Сьогодні у Соборі св. Юра престольне свято. 10 цікавих фактів про Собор

Християни східного обряду 6 травня вшановують пам’ять святого Юрія. 

Пропонуємо до Вашої уваги, 10 цікавих фактів про Архикатедральний Собор св. Юра

Факт 1

 
 

(Джерело фото: sobor-svyura.lviv.ua)

Архикатедральний собор святого Юра УГКЦ розташований на Святоюрській горі та є перлиною української пізньої барокової архітектури. Завдяки розташуванню, його помітно з більшості оглядових майданчиків у Львові, як-то: Ратуша, Високий Замок, вежа церкви Ольги і Єлизавети.

Факт 2

 
 

(Літографія Кароля Ауера, сер. 19 ст.)

Наприкінці 90-х Собор Юра був внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО, разом з історичним центром Львова. Архітектурний комплекс храму включає в себе не лише собор та дзвіницю, а й Митрополичу палату, мури, Митрополичі сади, споруди капітули тощо.

Факт 3
 
 

(Джерело: tv.ugcc.org.ua)

За однією з версій істориків, у кінці 13 століття король Лев заклав у цьому місці дерев’яний храм, присвячений святому Юрієві. На цій території також була і є печера, де колись жили ченці.

Факт 4

 
 

(Джерело: tv.ugcc.org.ua)

Церкву на Святоюрській горі відновлювали, як мінімум, двічі. Уперше – після пожежі внаслідок нападу на Львів польського короля Казимира ІІІ у 1340-му році; і вдруге – з осені 1744 до 1780 року, з ініціативи митрополита Атанасія (Шептицького). Тоді ж Собор набув більш сучасного вигляду.

Факт 5

 
 

(Джерело: google.com.ua)

Над будівництвом нового храму у 18 столітті працювало багато відомих людей: родина Шептицьких, німецький архітектор Бернард Меретин і Мартин Урбанік, зодчий Клеменс Фесінґер, меценат Юзеф Потоцький.

Факт 6

 
 

(Джерело: google.com.ua)

Першою незаперечною історичною згадкою про церкву Юра вважають 1341 рік. Ця дата разом із написом “В літо 6849-те соліян бисть колокол сей святому Юрію при князі Димитрії ігуменом Євтимієм” збереглася на княжому дзвоні, що є у сучасній дзвіниці Собору.

 
 

(Джерело: globusweb-journal.com)

Факт 7

 
 

(Джерело: Flickr)

Із 17 століття на площі біля храму часто влаштовували січневі та травневі ярмарки. Зараз у Львові намагаються відновити цю традицію, поруч з організацією Різдвяних і Великодніх міських ярмарків.

Факт 8

 
 

(Джерело: uk.wikipedia.org)

Із 1673 року до Собору привезли чудотворну ікону Пресвятої Богородиці з Теребовлі, яку з ініціативи єпископа Йосипа Шумлянського помістили в нову на той час Покровську каплицю.

Факт 9

 
 

(Джерело: Львівська міська рада; бронзовий міні-макет Собору)

У 17 столітті при монастирі діяли братська і кирилична друкарні. У останній видали такі важливі твори: “Метрики” і “Псалтир” (1688), а також “Ірмологіон” (1700) – це була перша книга в Україні, яку видали з використанням нотного шрифту.

Факт 10

 
 
 
 
 
(Джерело фото: globusweb-journal.com)

Архітектурний ансамбль Собору багатий на скульптурні композиції. Так, Михайло Філевич свого часу створив постаті святих (символ Римської і Грецької церков), скульптури “Віри” та “Надії”. Семен Стажевський розмістив свого святого Онуфрія в печері, а галицький майстер скульптури – Іоанн Пінзель – виготовив постаті митрополитів Атанасія і Лева і Юрія-Змієборця, що прикрашають фасади Собору.

Джерело: https://www.032.ua/news/