Пасхальне послання єпископа Львівського і Галицького Філарета УПЦ

Всечесному духовенству, боголюбивому чернецтву і всім вірним чадам

Львівської єпархії Української Православної Церкви

«Смерть! Де твоє жало?! Пекло! Де твоя перемога?!

Воскрес Христос, і скинутий ти! Воскрес Христос, і пали демони! Воскрес Христос, і радіють ангели! Воскрес Христос, і торжествує життя! Воскрес Христос, і ніхто не мертвий у гробі! Бо Христос, повставши із гробу, – перший серед померлих».

Святитель Іоанн Златоуст

Возлюблені у Христі отці, брати і сестри!

У цей святий і спасительний день Пасхи Господньої вітаю вас урочистим життєстверджуючим благовістям:

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

завантаженняСьогодні все творіння видиме і невидиме хвалить і славословить Божественного Переможця смерті і пасхальна радість переможного Життя сповнює весь Всесвіт та воцаряється в кожному християнському серці. Христос воскрес і відтоді смерть втратила владу над людьми. Господь воскрес і смерть стала вратами, відкритими у вічність: «Я є воскресіння і життя, – сказав Господь, – Хто вірує в Мене, коли і помре, оживе» (Іоан. 11, 25).

Порожній Гроб, радість Марії, звістка Ангела Петрові та Іоанну, переломлений з учнями хліб по дорозі в Еммаус свідчать нам, що Христос воістину воскрес із мертвих Своєю пречистою плоттю, звершивши Пасху – перехід від життя до смерті і від смерті – до Життя.  «І справді, – запитує митрополит Антоній Сурожський, – що в цьому дивного? Якщо ми дійсно віримо, що Христос є Сином Божим, Самим Богом, Котрий прийшов у плоті для спасіння світу, то важко повірити в Його смерть, але легко повірити в Його воскресіння. Як міг Христос померти тілом, будучи самим Життям, як міг би Христос залишитися в полоні смерті, будучи Життям торжествуючим, вічним?»

Христос має життя в Самому Собі і Сам є життям, і дає життя тим, хто виконує Слово Його ( Іоан.8, 51; 5, 24). «Оце ж воля Мого Отця, щоб усякий, хто Сина бачить та вірує в Нього, мав вічне життя, і того воскрешу Я останнього дня» (Іоан. 6, 40). Обітниця всезагального воскресіння і вічного блаженного життя розкриває нам всю повноту спасіння та наповнює її буття глибоким змістом і сподіванням.

«Пасха – свято всесвітнє і найвеличніше, – пише святитель Макарій (Невський), – бо Воскресіння Христове докорінно змінило і землю, і пекло, і Небо. На землю Воскреслий Господь послав Духа Святого і освятив на землі Христову Церкву – стовп і утвердження Істини. В пекло зійшла душа Господа після Його смерті, зруйнувала пекло і воскресла. На небо вознісся Воскреслий Христос і заснував там Церкву, в яку увійшли і продовжують входити душі всіх праведників. Церква поєднала небо і землю. Все содіяв для нас Господь…» Божественний Учитель говорив: “Я дорога, істина і життя” (Іоан. 14, 6). Христос простягає до нас руки і призиває: «Хто хоче пити, нехай іде до Мене і п’є. Хто вірує в Мене, у того… з утроби потечуть ріки води живої. Це казав Він про Духа, Якого мали прийняти віруючі в Нього….» (Іоан.7,37-39). Віра і життя за заповідями Божими, перебування у лоні Церкви Христової – ось запорука досягнення Царства Небесного. Справа спасіння – це постійне, щоденне зусилля в прагненні до духовної досконалості, відкритої нам в Іісусі Христі. І тепер лише від нас самих залежить чи прийняти ці безцінні дари Божої благодаті і послідувати за Спасителем, чи залишитися в полоні гріха і смерті.

З першими сонячними променями з Гробу Господнього заструїлося Животворне джерело, що рясно виливає божественну благодать  Воскреслого Господа нашого Іісуса Христа, яка дарує нетління всім, хто п’є «пиття нове» з «джерела води, що тече в життя вічне» (Іоан. 4, 14), де «Бог буде у всьому все!»  (1 Кор. 15, 28). То ж «прийдемо і зачерпнемо воду безсмертя, припадемо до джерела життя нашого, нап’ємось щедро», втамуймо спрагу у надії «наслідувати Царство вишнє повік» (див. кондак Преполовіння Неділі 5-ї), де ми воз’єднаємося з Христом Воскреслим – переможною любов’ю Божою!

Всечесні отці, боголюбиві браття і сестри! Вітаю усіх вас зі святом славного Христового Воскресіння. Благаючи щедрот і милостей у Воскреслого Спасителя, у мирі і благоденствії будемо вповні насолоджуватися духовними дарами всесвітнього пасхального торжества зараз та у майбутньому віці, бо

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Єпископ Львівський і Галицький
Пасха Христова

2016 р.
м. Львів