О. Климентій Шептицький: У Львові презентували першу біографічну працю про Праведника народів світу

Вчора у Соборі святого Юра у Львові відбулася презентація першої біографічної книги про отця Климентія Шептицького «Казимир граф Шептицький – отець Климентій: польський аристократ, український ієромонах, екзарх Росії та Сибіру, Архімандрит Студитів, Праведник народів світу, блаженний Католицької Церкви», автором якої є Іван Матковський.

29


Автор першої біографічної книги про отця Климентія Шептицького Іван Матковський поділився, що лише написання книги зайняло аж дев’ять місяців, а ілюстративна робота тривала понад шість, оскільки потрібно було знайти якісні фотографічні матеріали, а потім їх належно «вбрати».

«Минулого року я з отцем Юстином Бойком впорядковували листи отця Климентія Шептицького до родини. І коли ми їх сортували, з’ясувалося, що чимало моментів з життя отця є невідомими, хоча матеріали, по яких можна зробити дослідження, є у відкритому доступі.

Вважаю, що причиною такої «невідомості» стала незацікавленість істориків. Хоча їх можна зрозуміти, адже історики є світськими людьми, дослідження яких орієнтується на цікавість загалу чи розкрученість певної теми. І одним із завдань цієї книги є збільшення зацікавленості людей до історії осіб, які внесли небувалий вклад в розвиток нашого світу та краю», – розказав Іван Матковський.

Отець Юстин Бойко зазначив, що  день для презентації книги обраний не просто так, адже, 22 грудня, в 1917 році перед Архікатедральним собором Святого Юра отець Климентій прийняв схиму, яку літургійні книги називають «малим ангельським образом».

«Взявши книгу до рук, ви одразу побачите її назву – «Казимир граф Шептицький – отець Климентій: польський аристократ, український ієромонах, екзарх Росії та Сибіру, Архімандрит Студитів, Праведник народів світу, блаженний Католицької Церкви». Уже з самої назви праці можна зрозуміти, що автор намагався охопити весь період життя отця – від народження і до смерті. Книга поділена аж на 17 розділів, де останній присвячений спогадам сучасникам отця та його членів родини», – поділився отець Юстин Бойко.

Також отець розказав про саму структуру книги, що на кожній сторінці у правій верхній частині вказаний рік життя отця Климентія. Таким чином, за його словами, автор книги сприяє зручності у читанні, особливо для тих, хто бажає оперативно ознайомитися з даними.

«Ця біографічна книга є надзвичайна у своєму змістовому наповненні, тому що автор опирається на численну кількість історичних джерел, зокрема, на архіви. По-перше, це архівні матеріали, які до цього ніколи не публікувалися чи публікувалися лише частково. До джерельної бази входять матеріали Центрального державного історичного архіву Львова, архіву постуляційного центру студійських монастирів УГКЦ, а також архівні дані різних органів влади, наприклад, радянської. І що найважливіше – Іван Матковський (автор книги, – ред.) віддає перевагу самому носію архівної інформації над власною інтерпретацією, в результаті цю біографічну книгу сміливо можна назвати джерельною базою для майбутніх досліджень, пов’язаних з отцем Климентієм Шептицьким», – додав отець.

Як зазначив Юстин Бойко, у книзі левову частку посідає опис, досі незнаного широкому загалу, світського життя отця Климентія Шептицького, а також роздуми його матері – Софії Шептицької – про дитину, яку вона носить під своїм серцем. І саме ці маловідомі клаптики його біографічної історії дають зрозуміти, яка була ця постать насправді та чому отець став саме таким.

Зазначимо, що відновлення пам’яті про блаженного священномучника Климентія Щептицького долучилися низка професіоналів: літературний редактор Оксана Думанська, львівська художниця Леся Квик, коректор Ольга Громик, мистецтвознавець Іванна Новаківська, перекладач Ярема Кравець тощо.

Книгу можна буде придбати у книгарнях Львова в січні 2019, ціна якої приблизно становитиме 400 гривень.

Джерело: https://zik.ua/new

Фото: https://zik.ua/new