о. Тарас Карвацький: «Любити ворогів – це говорити їм про люблячого Бога»

У сьогоднішньому євангельському уривку Ісус Христос навчає нас, кажучи: «Ви ж любіть ворогів ваших, добро чиніте їм, і позичайте, не чекаючи назад нічого, а велика буде ваша нагорода, й будете Всевишнього синами, бо він благий для злих і невдячних» (Лк. 6:35). На перший погляд, для людської логіки ці слова є незрозумілі. Адже дуже часто ми звикли підкорятися земним правилам, у яких все зовсім по-іншому. Сьогодні Господь, звертаючись до кожного, пропонує універсальний спосіб нашого спасіння. Він хоче нас переконати у тому, що лишень Любов, якою є Бог, може врятувати цей світ. Отож, відкриймо своє серце до Господа, і Він наповнить його Своєю істинною, справжньою любов’ю.

Про те, що таке любов, і що означає любити ворогів наших, розмірковує сотрудник храму Різдва Пресвятої Богородиці Львівської Архиєпархії УГКЦ отець Тарас Карвацький:

«Сьогодні Господь хоче сказати нам щось дуже унікальне. Він хоче наше мислення перевернути, хоче, щоб ми почали думати по-іншому, не так, як у більшості випадків трактує світ. Господь хоче запропонувати християнське розуміння Божого слова. Що саме Господь хоче нам показати, щоби ми змінилися у нашому думанні, мисленні? У школі нас вчили математичному мисленню: коли ми кажемо, що два плюс два – чотири, або вивчали інші математичні рівняння і формули. Тобто  розуміємо, що є така формула, і так треба робити. Сьогодні Господь пропонує не математичне мислення, пропонує, щоб ми дивилися на себе. Якщо я хочу, щоб до мене добре ставилися, значить я маю робити добро. Світ пропонує, інколи, дещо інше. Господь каже, щоби ми дивилися на свої вчинки. Грішники роблять так, як дуже часто пропонує світ. Але Господь хоче перемінити мислення світу і запропонувати щось важливіше.

Далі Господь говорить про позичання. Думаю, що кожен позичав комусь щось: кошти чи щось інше, матеріальне. Ми очікуємо, що людина поверне. Дуже часто запитуємо: «Ну, а коли ти повернеш мені це назад?» Господь каже, що, ні, коли позичив, – не чекай назад, бо саме це роблять грішники. Сьогодні я не говорю, щоб ми не позичали нікому, але, щоб зрозуміли, що маємо можливість ділитися. Кожен із вас має відповідальність за те, що він отримав, і те, що отримав, – має тим поділитися. Господь каже про те, щоби любити ворогів ваших. Він каже, що, справді, за це все ми маємо отримати щось – небо. Тому важливо є запитати себе: «Чи хочу я бути у небі? Чи хочу я бути святим?» І якщо я дам собі відповідь, що хочу бути святим, то значить мені потрібно жити так, як сьогодні пропонує Христос через євангелиста Луку.

Далі – любіть ворогів ваших. Що таке любов? У сучасному світі ми можемо сказати, що любов – це певний емоційний вияв щодо іншої людини. Це емоції, почуття. Але Господь у Євангелії хоче перемінити наше мислення, і сказати, що любов – це не є емоційні почуття, це не вияв певних емоцій до іншої людини. Це – інше. У Євангелії ми читаємо, що любов – це Бог. І тоді, коли я говорю до іншої людини: «Я тебе люблю», то я не кажу про емоції, почуття, – а про певні дії, вчинки. Тоді ми говоримо про Бога. У сьогоднішньому Євангелії Господь каже любити ворогів. Що це означає? Це не обійматися з ними, не говорити, що вони роблять добре, не погоджуватися з їх думкою, словами – це говорити їм про люблячого Бога, Який хоче, щоб і вони спаслися. Це – проповідувати їм про Христа. Він, тим хто робив щось недобре, відповідав різко. Він виганяв тих, хто у храмі робив те, що не можна робити. Христос захищав тих, кому хотіли зробити щось погане. Слово «ворог», якщо ми розберемо частинками, – це той, хто робить стосовно мене щось недобре. Він бажає мені злого. Він може, навіть, не так бажати, він може мовчати і нічого не робити: це така мовчазна людина, яка не бажає працювати, діяти. Бо просто мовчати на гріх є також гріхом. І коли, дивлячись, як хтось робить щось погане, і ми не заступаємося, не звертаємо на це уваги, – ми робимо зле. Ворог – це не той, хто лише нас вбиває, нищить, бажає нам злого, проклинає, – а це той, хто не працює. Тому важливо є, щоб ми любили ворогів, тобто говорили про люблячого Бога. Бог є Любов’ю. Він хоче нам добра, хоче, щоб кожен із нас врятувався і був у небі. У сьогоднішній день Господь хоче сказати до кожного із нас, щоб ми роздумували над тим: а чим для нас є любов? Хто є любов’ю для нас? Чи ми ділимося нею? Бо коли ми  в сторону іншої людини говоримо погані слова, тоді ми ділимося злом і його стає більше. Коли ми в сторону іншої людини зичимо прокльони, – того зла стає більше. Якщо ж ми в сторону іншої людини бажаємо любові, якою є Бог, тоді цієї любові стає більше».