Що про значення снів говорить Євангеліє

«Чи може Бог говорити через сни? Сни присутні в кожному з Євангелій. Однак лише св. Матей відкриває найважливішу частину їхнього таємничого значення. Прочитайте, що може сказати вам Бог», — каже Джуліо Мішеліні OFM, папський реколекціоніст.Я не входжу в складні питання снів у грецькому світі, де — як підкреслював один із великих знавців цих тем Джуліо Ґвідоріцці— «якщо сон фантазія, то це фантазія, яка містить істину». Сон у контексті класичного світу, а також у світі біблійному та юдейському, — це «альтернативний спосіб пізнання звичайних шляхів розуму». Також через сни може промовляти Бог, а в Біблії, згідно з тим, що написано в Книзі Іова (33,14-16), «Бог каже раз і двічі, та на те не вважають. У сні, у нічному видінні, коли глибокий сон на людей находить, коли вони на ліжку засинають, тоді розтулює Він людям вухо, і втискає свою пересторогу», як у серцях і в житті святих.


Зупинімося лише на снах у першому Євангелії. На них потрібно дивитися цілісно: п’ять із них були описані в Євангелії про початок життя Ісуса, а про останній ми саме будемо говорити. Аналізуючи сни, бачимо, що в усіх випадках сон має на меті врятувати когось: у Мт 1,20-24 наречена Йосифа, майбутня мати Ісуса, врятована від забивання камінням, яке Їй загрожує, або в кращому разі — відділення від чоловіка, який вирішив Її відпустити. У Мт 2,12 через сон спаслися мудреці; завдяки йому вони уникли подорожі через Єрусалим та гніву Ірода, який їх обманув і якому вони відплатили втечею (Мт 2,16). У Мт 2,13-14 — врятовано Ісуса, якого вивезли до Єгипту, щоби втекти від Ірода. У Мт 2,19 через сон, який спонукав Йосифа залишити землю, де він осів, Ісус мав був бути врятований із Єгипту. «З Єгипту Я покликав мого сина» (Мт 2,15), так само, як Ізраїль був звільнений від єгипетського рабства. Однак Йосиф опирається цьому останньому посланню у своєму сні, тому було потрібно ще одне. Завдяки останньому сну, описаному в Євангелії про дитинство Ісуса (Мт 2,22), Йосиф переконується і переїжджає з Ісусом та Його матір’ю в Галілею, де вони перебувають у безпеці.


Підсумуємо: якщо уважно подивитися, то помітимо, що в усіх цих ситуаціях у небезпеці перебуває Ісус. На цьому етапі можна сказати, що це також останній сон у Євангелії св. Матея; сон дружини Пилата може виконувати таку ж саму функцію. І цього разу Ісус перебуває в небезпеці, а сон може бути відчайдушною спробою врятувати Його від смерті. Однак, на відміну від інших снів, це не сприяє досягненню поставленої мети. Причина не тільки в нерозсудливості Пилата, але і в інших можливих мотивах, на яких зараз не будемо зупинятися. Основна причина — це, можливо, те, що сон є легкою формою одкровення, як це ясно сказано в мідраші: «Існують три шістдесятки [тобто «аналоги»]: Шістдесятка смерті — сон, шістдесятка пророцтва — сон, шістдесятка майбутнього світу — субота»(Берешіт Рабба 17,5; 44,7). На відміну від снів, описаних у легендах і світовій літературі (наприклад, сон дружини Юлія Цезаря), Бог разом зі сном дає правильне його тлумачення, в такий спосіб, у який дав патріарху Йосифу і Даниїлу здатність пояснювати їх. Йосиф і мудреці розуміють, що вони повинні робити, і, попри тонкощі прийнятого повідомлення, втілюють його в життя. Дружина Пилата, однак, — жінка-язичниця і, можливо, не зрозуміла добре сну; або спосіб, у який вона розповіла його своєму чоловікові, був дуже непереконливий… звісно, римський префект, який хоче зберегти владу, як раніше Ірод, не зацікавлений у снах від Бога. Питання для підсумку наших роздумів: що нам сниться зараз, сьогодні? Чи цей сон — наскільки ми можемо це зрозуміти — згідний із Божою мрією для нас?

Джерело: credo.pro