Митрополит Макарій: “Бажаю, щоб світло Христового Воскресіння стало початком нашого духовного воскресіння”

Великоднє послання Митрополита Львівського ПЦУ Макарія.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

“Я завжди бачив Господа перед собою. Він незмінно праворуч від мене, щоб я був у безпеці. І через це радіє моє серце, і уста мої радіють, і тіло моє буде жити з надією, тому що не залишиш Ти мою душу у країні мертвих”, – такі пророчі слова про Воскресіння Христа сказав цар Давид, радіючи, що його тіло не побачить тління. А в Діянні святих апостолів містяться такі слова: “Ісуса воскресив Бог, чого свідками є всі ми” (Діяння 1:32).

Попередніми днями панували темрява й плач, але сьогодні, на світанку, світло засіяло й радість вічна явилася нам, бо Христос – Син Божий – воскрес із мертвих, з перемогою вічної слави із гробу вийшов ясно, як наречений зі світлиці. Тому все творіння з нами сьогодні радіє, небеса веселяться і світила оновлюються світлом сяйва Христового. Ангельські сили, радіючи, співають: “Днесь спасіння світові настало перемогою Господа нашого Ісуса Христа”. Радіймо й веселімося, віддаймо славу Йому, бо приборкав наклепника й переміг лукавого, убив змія духом уст своїх і владу темряви осоромив, сили противника хрестом здолав, смертю смерть убив, тління прогнав, нетління й безсмертя роду людському своїм воскресінням дарував.

Пророки, передбачаючи Воскресіння Христове, раділи, та наповнені веселістю, співали. Давид-солодкоспівець, натхненний Духом Святим та переповнений радістю, співав: “Цей день створив Господь, радіймо і веселімося у Ньому”. У цей день небо, земля й підземелля наповнилися світлом. Темрява смертна відступила, а держава ворожа була зруйнована, князь цього світу вигнаний, смерть вічна вбита смертю Христовою, залишившись бездиханною: “Який Бог великий, як Бог наш, що це дивне чинить?”

Істина Воскресіння Христового завжди була головним змістом апостольської проповіді, віра в Нього нерозривно пов’язана з вірою в спасіння, воскресіння Господа Ісуса Христа з мертвих стало завершенням усієї справи нашого спасіння, здійсненої через Його втілення, страждання та хресну смерть за гріхи людей. Тому у віровченні Церкви та в Богослужіннях хрест і Воскресіння нерозривно сполучені між собою. “Воскресіння світлом божественним осяює хрест і вводить у вседержительство Христове. На ньому благовістя стоїть”, – свідчить єпископ Феофан. Воскресіння Христове є не тільки непростим фактом оживлення силою Божою померлої людини, але й перемогою Богочоловіка Ісуса Христа над самою смертю й тлінням. Спаситель приводить людину до віри в загальне воскресіння й життя майбутнього віку, бо, “як смерть прийшла через людину, так через людину прийшло і воскресіння мертвих”. Завдяки Спасителю відкрилось нове небо й нова земля, з’явилось джерело пасхального світла й радості. Воістину сьогодні “все наповнилося світлом: небо, земля і підземелля”. Увесь світ радіє, бо Христове воскресіння дарує життя. У цьому стверджується обіцянка вічного життя й радості.

У нашому гордому й обмеженому розумі воскресіння Христове може здаватися тільки символом, а не дійсністю. Віруючі християни на основі вчення Святого Письма переконані в дійсності Христового воскресіння з Його пречистим тілом, проголошуючи цю віру у своїх щирих та глибоко віруючих серцях, у численних церковних і домашніх молитвах, а також у пасхальних церковних піснях. У цьому прославленні міститься глибоке розуміння нашого християнського православного визнання. Без воскресіння Христового в духовному світі все б занурилось у непроглядну темряву, тривала б смерть, для якої є чужими поняття життя, радості, правди й справедливості. Усе це може дати віруючій людині наш Спаситель – Воскреслий Христос, про що свідчив у свій час, коли проповідував, апостол Андрій Первозванний правителю Егеату: “Я покажу тобі, в чому загибель людських душ, щоб ти міг пізнати спасіння їх, звершене через Христа”. Як перша людина ввела через дерево непослуху смерть, так потрібно було для людського роду, щоб смерть була знищена через дерево страждання; як перша людина, яка була створена з чистої землі, ввівши через дерево злочинну смерть, так належало, щоб від Пречистої Діви народився Христос – досконала людина, щоб повернути втрачене всіма людьми життя; так як перша людина простягнула руки до дерева пізнання добра й зла, так для спасіння людини належало, щоб Син Божий простягнув на хресті свої руки за нестриманість людських рук та вчинків.

Після Воскресіння Господь явився своїм апостолам, як розповідає апостол і євангелист Іоан Богослов, коли двері були замкнені, став серед них, промовивши: “Мир вам!” Молімо милосердного Воскреслого Спасителя, щоб своїм небесним миром благословив нашу державу Україну, благословив і захистив від ворога наше українське військо, усіх нас та нашу Батьківщину.

Шановні отці, брати й сестри!

Минулого року на всецерковному рівні ми велично відзначили 30-ліття Третього відродження УАПЦ, за що висловлюю вдячність Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Епіфанію, єпархіальних архієреям, які взяли участь у святкуванні, а також кожному з Вас. 2020 року ми відзначатимемо наступну історичну подію – 30-ліття Першого Помісного Собору УАПЦ, на якому було обрано Першого Патріарха УАПЦ Мстислава Скрипника, з чим я усіх попередньо щиро вітаю.

Всечесні отці, монахи, брати й сестри!

Прийміть найщиріші вітання з величним святом Пасхи Христової. Бажаю, щоб світло Христового Воскресіння стало початком нашого духовного воскресіння. Нехай Воскреслий Спаситель зішле нам свої щедрі милості, благословить своїми щедротами Вас, Ваших вірян та християнські родини, Вашу працю й молитви, щоб, живучи в духовному єднанні з Христом на цьому світі, ми успадкували щасливе життя з Воскреслим Христом у Його вічності.

Усім бажаю Вам радісних свят!

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

Високопреосвященніший МАКАРІЙ,

Митрополит Львівський

УПЦ (ПЦУ)

ПАСХА ХРИСТОВА 2020 РОКУ БОЖОГО

м. ЛЬВІВ


Фото:  Олени Ляхович, Гал. інфо