Мученики сьогодення

Нас бомбардує постійний потік новин про нібито погане поводження та утиски національних меншин, але мало говориться про реальні переслідування християн.

Автор: Кейсі Чалк

22 червня терорист-смертник здійснив напад на грецьку православну церкву пророка Іллі в передмісті Дамаска Двейла, вбивши 25 членів громади. Сирійський уряд поклав відповідальність за напад на «Ісламську державу», яка вбиває християн вже понад 10 років. Хоча багато відомих корпоративних ЗМІ, таких як CNN, The New York Times і The Washington Post, висвітлювали цю історію, інцидент викликав мало відгуків про тяжке становище християн на батьківщині їхніх предків, попри те, що християни страждають від таких жорстоких переслідувань на Близькому Сході (де більшість населення становлять мусульмани), що вони тікають звідти тисячами.

У християнських колах переслідування віруючих по всьому світу є загальновідомими. Ірак, Сирія, Пакистан, Китай — ці країни горезвісні як країни, недружні до християнського населення. Однак, як показує видатний католицький письменник Роберт Роял у своїй новій книзі «Мученики нового тисячоліття: Глобальне переслідування християн у ХХІ столітті», проблема сучасних переслідувань християн є справді світовим явищем і лише за перші кілька десятиліть цього століття призвела до появи багатьох мучеників.

Лише у 2024 році майже 5 000 християн були вбиті за свою віру. Хоча не дивно, що більшість із 50 країн, відповідальних за переслідування християн, є мусульманськими, головний злочинець може вас здивувати: це — Північна Корея. Тих, кого влада вважає християнами, там кидають до концентраційних таборів, піддають тортурам, голоду і навіть страчують.

Можливо, ви також здивуєтеся, дізнавшись, що найнебезпечніше місце у світі для католицького священника – не десь у Африці чи на Близькому Сході, а у південного сусіда США — Мексики, де кількість вбитих священників вища, ніж у Нігерії. Між 2007 і 2022 роками в результаті насильства, пов’язаного з наркотиками, було вбито 50 католицьких священників (якщо додати монахинь, семінаристів і активних мирян, то ця цифра буде набагато більшою). На диво, Мексика не є унікальною серед країн Латинської Америки, коли йдеться про насильство проти священнослужителів — священники в Колумбії, Сальвадорі, Перу, Венесуелі, Нікарагуа, а також у карибських країнах Гаїті та на Кубі є мішенями наркоторговців, злочинних угруповань чи навіть уряду.

Звичайно, не можна заперечувати, що і Близький Схід був жахливим місцем для християн в останні десятиліття. До вторгнення в Ірак у 2003 році християнське населення там становило, за різними оцінками, від 800 000 до 1,5 мільйона осіб. Сьогодні це число скоротилося до 150 000 – 400 000, оскільки тисячі християн втекли від насильства і переслідувань з боку релігійних екстремістських угруповань, таких як «Ісламська держава». Схожа історія відбувається і в Сирії, де християнське населення скоротилося з 1,5 мільйона до 300 000, оскільки християни опинилися там під перехресним вогнем між сирійським режимом і різними войовничими та екстремістськими угрупованнями.

Мабуть, найбільш шокуючою країною в регіоні з точки зору переслідування християн є Ізраїль, де ультраортодоксальні юдеї регулярно тероризують християнську меншину. Ще в 1990-х роках християни становили більшість населення Вифлеєму, тоді як зараз вони складають лише близько 12 відсотків населення міста, що є наслідком як прикордонної стіни, збудованої Ізраїлем у 2003 році, так і ісламістських загроз зі сторони Гази.

Протягом десятиліть ми чули про значне збільшення християнства в Африці, континенті, де християнське населення зросло в геометричній прогресії за останнє століття. Дійсно, сьогодні близько третини християн проживає в Африці. Однак це також місце найбільшої кількості сучасних мученицьких смертей. У 2023-2024 роках в одній лише Нігерії загинуло більше християн, ніж у всьому іншому світі разом узятому. Лише у 2023 році там було вбито майже 5 000 християн. Проте переслідування відбуваються і в багатьох інших країнах, таких як Камерун, Еритрея, Конго, Судан, Сомалі та Лівія, де 21 коптський християнин був жорстоко обезголовлений ісламськими екстремістами в 2015 році.

Зрештою, ми маємо Азію, в якій переслідування християн приймає різні форми. В Індії, де більшість населення складають індуси, напруженість у відносинах з християнами зросла під час правління індуїстської націоналістичної Бгаратія джаната парті, або БДП. У Пакистані, про який я багато писав у своїй книзі «Переслідувані», ісламські екстремісти використовують драконівський закон про богохульство, щоб переслідувати християн, деякі з яких були поміщені в камеру смертників за сфабрикованими звинуваченнями. Деякі з найогидніших злочинів регулярно скоюються проти християн, включаючи викрадення жінок-християнок і примусове одруження з чоловіками-мусульманами — і жодного слова про це не говорять світські корпоративні [світові] ЗМІ. Натовпи регулярно нападають на християн, звинувачуючи їх у богохульстві, в тому числі у вириванні сторінок із Корану (так, начебто християнин при здоровому глузді здатен на таке).

І, звичайно, не можна забувати про комуністичний Китай, де за християнами пильно стежать, їх ув’язнюють, а іноді вони просто зникають за недотримання законів атеїстичного режиму щодо богослужіння. І завдяки таким героям, як кардинал Джозеф Дзен та гонконгський газетний магнат Джиммі Лай (який досі перебуває у в’язниці), багато католиків знають про дволикість комуністичного режиму, коли йдеться про його стосунки з Ватиканом, що надав Комуністичній партії Китаю неймовірний вплив на Церкву.

Роберт Роял зробив Церкві велику послугу, ретельно каталогізувавши переслідування католиків (і християн загалом) по всьому світу в першій чверті XXI століття. З Божою поміччю, миряни і духовенство прочитають цю книгу і попросять Рим про канонізацію більшої кількості цих великих героїв, щоб усі католики могли краще скористатися з їхнього вражаючого свідчення.

Мученики Церкви 21 століття, моліться за нас!

Кейсі Чалк — автор книг Disputing Sola Scriptura and the Protestant Notion of Biblical Perspicuity (Emmaus Road Publishing) та The Persecuted: True Stories of Courageous Christians Living Their Faith in Muslim Lands (Sophia Institute Press). Він отримав ступінь магістра богослов’я в Християнському коледжі та ступінь магістра викладання в Університеті Вірджинії.

Джерело: Crisis Magazine

Також читайте: «Сьогодні маєш час заробити собі на вінець слави в небі»: Слуга Божа Марія Шведа

Галина Помилуйко-Недашківська: Я боюся, що вбивство Ірини Фаріон не змінить нас

Мученики Маккавейські: актуальні як ніколи