєш робити якийсь проєкт, або просто навчаєшся, то вдається зробити дуже багато. Бо ти зовсім не відволікаєшся на перекус, чи відпочинок. Також Рамадан – це період, коли відмовляємося від поганих звичок. Відмовляємося від їжі і питання, але, наприклад, погано говоримо про когось, чи думаємо, то наш піст може не бути прийнятим Всевишнім. Зазначу, що карантин Рамадану не завада. Цей час можна  з користю провести вдома. Більше читати духовних книг, неодмінно читати Священний Коран.

– Бачимо, що через карантин сучасній людині може бракувати сил для духовного життя. Як знайти сили на Рамадан, якщо, наприклад, не так давно перехворів коронавірусом…

-Всевишній не бажає для нас труднощів, а прагне для нас полегшення. У юриспуденції Ісламу, якщо людина відчуває певні складнощі, наприклад, через те, що перехворів коронавірусом приймає якісь вітаміни, то ті пропущені дні потім може надолужити у будь-якому іншому місяці, впродовж року. Або якщо, наприклад, у людини є якась хронічна хвороба. Тобто, якщо особа розуміє, що у разі посту, її організм буде слабнути, здоров’я покидати, то піст не треба тримати, приймати відповідні ліки. Наприклад, це у разі цукрового діабету, тощо. Але якщо у таких людей є можливість, то вони можуть нагодувати бідних людей під час посту. Зібрати, наприклад, до 60-ти людей і їх годувати, або одну бідну людину годувати упродовж посту. Якщо ж людина бідна, то від неї такого не вимагається. У нас є український Комітет по Фатві. Важливо відзначити, що Рамадан – це добра реабілітація для здоров’я. Лікарі кажуть, що інтервальне голодування дуже корисне для імунітету і укріплює людину.  Це означає, що людина 16 годин не їсть і не п’є, а потім приймає їжу і знову не їсть упродовж наступного дня. Це так само як у нас відбувається піст. Тому, навіть якщо людина відчуває слабкість зі здоров’ям, то, все ж, варто спробувати поститися.  За піст отримуємо велику нагороду від Всевишнього. У цьому велика користь для людини, зокрема для здоров’я.

-Якою є найголовніша мета Рамадану?

-Таких завдань є навіть два. Перше —це змінити себе на краще.Бо коли я вступаю у Рамадан, тримаю піст і молюся, тоді розкриваються ті недоліки, над якими я маю працювати. Бо ідеальних і безгрішних людей немає. Всевишній створив людину слабкою, про це йдеться і у Корані. Саме тому, Рамадан це чудова змога змінити себе. Навіть можна виписати свої недоліки на листок і працювати над ними. Друге  — це прощення гріхів. Бо Рамадан — це Місяць прощення гріхів. Якщо ж вірянин увійшов у Рамадан і не був прощений за свої гріхи, то  коли він зможе отримати прощення від Всевишнього? У Хадісі сказано, що у цьому місяці Всевишній відчиняє ворота Раю і зачиняє ворота Пекла.   Тому це велика можливість для нас робити те, що любить Всевишній. Якщо ж я увійшов у Місяць Рамадан і навіть може і пощуся, але роблю недопустимі речі, то є велика імовірність, що Всевишній гріхи не пробачить. Думаю, що кожна людина прагне, аби її гріхи були прощені. Адже гріх змінює особу і робить її не зовсім людяною, некорисною для суспільства. Треба прагнути, щоб Всевишній пробачив нам гріхи усього життя і навіть конкретного дня. Кожна людина по-своєму оцінює свій “гріховний багаж”. Є така історія. Був один молодий хлопець, йому було до 18-ти років. Він вів щоденник, але покинув цей світ.  І коли почали читати цей його щоденник, то там часто була фраза: “Сьогодні я зробив великі гріхи”. І що ж це були за гріхи, наприклад? Він писав: “Сьогодні я встав на молитву на 10 хвилин пізніше,аніж мав би, сьогодні я прочитав лише 4 сторінки Корану, а мав 10, сьогодні я дав менше милостині, аніж вчора”. Тобто у кожної людини є своє розуміння міри гріха. Пророк Мухаммед казав, що для віруючої людини маленький гріх — це гора над її головою, яка от-от може впасти.  

– Зрозуміло, що під час Рамадану мусульмани будуть частіше приходити на молитву. Як щодо карантинних обмежень?

-Однозначно, ми дотримуємося карантину. Ніяких особливих заходів не планується. Як і торік, у нас будуть онлайн-ефіри на духовні теми, щоб якось підбадьорити вірян. І також будемо робити іфтари “на вивіз”. Будемо готувати у Ісламському культурному центрі та відвозити їжу вірянам. На жаль, сумніваємося, що карантин завершиться до кінця Рамадану. Звісно, дуже хочеться зібратися всім разом, спільно прийняти їжу. Це родзинка Рамадану.  Думаю, що з часом все буде добре.

-Як попри всі ці суворі обмеження карантину відчути дух Рамадану? Що порадите?

– Мені здається, у колі родини, дітей збиратися, читати корисні книги, організовувати корисні ігри, гуртки. Важливо у цей час допомогти знайомим, які, наприклад, перебувать у складних життєвих обставинах. Зараз маємо якомога більше часу приділити своїм родинам.  Це вже не перший рік, коли живемо в умовах карантину. Маємо певний досвід. Думаю,що цього року буде легше. Хоча,зі свого боку, ми як духовна сторона, тримаємо постійно контакт із мусульманами. Це добра для них моральна підтримка. Онлайн-уроки також проводимо і для дітей.  Але, звісно, мечеть завжди відчинена, приватно можна прийти. Однак, колективно збиратися не будемо.

Розмовляла: Оксана Бабенко