Коли темно — ти бачиш серцем: поблизу Львова відбувся семінар присвячений людям з вадами зору

image-fa1dd0d23d7dbde5be84844ef4f012f8ad85d8e2257c38aea1c5b0bef6706fb7-V-1024x768У м. Винниках, поблизу Львова, 26 грудня, відбувся практичний семінар “Як незрячі можуть реалізувати себе в сучасному світі”. Понад дві години Оксана Потимко — виконавчий директор Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», яка є радником голови Львівської обласної державної адміністрації, вчитель-методист Великолюбінської загальноосвітньої школи Галина Ліщинська і працівник Ресурсного центру Львівської політехніки Марта Сидоряк на конкретних прикладах, якими жили впродовж кількох попередніх років, знайомили слухачів з інноватикою в освіті та дозвіллі, впевнено демонструючи можливості, що відкриваються перед повністю незрячими, завдяки застосуванню сучасних інформаційних технологій.

Оксана Потимко розпочала семінар з історії про маленьку дівчинку Ангелінку — єдину в Україні незрячу дитину, що навчається у звичайній загальноосвітній школі, яка, зрештою, і звела усіх тут присутніх. Ангелінка з 11 місяців виховується у сім’ї Невольків, котрі взяли дитину з Будинку малятка у Львові. Батьки на сімейній нараді вирішили, що для повноцінного розвитку дитині краще буде навчатись у звичній загальноосвітній школі, яка, на відміну від спеціалізованої, адаптує Агнелінку до проблем дорослого життя. Підхопивши ідею батьків за підтримки Львівського осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» та їхнім шведським колегам вчитель вивчила рельєфно-крапковий шрифт Брайля і самостійно створила дидактичні матеріали та адаптувала підручні матеріали.

“Не жаль, а визнання і сприйняття рівними нам” — основа спілкування з незрячими за словами Галини Ліщинської. Тому саме ця історія з позитивним розвитком дала поштовх до розробки і розвитку інклюзивної освіти.

За законом незряча людина може навчатися будь-де за бажанням, адже понад 80 професій доступні для незрячих. Основа навчань — знання комп’ютера. Однак, на сьогоднішній день, — за словами Оксани Потимко — жоден виш не має підручників для людей з особливими потребами. Тож задля створення першої української DAISY-бібліотеки проект п. Оксани займається конвертацією книжок для незрячих людей.

Після прослуханого і теоретичного ознайомлення з проблематикою особливих людей, учасники мали змогу практично відчути на собі неадаптованість суспільства до незрячих, завдяки тренінгам на слух та на дотик. Аудиторії, в три етапи, запропонували переглянути наосліп, себто без зображення, мультик і співставити відчуття після прослуховування його з начитаним озвученням дій. Тренінг на дотик розбурхав уяву учасників та дав можливість кожному звернутись до своєї уяви аби розгадати, що зображено на рельєфних малюнках. Тому, коли слухачам запропонували прослухати аудіозапис зображення Ангелика (буква “А”) зі славнозвісної “Української абетки” Івана Малковича усі на єдиному подиху вловлювали почуте, і здавалось, занурювались все глибше в сприйняття звуку без зображення.

Також Оксана Потимко розказала про концерт “Відчинилося життя” у якому брали участь незрячі солісти у супроводі симфонічного оркестру на рівні з українськими зірками.

Наприкінці презентованого проекту, який зацікавив присутніх доступним і практичним донесенням до аудиторії, Оксана Потимко висловила вдячність настоятелю о. Роману Мануляку та парафіянам церкви Святого Духа за організацію семінару та наголосила, що отець уже близько п’яти років є духовним наставником усіх незрячих людей у Львівській області.

Також тренер подарувала диски з озвученими мультфільмами, документальним фільмом, порадник незрячим для майбутнього реабілітаційного центру в м. Винниках, при храмі Святого Духа, Української Православної Церкви Київського Патріархату, який планують розпочати будувати наступного року. А також привітала усіх з прийдешніми великими святами та побажаннями міцного здоров’я, Божої ласки і миру для України.

За матерілами: palomnyk.in.ua