Сьогодні Україна вшановує пам’ять жертв депортації кримських татар

Сьогодні в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам’ять жертв депортації кримських татар.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня).

Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 144 особи; за татарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж першого півтора року померло близько 46% депортованих. В каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС. Людям на збори давалося від кількох хвилин до пів години, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. Більшість майна залишилася і була конфіскована державою. Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина – до ГУЛАГу, а ще частина – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.

Додамо, що сьогодні у Львівському Ісламському культурному центрі імені Мухаммада Асада вшанують пам’ять жертв депортації молебнем-дуа.

Початок о 15:00. Вул Авраама Лінкольна 29 а.

На зображенні може бути: текст «18 травня 15:00 дуа-молебен року початок O за усıх кримських TATAP, що загину ли пд час трагчной депортаци 1944 скорботн запрошуемо згадати y своïх усıх приеднатися до нас ц молитвах кримськотатарського арського народу жертв геноциду дн TA п сламський культурний центр львова M. львв, вул. авраама л нкольна 29A»