Львівський музей історії релігії відзначить 200-річчя від Дня народження творця українського гімну

2517626170З нагоди 200-річчя від дня народження автора музики Державного гімну України Михайла Вербицького та у зв’язку зі 150-ю річницею першого публічного виконання національного гімну “Ще не вмерла України і слава, і воля…”, яке відбулося 10 березня 1865 року, Львівський музей історії релігії проводить низку заходів.

Так, у переддень річниці народження автора Гімну 3 березня о 16.00 год. у музеї відкриється виставка «Творець українського гімну». Автори виставки – наукові співробітники ЛМІР Зоряна Білик і Василь Банах. Експозиція працюватиме до 30 квітня 2015 року.

Під час відкриття звучатимуть музичні твори композитора у виконанні камерного хору імені Миколи Леонтовича Львівської державної академічної чоловічої хорової капели «Дударик».

4246554950На виставці представлять метричні дані з відомостями про народження Михайла Вербицького, документи греко-католицької богословської академії у Львові (списки семінаристів, екзаменаційні відомості), рукопис коротких правил гри на гітарі «Поученіє гітари», світлини рідних місць, церков, парохом яких був отець Михайло Вербицький. Чільне місце у експозиції займають особисті нотні записи композитора: церковні пісні для чоловічого хору «Отче наш», «Христос Воскрес», «Заповіт» Т. Шевченка, оперета на одну дію «Простачка», інші твори.

Унікальним експонатом буде рукопис Гімну «Ще не вмерла Україна!». Героїко-патетична музика до вірша Павла Чубинського якнайкраще відповідала волелюбним прагненням українського народу і принесла автору найбільшу популярність.

4 березня в колишній трапезній домініканського монастиря відбудеться концерт, в якому звучатимуть твори Михайла Вербицького. Їх виконуватимуть октет солістів капели «Дударик», хор Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ, молодіжний хор архикатедрального собору Святого Юра.

Довідка:

Михайло Михайлович Вербицький увійшов в історію музичної культури як видатний прогресивний композитор першої половини XIX століття, хоровий диригент. Його діяльність розвивалася і розцвіла у лоні української церкви в Перемишлі: був справжнім народним композитором, який не лише тонко відчував настрої та мрії українського суспільства, а й зумів своєю музикою збуджувати світлі, піднесені почуття. На його творчих традиціях виховувалося ціле покоління західноукраїнських музикантів, які з великою любов’ю ставились до корифея рідного музичного мистецтва. Більшість його творів – передусім симфонії і хори – це справжні перлини української музики, які заслуговують на те, щоб посісти належне місце у програмах сучасних концертів.

За матеріалами: museum.lviv.ua