«Магдуся» – одна з найдавніших шкіл Львова

Найдавніша та найвідоміша з існуючих нині польських шкіл Львова, школа № 10, була заснована 1816 року. За час існування роботу тут припиняли лише одного разу – в роки II Світової війни, коли у цих стінах розмістили шпиталь…

Львівська тривіальна школа Св. Марії Магдалини, згідно з первісною назвою, від початку містилась у домініканському монастирі, згодом – у приватному будинку, доки 1883 року директор міської будівельної адміністрації Юліуш Гохберґер та архітектурне бюро львівського магістрату не звели для неї нове приміщення.

2-shkola-Mariyi-Magdalenipoch
Одне з перших зображень школи Марії Магдалини, кін. XIX ст.

Виконано споруду  у стилістиці історизму другої половини ХІХ ст. ( використані форми середньовічної архітектури). Фасади, викладені червоною нетинькованою цеглою, оформлено високими готичними фронтонами, романськими архівольтами та розетами.

Будівля, зведена у популярному в той час «аркадовому стилі», нині є пам’яткою архітектури місцевого значення № 192.

39
Фасад давньої школи Марії Магдалини у Львові. 2015 рік

Школа отримала назву через своє розташування – навпроти парафіяльного костелу Св. Марії Магдалини. Але вихованці, як правило вживали зменшувальне – Магдуся ( пол. Magdusia ), підкреслюючи любов і ставлення до закладу.

shkola-sv
Школа Марії Магдалини, фото до 1910 року

 

Від часу заснування школа Магдалини була жіночою, від кінця XIX ст. розрахована на учнівську молодь з околиць Кастелівки та Байок ( нині р-н вул. Чупринки, Сахарова, Київська, Котляревського ).

У 1910 році шкільний будинок було розширено добудовою двох крил ( виконало бюро Міхала Уляма ), між двома Світовими війнами, за проектом Тадеуша Пісєвіча з західного боку добудовано навчальний корпус.

Так з’являється т. з. ” біла ” – чоловіча половина школи Марії Магдалини, заклад стає мішаним. Тепер це загальноосвітня школа №10 з польською мовою навчання.

6-shkola-sv
Пам’ятне фото з першого причастя вихованок школи Марії Магдалини, 1939 рік

Після війни школа продовжувала роботу, однак площу її скоротили вдвічі. В корпусі, де раніше навчалися дівчатка, відкрито нову школу – № 3. Донині школи – сусіди успішно працюють.

7
Школи – сусіди, № 10 і № 3, фото 2015 року

27 червня 2013 року сесія львівської міської ради ухвалила присвоєння середній загальноосвітній школі №10 з польською мовою навчання історичної назви – школа імені святої Марії Магдалени.

За матеріалами: photo-lviv.in.ua