Мій Янгол-охоронець працює під прикриттям…

ANGELВідомий письменник Пауло Коельйо сказав: «Наші янголи-охоронці постійно знаходяться поряд з нами, і нерідко вони користуються чиїмись вустами, щоб повідомляти нам важливі речі». Не знаю, чи вірите ви, що вас охороняють якісь дивовижні небесні істоти від того зла і бруду, які часто сповнюють наше життя. Я вірю… можливо, через це й справді забагато пишу про янголів, дива та інші незбагненні розуму речі. І хоча це не завжди на користь, більше слухаю своє серце. Проте, мені здається, що чиїсь білосніжні крила все-таки вберігають нас від похмурої прірви розпачу й депресій…

Хто вони – янголи-охоронці, звідки приходять і як проявляють себе в нашому житті?

У перекладі з грецької слово «янгол» означає «вісник». Майже у кожній релігії присутні ці надприродні істоти. Віру в янголів-охоронців можна простежити протягом усієї античності. Концепція опікунства янголів і їх ієрархія були широко розвинені в християнстві у V столітті Псевдо-Діонісієм Ареопагітом. Теологія янголів і духів опікунства зазнала безліч удосконалень з того часу. Знаємо, що янголи – це створіння Божі, які мають розум і вільну волю, але не мають тіла. Знаємо, що вони – надприродні, а отже, позаземні, небесні істоти, яких Бог наділив силою, аби могли бути посередниками між Творцем і людьми. Вони, безперечно, – найвище втілення доброти, лагідності й досконалості.

В одній із статей я прочитала, що відповідно до християнської віри, деякі янголи справді призначені для того, щоб охороняти людей і допомагати їм. Про це стверджується в Святому Письмі, наприклад, у Посланні до Євреїв: «Хіба ж не всі вони служебні духи, що їх посилають до послуг тим, які мають успадкувати спасіння?» (Євр. 1,14).

Мене ж завжди цікавило питання, чи має кожна людина, або кожен віруючий, янгола, закріпленого за ними. В Старому Завіті ізраїльська нація мала архангела (Михаїла), закріпленого за нею (Даниїла 10:21; 12:1), але ніде у Святому Письмі не згадано про те, що янгол може бути «закріплений» за однією людиною (янголи іноді приходили до окремих людей, але ніде не згадується про постійний супровід). Юдеї розвинули вірування в янголів-охоронців у період між написанням Старого та Нового Завітів. Деякі отці Ранньої Церкви вважали, що за кожною людиною закріплений не тільки добрий янгол, але й демон також. Щоб дізнатися, який Янгол поруч із вами – світла чи темряви, – прислухайтеся до себе: про що ви думаєте, що відчуваєте в конкретний момент. Якщо в думках і в серці любов, спокій і радість – поруч із вами Янгол світла, коли ж смуток, роздратування, розчарування, образа – Янгол темряви.

Отже, вірування в янголів-охоронців існує вже давно, але воно не має чіткого біблійного підґрунтя.

Незважаючи на це, нам відомо, що Святе Письмо приписує служінню янголів такі функції: вони передають людям Божественні вказівки, доносять Богові молитви людей, охороняють людину від демонів і допомагають їй виконувати свої обов’язки.

Світові науковці по-своєму пояснюють теорію про існування цих позаземних істот. Так, ще у 1958 році американський соціолог Джеймс Стаунтон вивчив більше 200 залізничних аварій за попередні 30 років. В результаті дослідження виявилося, що поїзди, які потрапляли в аварію, були заповнені приблизно на 61% від максимального числа пасажирів, а в поїздах, які щасливо добиралися до пункту призначення перебувало не менше 76%. Різниця в 15% зароджує віру в існування вищих сил.

А знаменитого американського письменника-містика Стівена Кінга зацікавили авіакатастрофи. Після однієї з авіакатастроф на маршруті Денвер – Бостон (США) Кінг, зателефонувавши в авіакомпанію, дізнався, що 16 осіб цього рейсу здали квитки, а ще троє запізнилися. За статистикою, кількість осіб, які відмовляються від подорожей, не перевищує 10, а щоб пасажири запізнювалися – то й зовсім рідкість.

Стівен Кінг запропонував майже матеріалістичне пояснення цьому явищу. Він вважає, що часом у людей прокидається «система підсвідомої сигналізації». Та, яка була добре розвинена у наших далеких предків, не дозволяючи їм потрапляти до лап шаблезубих тигрів. Залишки цієї системи іноді проявляються у вигляді інтуїції.

Я впевнена, що з янголом-охоронцем спілкується кожна людина, але більшість з нас приймає це спілкування за внутрішній голос, інтуїцію і навіть «шосте» відчуття. Цікаво, в християнській традиції дитині при хрещенні дають ім’я і на честь якого-небудь святого (звичайно того чи тої, чиї пам’ять відзначається Церквою в найближчі до дня народження вісім днів). Таким чином, існує певна спорідненість зі святим, чиє ім’я носиш. Він стає покровителем дитини, а віруюча людина повинна святкувати не тільки день свого народження, але й День Янгола – тобто, день святого, на честь якого вона названа.

У Діяннях 12:12-15 є дуже цікавий натяк на переконання у тому, що конкретний янгол призначається для захисту кожної людини. Після того як Петро був виведений з в’язниці янголом, він пішов у будинок Марії, матері Івана, якого ще називали Марком. Служниця, Рода, впізнала його голос і побігла розповісти групі, що Петро знаходиться там. Однак, група відповіла: «Це має бути його янгол» (12:15). При цьому, янгол Петра найбільш часто зображався янголом-охоронцем у мистецтві, наприклад, найбільш відома – фреска Рафаеля «Визволення апостола Павла з темниці» у Ватикані.

Своєрідний образ янгола-охоронця заполонив нашу увагу й з голлівудського кіно, із цікавих книг тощо. Згадати хоча б фільм «Місто Янголів» (1998 р.), де головні ролі виконали талановиті актори Ніколас Кейдж та Мег Райан. Та ця історія романтична, адже янгол закохується в свою підопічну. Християнсько-духовне розуміння концепції янголів-охоронців має набагато ґрунтовнішу, важкозбагненну, але дуже неординарну та захоплюючу складову.

З особистого досвіду можу розповісти одну історію. Цього року я не змогла відсвяткувати Різдво, бо захворіла на дуже підступну та неприємну застуду. Ще з дитинства не пригадую, щоб у мене була така висока температура і таке погане самопочуття. І тоді мені наснився дивний казковий сон. Було дуже сумно та холодно. І раптом до мене підійшов великий і дуже гарний білий собака. Такий білий, що його шерсть просто засліплювала. Він обійняв мене своїми лапками, і я зігралась та заспокоїлась. Аж раптом побачила, що у нього є маленькі крильця. Дивина… Не знаю, навіяна вона наслідками прийому антибіотиків чи журналістською фантазією. Але я справді серцем відчула, що це був мій Янгол-охоронець, просто він працював під прикриттям 🙂

Неможливо чітко сказати, ґрунтуючись на Святому Письмі, чи має кожен віруючий янгола-охоронця, закріпленого за ним, чи ні. Водночас, навіть якщо ви не вірите, у нас є гарантія від Бога, що ми є Його дітьми через віру в Христа, а тому Він робитиме все заради нашого блага й добра. І ніколи не дозволить зруйнувати ніжний фундамент нашої душі.

Веселих Вам свят і не хворійте!

Лідія Батіг