Ієром. Іов: ” Церква практикує погребіння тіла померлого християнина саме в землю, на виконання слова Божого”

Українська Православна Церква вважає кремацію неприпустимою і не схвалює її здійснення над тілами своїх померлих вірних. Це пояснюється тим, що кремація не узгоджується з практикою і Переданням Церкви, а також наявністю богословських, канонічних і антропологічним причин.

Початок і завершення життя людини пов’язані із землею. Зі Святого Письма нам відомо, що «створив Господь Бог людину з пороху земного»  (Бут.2,7), а після гріхопадіння Він сказав Адаму: «… повернешся в землю, з якої ти взятий, бо порох ти і до пороху повернешся» (Бут.3, 19). Тому Свята Церква практикує погребіння тіла померлого християнина саме в землю, на виконання слова Божого. Святий апостол Павло нагадує нам, що тіло християнина – є членом Тіла Христового, храмом Духа Святого, (1 Кор. 6, 15 і 19), воно освячене прийняттям божественних Тіла і Крові Спасителя.  І ми віруємо, що Бог воскресить його і тілу «тлiнному цьому належить одягнутися в нетлiнне, i смертному цьому одягну­тись у безсмертя» (1Кор.15, 53).

 Відтак, тіла померлих християн вимагають шанобливого ставлення, і Свята Церква підносить особливі молитви за прощення гріхів і упокій душі покійного. В Чині погребіння тіла померлого християнина священник і парафіяни проводжають його в останню путь в Царство Небесне. Це одночасно і дійство і спільна молитва: від читання Псалтирі, чинів парастасу і похорону, процесії на кладовище і до молитви запечатування гробу до Другого Пришестя Христового.

Ці поховальні обряди також несуть певну символіку: учасники похорону являють собою тих благочестивих людей, котрі супроводжували тіло Христа Спасителя після розп’яття до місця погребіння, а також одночасно і жон-мироносиць та учнів, які прийшли вранці до Гробу Господнього і отримали звістку про Воскресіння. Таким чином християни ще раз засвідчують свою віру у Воскресіння Христове.

Тому Українська Православна Церква, розуміючи існуючі проблеми з місцем для кладовищ, все ж вимагає поваги до тіл померлих християн та закликає зробити все можливе, щоб зберегти древні поховальні традиції і обряди.

 

О. Іов (Ольшанський), керівник прес-служби Львівської єпархії УПЦ (МП)