Гарнізонний храм у центрі Львова – важливий духовний і культурний осередок з кількасотлітньою історією. Але і до його побудови ця локація відгравала важливу роль для міста. Що було на місці храму до його побудови, розповіла команда музею Підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла.
Музей поділився інформацією на своїй фейсбук-сторінці.
Публікація зазначає, що храм свв. апп. Петра і Павла розпочали будувати у 1610 році – а до цього на його місці існували три будівлі, залишки яких збереглися у підземеллі дотепер. Одна з них – кафедральна школа, яка розташовувалася на території сучасного входу до підземель та частини під головним вівтарем храму.
«Історіографічна традиція пов’язує появу цього закладу з зусиллями громади міста на чолі з міським райцею (?) Григорієм Штехером (який був внуком першого війта Бертольда Штехера). Зважаючи на це, ймовірною датою заснування цього закладу вважають період між 1375 та 1387 рр. (рік смерті Григорія). Більш чітку дату подає Бартоломей Зіморович, який вважає що цю школу було закладено у 1382 р.», – розповіли у музеї.
За зібраними даними, будівництво і фінансову сторону функціонування закладу забезпечувало місто. Тут навчали в середньовічній системі семи вільних наук (граматика, риторика, діалектика, арифметика, геометрія, астрономія, музика), щоправда, ймовірно, викладали їх фрагментарно. Та до приходу єзуїтів це був головний навчальний заклад міста, що давав базову середню освіту.
План з зазначенням будівель, які стояли на місці храму із у фондів Центрального державного історичного архіву України в м. Львові. На лівому фото можна побачити ділянку з написом «Stara szkola cum domo Civitatis». На фото праворуч – весь план будівель на місці майбутнього єзуїтського комплексу (зараз храм та СЗШ №62).
«У 1608 р., згідно судового розпорядження в справі між єзуїтами та містом, територія школи була передана ордену. А вже у 1610 р. розпочалося будівництво святині, яке розпочалося власне з ділянки, де зараз знаходиться головний вівтар та вхід до підземелля», – зазначили у дописі.
Цікаво, що під час зведення храму рештки попередніх будівель не знищили: у залі на другому «поверсі» підземелля збережено залишки стін та трьох вхідних порталів школи. У майбутньому команда музею сподівається відкрити залишки всіх будівель цього комплексу епохи пізнього середньовіччя.
Музей Підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла діє за адресою: м. Львів, просп. Свободи, 16. Тут можна взяти участь в екскурсійних турах, або ж оглянути найбільше підземелля Львова самостійно.
Розклад екскурсій – за телефоном: 0 (67) 373 36 83 (щодня з 10:00 до 18:00).
Також читайте: Куточки неперервної молитви: історія бічних престолів Гарнізонного храму Петра і Павла
Віднайдена краса: підземелля Гарнізонного храму у Львові розкажуть про реставрацію фресок святині
Відсьогодні львів’яни зможуть відвідувати підземну каплицю Гарнізонного храму