У День пам’яті та примирення львів`ян запрошують згадати всіх жертв тоталітарних режимів (перелік пам`ятних місць)

mak-300x169Цьогоріч 8 і 9 травня вся Україна відзначатиме Дні примирення та пам’яті за жертвами Другої світової війни. Громада міста Львова також зможе вшанувати загиблих героїв, чий вклад у боротьбу із найжахливішими тоталітарними режимами ХХ ст. став безцінним.

В «Об`єднанні «Самопоміч» підготували для мешканців та гостей перелік пам’ятних місць, які є символами великої трагедії і боротьби, а також мужності й віри в перемогу. Відтак буде змога відвідати їх, запалити лампадку та покласти квіти у спогад про загиблих. У ці дні є важливим вкотре зрозуміти цінність миру та людського життя.

Пам`ятні місця:

1. Борцям за волю України (вул. Вітовського, навпроти входу в Парк Хмельницького)

2. Вбитим львівським професорам (Студентський парк)

Місце, де через кілька днів після німецької окупації Львова, Гестапо здійснило жорстоке вбивство представників львівської наукової еліти. 4 липня 1941 р. 28 професорів Львівського університету та інших вищих навчальних закладів разом з членами їхніх родин (загалом понад 40 осіб), що на час арешту перебували у помешканнях, були розстріляні нацистами.

3. «Воля ціни не має!» (вул. Городоцька, 20)

“Бригідки” – ще 1785 р. приміщення колишнього монастиря були переобладнані під в’язницю. У міжвоєнний період ХХ ст. тут відбувалися страти українців – політичних в’язнів. Від осені 1939 р. тут розміщувалася в’язниця НКВС. Наприкінці червня 1941 р. більшовики вчинили тут масове вбивство політичних в’язнів.

Меморіальна таблиця встановлена на вшанування пам’яті українських націоналістів, що здійснили втечу з в’язниці 16 червня 1939 р.

4. Жертвам голодомору-геноциду та депортацій XX століття (вул. Виговського, на подвір’ї церкви біля ринку «Південний»)

5. Пам’ятний знак Жертвам голодомору та політичних репресій (проспект В’ячеслава Чорновола)

Восени 1944 р. тут, за насипом залізничної колії, була створена пересильна тюрма, через яку пройшли понад 250 тис. осіб різних національностей перед засланням до Казахстану, Сибіру чи на Далекий Схід. Сотні в’язнів помирали тут на місці через нестерпні умови утримання, залишаються невідомими місця поховання ще понад 400 осіб, що тут загинули.

6. Жертвам львівського єврейського гетто (проспект В’ячеслава Чорновола, біля Палацу культури імені Гната Хоткевича)

Трагедія Голокосту має свою сумну сторінку і в історії Львова. Після німецької окупації тут було створено гетто, де проводилися жорстокі каральні заходи. Тільки упродовж липня 1941 р. у Львові було знищено понад 5 тисяч євреїв. Загалом, за дослідженнями істориків у Галичині загинуло понад 500 тис. євреїв, врятувалося ж не більше 2% довоєнного населення.

7. Пам’ятний знак жертвам Янівського концтабору (вул. Винниця)

8. Жертвам комуністичних злочинів (площа Шашкевича)

Меморіальний пам’ятник, на вшанування усіх, знищених радянським режимом у повоєнні роки, у т. ч. в тюрмі “на Лонського”, неподалік від якої він розміщений.

9. Пам’яті жертв політичних репресій (вул. Замарстинівська, 7)

10. Пам’ятна таблиця жертвам спецслужб тоталітарних режимів (вул. С. Бандери, 1)

Комплекс будівель, відомий як “Тюрма на Лонського”. До 1939 р. тут розміщувалося управління відділу польської контррозвідки, у роки війни будинок використовували спецслужби СРСР і Третього Райху. Від початку 1940 р. тут радянські карателі здійснювали страти українських патріотів. Загалом було закатовано бл. 1500 осіб. У роки німецької окупації тут діяла слідча тюрма гестапо, де утримували низку діячів українського національно-визвольного руху. Після війни радянський режим продовжив каральні дії у слідчій візниці, на подвір’ї якої знищували тіла загиблих українських повстанців.

11. Меморіальний комплекс жертвам замордованим у червні 1941 року у Львівських тюрмах НКВД (Янівське кладовище)

12. Пам’ятник Дітям невинно замордованим у тюрмах м. Львова в 1950-1951 рр. (Янівське кладовище, поле № 50)

13. Пам`ятний знак жертвам депортацій (вул. Снопківська)

14. Братська могила жертв репресій (вул. Мечнікова, Личаківське кладовище, військовий меморіал)

15. Пагорб Слави (вул. Пасічна)

Меморіал, на місці російського військового цвинтаря часів Першої світової війни (1915), закладений 1948 р., куди були перепоховані вояки радянської армії, що загинули 1944 р. у боях з гітлерівцями за Львів.

«В ці тривожні дні згадаймо своїх невинно загиблих, замордованих, але нескорених жодними кривавими режимами співвітчизників, помолімося за їхні душі. Віримо, що цей сумний час і така велика трагедія минулого, про яку не можна забувати, стануть для нас нагадуванням. Маємо бути толерантними і милосердними одні до одних, і робити все щоб люди у наших містах і країні були щасливими. Нехай ці скорботні дні вкотре нагадають нам, що слова сильніші за зброю, а любов та людяність завжди долають ненависть» – керівник міського осередку «Об`єднання «Самопоміч» Андрій Шевців