Соняховий спомин: День пам’яті захисників України

29 серпня Україна вшановує День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Цього дня згадують військовослужбовців та учасників добровольчих формувань, які загинули, відстоюючи незалежність України. Дата приурочена до дня найбільших втрат української армії на Донбасі — дня виходу з оточення в Іловайську 29 серпня 2014 року. А символікою цього дня є квітка соняшника, адже у серпні 2014 року багато українських воїнів полягло на соняхових полях. 

«Квітка соняха могла би бути для українського народу символом процвітання, але нині вона стала для нас символом скорботи за полеглими героями», – пише на своїй фейсбук-сторінці у цей день Предстоятель ПЦУ Митрополит Епіфаній. «29 серпня 2014 року під час виходу сил АТО з оточення під Іловайськом російське керівництво порушило домовленості, і ворожі збройні сили впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових. Тоді сотні українських воїнів полягли, зазнали поранень, зникли безвісти, опинилися в полоні. Той смертельний “зелений коридор” пролягав тоді через поля з достиглими соняшниками…»

Це свідоме, сплановане, віроломне вбивство, воєнний злочин, злодіяння проти людяності, на жаль, було не першим і не останнім, скоєним росіянами проти українських захисників, зазначає Предстоятель ПЦУ. Проте кожного виконавця злочинних і антилюдських наказів чекає невідворотне покарання і неминуча вічна відплата в геєні вогненній, яка приготовлена для слуг диявола.

«Ми шануємо і молимося за кожного полеглого захисника і захисницю – для нас всі вони є новітніми ГЕРОЯМИ незалежно від того, чи присвоєне їм відповідне офіційне звання. Всі вони мають велику пошану і подяку від нас. Про їхній подвиг ми не маємо права забувати, маємо пам’ятати, молитися, підтримувати їхні родини, адже наші герої полягли за право жити у своїй, вільній, незалежній та демократичній країні. І ми повинні втілити ці мрії в життя. Вірю – так і буде після нашої перемоги, коли в Україні запанує справедливий мир», – підкреслює Блаженніший Епіфаній. 
 

Указ про затвердження пам’ятного дня Президент України Володимир Зеленський підписав 24 серпня 2019 року. Відтак за наказом міністра оборони весь керівний склад підрозділів Міністерства оборони та Збройних Сил України вшановують цей день, зокрема, в «Залі пам’яті» — меморіальному комплексі на території Міністерства оборони України, а також меморіальними заходами по всій території України. Трагедія Іловайська – одна з найдраматичніших подій початку російсько-української війни, але протягом років збройного протистояння, особливо від повномасштабного вторгнення російського агресора у лютому 2022 року, число полеглих Героїв щоденно зростає. Нинішній день українські Церкви закликають провести в молитві та пам’яті про всіх, хто поклав своє життя за незалежність України. 

У Львові сьогодні відбудеться вечір пам’яті, на який запрошує Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла (вул. Театральна, 11). Реквієм у виконанні Львівської національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик» розпочнеться о 19:00 зі спільної молитви панахиди за полеглими Захисниками.