«Покликання журналістики – розвивати суспільний вимір людини», – Папа Франциск

ossrom131923_articoloВ четвер, 22 вересня 2016 р., у Ватикані відбулися дві події, безпосередньо пов’язані своєю тематикою: оприлюднено статут Секретаріату з питань комунікації, а також Папа зустрівся з Національною радою Спілки журналістів Італії.

Секретаріат із питань комунікації Папа Франциск створив 27 червня минулого року в рамках реформи Римської Курії та інституцій, пов’язаних зі Святим Престолом. Завдання цього дикастерію, чий статут затверджено на випробувальний період, — дати відповідь на виклики, пов’язані з поточним комунікаційним контекстом.

Цей Секретаріат є відомством Римської курії, якому Святіший Отець доручає систему суспільної комунікації Святого Престолу, та об’єднує в собі всі органи Апостольської Столиці, які нею займаються. Дикастерій у виконанні своїх завдань співпрацюватиме з іншими дикастеріями, зокрема, з Державним секретаріатом, а також підтримувати ці інституції у їхній комунікаційній діяльності.

Секретаріат очолює Префект, призначений на п’ять років; йому допомагає секретар Префект, секретар, директори та віце-директори формують Раду секретаріату з питань комунікації.

Мало є професій, які б мали такий вплив на суспільство, як журналістика. На відповідальності, пов’язані з журналістикою, Папа Франциск звернув увагу, зустрічаючись із Національною радою Спілки журналістів Італії. В аудієнції брав участь також і монсеньйор Даріо Е. Віґано, префект Секретаріату в справах комунікації. Він привітав Святішого Отця від імені присутніх журналістів.

Папа зупинився на трьох елементах, суттєвих для виконування професії журналіста у такий спосіб, щоби сприяти покращенню світу: це — любити правду, жити згідно з професією та шанувати гідність людини.

Франциск сказав, що в журналістській новині буває важко чітко розрізнити біле і чорне, адже там переважає незліченна кількість відтінків сірого, «бо політичні дебати й навіть багато конфліктів лише іноді є результатом ясних динамік, у яких можна чітко й неоднозначно визначити, хто винен і хто має рацію».

Слова Святішого Отця, звернені до майже 400 журналістів, вказали, що він добре ознайомлений із труднощами ремесла журналістів, але не відмовляється підняти планку цієї професії до найшляхетніших цінностей.

«Любити правду, — вказав він, — означає не тільки її звіщати, але й жити правдою, свідчити її власним трудом… Не йдеться про те, чи бути віруючим, чи невіруючим. Питання полягає в іншому: бути щирим із самим собою та іншими, чи ні. Взаємостосунки — це серце кожної комунікації. Це тим більше стосується тих, для кого комунікація є ремеслом. Жодні стосунки не можуть бути тривалими, якщо вони ґрунтуються на нечесності».

Далі Його Святість заохотив журналістів жити згідно з професією, не підпорядковуючи свою діяльність одностороннім інтересам, чи вони будуть економічними, чи політичними. На думку Папи, не йдеться про те, щоб тільки дотримуватися деонтології журналістики, але «усвідомити глибокий сенс власної праці». Він вказав: завдання журналістики, що більше — її покликання, це за допомогою шукання істини розвивати суспільний вимір людини.

Третім елементом, необхідним для виконування професії журналіста, є пошанування людської гідності. Журналістика не може перетворитись у зброю, знищуючи людей, а навіть цілі народи. Вона не повинна боятися змін або таких факторів, як вимушена міграція внаслідок війни або голоду.

«Ви, журналісти, — сказав на завершення Святіший Отець, — щоденно можете всім нагадувати, що не існує такого конфлікту, якого не могли б розв’язати чоловіки й жінки доброї волі».

За матеріалами: «CREDO».