Предстоятель УПЦ Онуфрій (Березовський) відзначив «повну канонічну самостійність Української Православної Церкви та її однозначне відмежування від Московського патріархату». Також він висловив сподівання, що інші Помісні Православні Автокефальні Церкви схвалять «канонічну незалежність» УПЦ та відзначать «її належною відзнакою».
Про це він заявив у своєму Зверненні з нагоди третьої річниці Собору Української Православної Церкви, що відбувся 27 травня 2022 року у м. Києві (Феофанія).
Митрополит Онуфрій висловив жаль, що «після початку повномасштабного вторгнення Московський патріарх Кирил повністю став на бік російського політичного керівництва, послідовно виправдовуючи військову агресію проти України». Це, за словами ієрарха, вже з перших тижнів війни викликало публічну незгоду зі сторони священників, окремих парафій і цілих єпархій у різних регіонах України. Вони почали відмовлятись підносити ім’я Московського патріарха за богослужінням.
У цій ситуації, за словами митрополита, Священний Синод УПЦ вирішив піти «шляхом соборності». «Цей Великий Собор розпочав роботу у другій половині дня 27 травня. Переважна більшість делегатів Собору виступила за повне відокремлення Української Православної Церкви від Московського патріархату», — наголосив Предстоятель УПЦ.
І додав, що «саме тому Собор вніс низку принципових змін до Статуту про управління, якими було засвідчено про повну канонічну самостійність Української Православної Церкви та її однозначне відмежування від Московського патріархату». «Зі статуту були вилучені всі пункти про зв’язок Української Православної Церкви з Руською Православною Церквою. Зокрема, постанови РПЦ більше не є підставою для діяльності нашої Церкви. Предстоятель Української Православної Церкви пожиттєво обирається єпископатом нашої Церкви та не потребує отримання благословення на своє служіння від Московського патріарха. Митрополит Київський і всієї України припинив членство у Священному Синоді РПЦ. Ім’я Московського патріарха більше не поминається за богослужінням у храмах та монастирях Української Православної Церкви».
Також митрополит Онуфрій нагадав, що Собор у Феофанії «однозначно засудив російську військову агресію проти України та висловив незгоду з позицією патріарха Кирила щодо цієї війни». «Собор також заявив про намір відновити в Українській Православній Церкві чин мироваріння. Крім того, делегати Собору висловились за розвиток місії нашої Церкви за кордоном серед православних українців, які внаслідок війни опинились за межами своєї Батьківщини, задля збереження ними своєї віри, культури, мови та православної ідентичності».
Митрополит робить висновок, що «таким чином, Собор, який відбувся три роки тому в монастирі Феофанія, докорінно змінив життя» УПЦ.
Він, зокрема, відзначив: «Після 27 травня 2022 року ми більше не є частиною Московського патріархату. Собор чітко заявив про прагнення нашої Церкви до повної канонічної незалежності. І на даний момент ми вже маємо усі атрибути такої незалежності. Наша Церква самостійно вирішує усі питання свого внутрішнього та зовнішнього життя: відкриває нові єпархії, обирає єпископів та предстоятеля без втручання з боку інших Помісних Церков, самостійно виготовляє святе Миро для власних потреб, відкриває парафії за кордоном».
Також Предстоятель зробив заяву, яка дотепер не озвучувалась керівництвом УПЦ офіційно і публічно, а саме – що в УПЦ сподіваються, «що уся родина Автокефальних Помісних Церков морально підтримає нас, схвалить нашу канонічну незалежність та відзначить її належною відзнакою».
Також читайте: Митрополит Філарет (Кучеров): «В Україні більше немає УПЦ Московського патріархату»
О. Андрій Пінчук: «В Україні буде створено екзархат, паралельний до ПЦУ»
УПЦ – троянський кінь Московської патріархії в Європі