Резиденція Святого Миколая: як сьогодні виглядає каплиця Дому Милосердя у Львові

При Домі Милосердя у Львові діє Центр опіки сиріт, що на вулиці Короленка 7.  Майже рік тому  тут освятили каплицю Святого Миколая, приміщення якого належить до історичних пам’яток Львова. Сьогодні у храмі проводять богослужіння, однак приміщення потребує капітального ремонту.  Як виглядає приміщення сьогодні, як його облаштують і які труднощі виникають в процесі реставрації, поділився  голова Центру опіки сиріт,  керівник Дому Милосердя святого  Миколая отець Роман Прокопець.

До офіційного відкриття приміщення перебувало в аварійному стані. На сьогодні з моменту освячення інтер’єрний вигляд каплиці практично не змінився. Адже тут ще тривають ремонтні роботи. Щоб уникнути руйнації приміщення, всередині підлатали підлогу та стелю, однак у стінах ще досі є великі тріщини. Отець Роман зізнається, наразі експерти вивчають стан будівлі, яка є історичною пам’яткою, та очікують на дозвіл від міської ради, щоб розпочати капітальний ремонт та реалізацію інтер’єрного проєкту каплиці.

У храмі вмонтовані старовинні вікна та двері, яким понад ста років. Їх не відчиняли близько 70 років, які  були забиті ззовні та зсередини дерев’яними щитами. Уперше сонячне світло потрапило в кімнату напередодні відкриття каплиці. Зі слів отця Романа, старовинним конструкціям не давали шансу на повторення використання. 

“У декількох фірмах переконували замінити старі конструкції на пластикові, адже дерев’яні вже непридатні для використання. Лише один фахівець запевнив в унікальності цих дверей та вікон. Зі слів майстра, конструкції створили доволі ювелірно. Якщо вони простояли сто років, то можуть ще стільки ж послужити”, – говорить отець Роман Прокопець. 

Отець Роман продемонстрував  візуалізацію майбутнього інтер’єру храму святого Миколая. Відремонтовані стіни пофарбують у світлий колір, проведуть систему опалення, а мощі святого Миколая вмонтують у бічний престіл. А вже до 19 грудня планують дописати ікону святого, яку розмістять у  каплиці. 

“Сюди приїжджають прихожани з різних міст України, щоби приклонитись мощам святого. Наразі пишуть ікону чудотворця Миколая. З дивних збігів обставин, іконописець знайшов нас самотужки. Зранку ми отримали дзвінок від фахівця, яка, як сама зізналась під час розмови,  побачила сон, де писала ікону святого-чудотворця. Святий Миколай сам вибрав сам людину (сміється)”, – зізнався отець Роман. 

Наразі невідомо, коли повністю завершать ремонт у каплиці.  Зі слів отця, існує ряд труднощів, зокрема  аварійний стан будівлі, який наразі вивчають експерти, та нестача фінансів на реалізацію проєктів.  Окрім каплиці, тут вже облаштували офісний та волонтерський  простори для  координації робіт в Домі Милосердя. На сьогодні функціонує дитячий простір дошкільної освіти, футбольна команда, школа для волонтерів та катехитична школа. Крім того, тут планують облаштувати ще кілька приміщень – креативні  простори для тренінгів, конференцій та майстер-класів та приміщення для кулінарних курсів. 

Завдяки підтримці доброчинців та пожертвам небайдужих Центр отримує кошти на реалізацію проєктів та утримання всього простору Дому милосердя.   Однак на сьогодні Центр опіки сиріт потребує допомоги.   Щоб долучитися до підтримки, охочі можуть зв’язатися з організацією через сайт або навідатися в Дім Милосердя святого Миколая за адресою м. Львів, вул. Короленка, 7.  

Підготувала Наталія Стареправо