Назарій Петрів: “Наш симпозіум “Любов і відповідальність у епоху постмодерну” – це майданчик для діалогу”

Знаєте що зробити, щоб у світі був мир? Йдіть додому та любіть свою сім’ю.

Мати Тереза

Більшість мріє зустріти своє кохання і створити родину. Однак, у сьогоднішньому світі перед нами щоразу більше викликів: громадянські шлюби, дошлюбне співжиття, «кохання», яке не витримує перевірку часом і побутом. Що робити? Відповідь на це непросте запитання шукатимуть під час міжрелігійного симпозіуму «Любов та відповідальність в епоху постмодерну» 10 жовтня 2019 року. Головна локація події: конференц-зал Філософсько-богословського факультету (Хуторівка, 35 а).

Дискутувати про сучасне подружжя і його три виміри відповідальності приїдуть представники месіанського юдаїзму, греко-католики, римо-католики, мусульмани. «Спілкуючись із представниками різних релігій та християнських конфесій, ми зрозуміли, що коли ведемо мову про сім’ю у традиційному сенсі, як про союз чоловіка та жінки, які відкриті на нове життя, то стоїмо на спільних позиціях, часто навіть поділяємо одну візію та, без сумніву, зіштовхуємось із тими самими проблемами та викликами», – розповів під час інтерв’ю виданню «Духовна велич Львова» науковий співробітник Інституту родини та подружнього життя, аспірант кафедри Церковної історії УКУ, координатор серії міжрелігійних симпозіумів “Сімейні цінності пред викликами секулярного суспільства”, Назарій Петрів.

Любов і відповідальність у епоху постмодерну”. Чому обрали саме таку тему?

Думаю, тема відповідальності актуальна як ніколи раніше. Ми з вами живемо в країні, яка стрімко трансформується. Зміни стосуються усіх сфер і вимірів людського буття: економічної, суспільної, культурної та навіть релігійної. Наприклад, хто ще в вересні-жовтні минулого року міг собі уявити, що в Україні постане Помісна Церква? Сьогодні — це вже доконаний факт. Подія, яка відбулася. Також ми є свідками зміни світогляду та моралі. Гасла “свобода”, “рівність”, “братерство” в тій чи іншій модифікації лунають звідусіль. Але правдива свобода немислима без відповідальності, рівність – без поваги , а братерство – без турботи про ближнього. Першою школою, де кожен із нас пізнає, що таке рівність, братерство та свобода, — є родина. Сім’я — це те місце і та спільнота людей, де чуємося любленими, тут же ж вчимося й відповідальності. Бо любов і відповідальність ідуть поруч. Без любові немає відповідальності і навпаки. Любов — це готовність взяти на себе частину обов’язків іншої особи. Не звільнити її від її обов’язків, але підтримувати та допомагати. Це і є практичним виявом відповідальності. Епоха постмодерну, в якій живемо, наче “кричить” про людську свободу, наголошує та пропагує індивідуалізм, захоплює культурою споживацтва й егоцентризму. Буденним явищем цієї культури є підміна істинного значення та викривлене розуміння любові. Обираючи цьогорічну тему Симпозіуму, ми як організатори мали на меті привернути увагу до родини та сім’ї, чітко та голосно говорити про істинне значення любові та відповідальності, які найкраще реалізуються саме в родині.

 

 

У чому родзинки цьогорічного симпозіуму? Чим він відрізняється від попередніх?

Родзинкою цьогорічного симпозіуму є зустріч трьох авраамістичних релігій, які діють в Україні: християнства, ісламу та вперше месіанського юдаїзму. Цьогоріч перш за все хочемо спільно роздумувати над тим, що та чи інша релігійна громада робить для промоції сімейних цінностей у суспільстві. Дискусія обіцяє бути жвавою та цікавою. Окрім того, організація Симпозіуму сама по собі є виходом із зони комфорту та доланням стареотипів. Зрештою, наша мета — долати ці стереотипи і висвітлювати внесок релігійних громад у промоцію і розвиток сім’ї в Україні. Наш симпозіум — це створення майданчика для діалогу.

Хто буде доповідачем на симпозіумі?

Серед головних спікерів Симпозіуму цьогоріч будуть: головний муфтій Духовного управління мусульман “Умма” Шейх Саід Ісмагілов, єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ Преосвященніший Владика Володимира (Груца), о. ліцензіат Тарас Костик — голова Комісії Родини Стрийської єпархії УГКЦ. Месіанський юдаїзм представлятиме заступник головного равина, старійшина Київської Месіанської Общини — Андрій Луговський. Модеруватиме захід о д-р. Юрій Козловський.

Якими будуть головні теми під час симпозіуму?

Їх цьогоріч маємо дві Перша — це любов. Під час Сипозіуму головно будемо говорити про те, як вона реалізується в родинному житті. Другою темою є відповідальність. Розглядатимемо її з кількох різних кутів. Вестимемо мову про індивідуальну (особову), релігійну та суспільну відповідальність особи та родини у сучасному світі.

Хто може стати учасником міжрелігійного симпозіуму?

Захід відбуватиметься в стінах Філософсько-богословського факультету Українського Католицького Уіверситету та буде відкритою подією, участь у якій зможуть взяти всі охочі, попередньо заповнивши реєстраційну форму. Окрім того, ми очікуємо тих, хто безпоспередньо працює із сім’єю чи цікавиться темою родини. Це соціальні працівники, сімейні психологи, душпастирі, семінаристи, богослови, релігієзнавці. Зараз часто кажуть про те, що сучасна родина перебуває під загрозою.

Чому Ви щороку організовуєте цей міжрелігійний симпозіум? Яка головна мета для Вас як організатора?

Ми живемо в мультикультурному, міжрелігійному суспільстві, де так чи інакше представники різних національностей та віросповідань перетинаються. Як на офіційному, так і на локальному рівнях. Все частіше сьогоді спостерігаємо укладання подруж між представниками не лише різних християнських конфесій, але й різних віросповідань. І ці люди, які перебувають разом і сповідують різні релігії, знаходять спільний ґрунт для виховання дітей. Проаналізувавши ситуацію, ми як команда Інституту родини та подружнього життя, вирішили, що добре було б подумати про можливість зорганізувати зустрічі з представниками інших конфесій та релігій, під час яких ми б обговорювали богословські, релігійно-обрядові та культурні особливості розуміння подружжя та родини у різних релігіях і водночас знаходили те, що нас об’єднує. Відтак ми почали пошук однодумців і партнерів.Одним із них став центр Міжрелігійного та міжконфесійного діалогу “Лібертас”, у співпраці із яким ми й розпочали серію міжрелігійних симпозіумів. Перший наш захід відбувся восени 2016 року. Тоді його учасниками були представники християнства й ісламу. Через рік до дискусії приєднались реформовані юдеї. Минулорічний симпозіум ми зосередили на діалозі представників різних християнських конфесій, що діють в Україні.

Як Ви вважаєте, цей симпозіум може зараз змінити непросту ситуацію із родинами?

Мета симпозіуму – не дати готові рішення, а окреслити шлях для подальших досліджень.