Молитись вдома, а не у храмі – це як говорити з батьками телефоном, замість того, щоб провідати…

woman-church_2553390bНапередодні свята Усікновення голови Івана Хрестителя від однієї своєї знайомої у ФБ отримав таке запитання: «Чи завтрашня Літургія є обов’язковою? Тобто чи буде гріхом, якщо людина пропустить Службу Божу 11 вересня? Мене запитують мої куми, я можу лише глянути на церковний календар і сказати, що день позначений червоним кольором; але їм це недостатній аргумент, кажуть, що календарі бувають різними…Я так розумію, що вони обоє на роботу, двоє діток в садок, а на 7 ранку їм проблемніше прийти на Літургію (живуть не у Львові). Сказали, що священик на проповіді завжди наголошував, коли святкові дні і обов’язок прийти до церкви, а цього разу – нічого особливого не казав (очевидно забув)».

Власне кажучи, таке питання виникає дуже часто і у багатьох людей. Як часто ходити до Церкви? Чи не піти до Церкви є гріхом? Чи досить відвідувати Церкву щонеділі? Чи у свята? Чи в неділю і свята? А якщо так, то в які свята, адже в Церковному календарі кожен день – якесь свято..? Ці та інші питання християни – як практикуючі, так і формальні ставлять досить часто. Одні запитують, бо хочуть виправдати своє нечасте відвідування храму. Інші справді хочуть дізнатись позицію Церкви щодо цього питання. Відповіді спробуємо знайти разом. Оскільки моя знайома, як і її куми, котрим власне питання належить, так і я, є греко-католиками, то відповів я згідно із традицією УГКЦ, хоча, мабуть, у інших Церквах позиція стосовно відвідування храму не дуже різниться. Отож, якщо підходити до відвідування храму, як до обов’язку, то із цього приводу законодавство УГКЦ, а саме її Партикулярне право (114 Канон) мовить так[1]:

Канон 114 (кан. 880, § 2 ККСЦ)

  • 1. Вірні зобов’язані святкувати неділі, храмове свято власної парафії та дванадесяті свята, якими є:

1) Різдво Пресвятої Богородиці; (21 вересня)
2) Всемірне Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста; (27 вересня)
3) Введення в храм Пресвятої Богородиці; (4 грудня)
4) Різдво Господа нашого Ісуса Христа; (7 січня)
5) Богоявлення Господа нашого Ісуса Христа; (19 січня)
6) Стрітення Господнє; (15 лютого)
7) Благовіщення Пресвятої Богородиці; (7 квітня)
8) Вхід Господній в Єрусалим; (6 Неділя Великого Посту)
 9) Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа; (Четвер за 10 днів до Зіслання Святого Духа)
10) Зіслання Святого Духа;(7 тижнів після Воскресіння, завжди в неділю)
 11) Преображення Господа нашого Ісуса Христа; (19 серпня)
12) Успіння Пресвятої Богородиці. (28 серпня)

  • 2. У ці дні вірні зобов’язані брати участь у Божественній Літургії і утриматися від важкої фізичної праці[2].
  • 3. Вірних заохочується до участі в богослужіннях у дні таких свят церковного року:

1) Преставлення святого апостола і євангелиста Івана Богослова; (9 жовтня)
2) Покров Пресвятої Богородиці; (14 жовтня)
3) Святого великомученика ДимитріяМироточця;(8 листопада)
 4) Собор святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил; (21 листопада)
5) Святого священномученика Йосафата, архиєпископа Полоцького; (25 листопада)
6) Святого Миколая, архиєпископа Мир Лікійських, чудотворця; (19 грудня)
7) Непорочне Зачаття Пресвятої Богородиці святою Анною; (22 грудня)
8) Собор Пресвятої Богородиці; (8 січня)
9) Святого апостола архидиякона і першомученика Стефана;(9 січня)
 10) Обрізання Господа нашого Ісуса Христа і Святого Василія Великого, архиєпископаКесаріїКападокійської»(14 січня)

fullСаме в ці дні, згідно із законодавством УГКЦ, вірні цієї Церкви мають обов’язок відвідувати храми: щонеділі та у 12 найбільших свят Церковного року. Якщо вдатись до нехитрих підрахунків – 64 рази (52 неділі+12 свят) на рік. Не так вже й багато… Ще в десять свят Церква «заохочує» вірних до участі в Літургії. Тобто якщо в ці дні ви відвідуєте храм і утримуєтесь від важкої фізичної праці, то можете вважати себе законодавчо «чистими». Безумовно ми повинні дотримуватись Церковного законодавства, адже воно допомагає підтримувати у Церкві, як інституції, лад. Воно є дуже важливим і ми не маємо підстав його не виконувати. Але є і інший бік медалі… Якщо ми порушуємо державне законодавство, то є відповідні служби, обов’язком яких є у разі порушення закону певними особами, затримати їх і притягти до відповідальності – в залежності від злочину чи правопорушення або адміністративної, або дисциплінарної, або і кримінальної… В Церкві нема ні міліції, ні СБ, ні прокуратури, ні пенітенціарної служби… Хоча за порушення Церковного законодавства і передбачені Церковні кари, але якщо винуватець відмовиться їх виконувати, то ніхто його не може до цього змусити. Так і із законодавством стосовно відвідування богослужінь. Нехай кожен, хто вважає себе греко-католиком перегляне подані вище дні, і поклавши руку на серце скаже, чи у всі ці дні був у храмі..? Зрештою хтось скаже фразу, яка зараз дуже модна: це все придумали попи\ксьондзи, щоб збивати з людей гроші. Бо ж на кожній Літургії тацю пускають… А помолитись я можу і вдома…

Є ще один, як на мене, найголовніший аспект цього питання. Кожен із нас має батьків. Кожен із нас їх любить. Так от, якщо ми справді щиро любимо своїх батьків, то чи прийде нам до голови питати в когось скільки разів на рік ми повинні ходити до них в гості. Абсурд, чи не так? А чи спаде комусь на думку казати: я не відвідую своїх батьків, бо там треба бути дуже довго, бо я не маю в цьому потреби, бо я люблю їх в душі, бо я можу з ними і телефоном поговорити, бо, бо, бо… Абсурд..? Безумовно. Бо якщо ми справді любимо батьків, то ми шукатимемо кожної нагоди аби їх відвідати. Так і з храмом. Відмовок є сотні, не хочеться їх перераховувати, але остаточним є ключове питання: любимо ми Бога чи ні7 Якщо любимо, то нам не потрібні жодні «зобов’язуючі» закони, аби прийти на Літургію і безпосередньо зустрітись із ним у Пресвятій Євхаристії. Молитись вдома – це говорити з батьками телефоном… А бути на Літургії в храмі – це відвідувати Батька.

Бажаю всім нам знайти відповіді на важкі питання. І для цього не обов’язково перелопатити тони літератури. Відповідь – у серці!

Володимир Мамчин

[1]Електронна версія Партикулярного права УГКЦ. http://ugcc.tv/media/files/partykulyarne_pravo1.pdf

[2]Воскресіння Г.Н.І.Х не вказано в переліку дванадцяти, оскільки по-перше є «празником празників» і участь у Богослужіннях цього для кожного християнина є самозрозумілою, а по-друге його завжди святкують в неділю, а на початку канону іде мова про те, що відвідування храму щонеділі також є обов’язковим