Різдво у наших домівках (опитування)

221238_0Племінник старого Скруджа з повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі» дуже вдало висловився про сакральне значення Різдва: «Ось хоча б і Різдво. Зате який відчуваєш священний трепет, якими добрими поривами повнишся! Я завжди чекав цих днів як найкращих у році. Це радісний час – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні у всьому календарі, коли люди, наче за мовчазною згодою, вільно розкривають один перед одним свої серця і бачать у своїх ближніх, – навіть у незаможних і знедолених, – таких же людей, як і вони самі, що бредуть однією з ними дорогою до могили, а не якихось істот іншої породи, яким варто йти інакшим шляхом».

Різдво – свято тепла та родинного затишку. Це радісний день, який віщує про народження Сина Божого. Час, коли у будинках пахне смачною випічкою і ялинкою,  а на вулицях наших міст лунають колядки. Для когось Різдво – всього лиш традиція, привід, щоб поласувати смачними наїдками,  а хтось сприймає це зимове свято, як невід’ємний елемент свого духовного розвитку.

У цьому матеріалі ми  зібрали роздуми людей різних професій та занять про сприйняття цього християнського свята, про  різдвяні традиції у їхніх родинах, а також асоціації, які викликає цей день.

БезымянныйБогдана Струк, журналіст: «Різдво для мене – це родинне свято. Вся сім’я збирається разом. Ми розмовляємо про минулий рік, будуємо плани на наступний, проводимо час  за приготуванням  смаколиків та святкуванням. Традиційно готуємо дванадцять страв. Вечерю розпочинаємо з першою зіркою на різдвяному небі. Молитва – це дуже важливо в нашій родині. Ще з дитинства знаю, що у час різдвяних свят потрібно більше уваги приділяти своєму духовному розвитку. А ще у моїй сім’ї дуже люблять колядувати. Ми ходимо до родичів і друзів з гучною колядою, починаючи від  Святвечора.

Думаю, українці забули про традиції, які є важливими для  розвитку кожного народу. Я люблю колядувати, прикрашати ялинку, готувати  традиційні різдвяні страви, адже ці речі створюють справжній святковий настрій. Не варто забувати, що у  такі  дні потрібно творити добро і випромінювати любов. У мене Різдво асоціюється з гармонією, спокоєм, сімейним теплом та умиротворенням. Одне з найулюбленіших свят у році!»

2Христина Плювак, студентка: «Різдво – дуже затишне і домашнє свято, коли не хочеш випускати через вікно ароматів свіжих пампухів і сімейного тепла, але одночасно хочеш, щоб у двері зайшли найдорожчі, найближчі, і щоб як у дитинстві: колядки, сніг, зимова казка.

Цього року  вже буде дев’ятнадцяте Різдво, яке я проведу в моєї бабусі вдома. Там особлива атмосфера на зимові свята. Я ціную те, що в нашій родині Різдво дуже гарно святкують, з такими деталями, як  часник по кутиках святкового столу.

Особисто в мене  це свято асоціюється з хвойним кільцем і дитячим церковним хором. Трішки банально, але це щиро. Люблю Різдво і все, що з ним пов’язане. Люблю свою сім’ю і те, що такі дні дають змогу розкрити наші серця  одне одному».

3Юрій Гринечко, Python developer: «В дитинстві я чекав Різдва з великим нетерпінням. Для мене це було чарівне та атмосферне свято, яке приносило багато радості у моє життя. Зараз це час, який я можу провести з рідними та дійсно дорогими мені людьми, час, коли переводиш дух від буденності і збираєшся з думками та бажаннями. Це чарівний період, протягом якого я сповнююсь позитивом та надією.
Різдвяні традиції у нашій родині такі ж, як і у багатьох інших сім’ях. Ми прикрашаємо дім гірляндами, любимо колядувати, даруємо одне одному подарунки. Ялинку не ставимо. Замість неї робимо екібани з гілок хвойних дерев.

Різдво для мене – це дитячий сміх та гра у сніжки».

4Тетяна Вуйко, юрист: «Різдво…і одразу теплі спогади. Це особливий день для мене. Хтось чекає свого дня народження, іменин, а я чекаю і люблю зиму лише через те, що знову настане Різдво!

Шкода, що зараз це свято асоціюється  у молоді з  фільмом  “Сам удома” і закінченням різдвяного посту. Ми забуваємо  важливість цієї події  – народження Ісуса Христа!

Я знаю, що за будь-яких обставин, вся сім”я збереться за святковим столом, щоб разом заколядувати.

Передріздвяна метушня, прикрашання ялинки… Все це приносить таке задоволення і радість, яких я вже з нетерпінням чекаю! Не забудьте в цей день приділити час своїм рідним, поїхати в гості і ще раз нагадати, що ви їх любите!»

5Анастасія Осипенко, музикант:

«Різдво завжди асоціювалось  у мене із сімейним вечором, коли всі найближчі можуть зібратись разом. Не щороку виходить з’їхатись усім, але схема не змінюється:  ми з мамою пів дня не виходимо з кухні. Готуємо дванадцять страв, хоча в моїй родині  не вкорінені всі правила, ми нічого не робимо з обрядовою метою. Обов’язково готуємо кутю (у мами виходить неймовірно смачна), зазвичай із рису, з горіхами і сухофруктами.

Різдвяний час для мене – час  спокою і внутрішньої рівноваги, коли є невеликий емоційний резерв зупинитись перед наступними кроками, зробити паузу перед поверненням до великого міста».

6Олександр Ковальчук, музикант:

«Думаю, Різдво – це  національно-релігійне свято, яке є гарним приводом зібратися у теплому родинному колі холодним зимовим вечором.

Мої  мама з бабусею традиційно готують на Святвечір дванадцять  страв, обов’язково кутю та узвар.

Різдвяний період – це тепло, родина, колядки з друзями, радість, дива, сніг, а також день народження двоюрідної сестрички».

Підготувала Ольга Фабін