о. Микола Кавчак: «Віддаваймо людям тепло любові, наповнюючи свої душі милосердям»

Вже завтра Церква буде вшановувати пам’ять святого Миколая. У цей день кожен із нас може стати послідовником святого Миколая на землі. Для цього нам потрібно оглянутися довкола, а може поруч з нами знаходяться люди, які потребують нашої допомоги, нашої підтримки, і не тільки матеріальної. Ми можемо подарувати своєму ближньому любов, можемо проявити безмежне милосердя до тих, хто цього потребує. Про постать святого Миколая, як приклад для наслідування, та про перші чуда святителя розповідає священик храму св. ап. Петра і Павла Львівської єпархії ПЦУ отець Микола Кавчак:

«Завтра свята Церква буде вшановувати пам’ять святителя Миколая, архиєпископа Мир Лікійських, чудотворця. Наш український народ з нетерпінням чекає на це свято, адже не тільки діточки, але і дорослі, пробудившись вранці від сну, знаходять під подушкою подарунки. Але, перш за все, ми повинні зрозуміти цінність цього свята, походження цього свята. І саме з прикладу життя святителя Миколая Чудотворця ми повинні черпати цю науку і засіяти її у своїх серцях для того, щоби творити такі самі добрі справи. Кожен із нас має наслідувати святого Миколая Чудотворця.

Народився святий Миколай у Лікії в місті Патари, наприкінці ІІІ століття. Батьки були заможними, але доброчесними. За порадою дядька, єпископа  Патарського, вони благословили сина на служіння Господу і ще за молоду він був посвячений у сан пресвітера. Коли батьки померли, він всі свої статки віддав на допомогу бідним, на допомогу потребуючим. Святий віддав свої статки і дітям-сиротам, а також тим, хто в цей час потребував тієї чи іншої підтримки. Пам’ятаючи Божу Заповідь, святий Миколай чинив добро потай, не чекаючи винагороди за свої добрі справи. Під час прощі до Єрусалиму, до Гробу Господнього, святий приборкав бурю на морі, воскресив одного із тих, хто плив у цьому човні, і впав з висоти щогли і розбився на смерть. Це були перші чудеса святого Миколая Чудотворця. Також відома одна така історія, з якої ми ще більше дізнаємося про життя святителя Миколая. Це історія про одного багатого чоловіка, який опинився у глибоких злиднях, і для свого порятунку він надумав віддати заміж трьох дочок, які ще на той час не досягли повноліття. Миколай тричі таємно кидав їм у вікно по гаманцю із золотими монетами. Таким чином дівчата уникли злої долі, а їх батько врятувався від злиденного життя. Він впізнав Миколая, бо підстеріг його біля вікна, коли той втретє приніс гроші. Тоді святий заборонив чоловіку розповідати іншим людям про ці добрі справи. Багато чудес творив святитель Миколай Чудотворець. Одного разу, подорожуючи до Святої Землі, для того, щоб поклонитися цим святим місцям, Миколай оселився у монастирі, в Палестині. Але одного разу вночі, стоячи на молитві, він почув з неба голос про те, що для нього була призначена інша місія, що він має піклуватися про людей міста Мири. Миколай зрозумів, що Господь очікує від нього не чернечого служіння і вирушив до міста Мири, де саме там обирали нового єпископа і благали Бога, щоби вказав гідного. Тоді одному із священнослужителів сказано було уві сні, щоби став біля церковних дверей і стежив за тим, хто перший з ім’ям Миколай увійде в Церкву. Першим ввійшов святий Миколай, який напередодні прибув до міста. Собор архіпастирів поставив його на єпископа, хоча святитель відмовлявся.

Святий  Миколай поклав всі свої труди на благо пастви, він всіх приймав із батьківською любов’ю. Він вислуховував прохання, скарги, твердо захищав безневинно гнаних. Ми можемо бачити святителя учасником Першого Вселенського Собору, де він виступив проти злої науки Арія. Помер святитель Миколай у глибокій старості, і мощі його було покладено в соборній Мирській церкві. Не облишив творити дива і по смерті. Ім’я його стало знане в усьому християнському світі, тож і назвали його Чудотворцем. 19 грудня святкуємо пам’ять святителя Миколая. Ми, як віруючі християни, із способу життя Миколая можемо почерпнути урок віри, урок любові, урок щедрості. Сьогодні святитель Миколай навчає нас співчуття. Отже, берімо приклад із праведного життя святителя Миколая. Робімо ближнім подарунки, і не обов’язково матеріальні. Віддаваймо людям тепло любові, наповнюючи свої душі милосердям. Нехай святий Миколай захищає нас від всякого зла».

Підготувала Юліана Лавриш