У Львові розпочинаються богослужіння П’яти перших субот

Цієї суботи, 3 травня, львівські домініканці розпочинають щорічні фатімські моління, що тривають в каплиці Розена (вул. Винниченка, 30а) перші суботи з травня по вересень. Перше богослужіння організовує Вища духовна семінарія св. Йосифа, а очолить його архієпископ Мечислав Мокшицький — львівський митрополит РКЦ.

Богородичні богослужіння, які Домініканське душпастирство у Львові проводить уже півтора десятка років, присвячені об’явленню Діви Марії у Фатімі в 1917 році. На згадку про цю подію римо-католицька громада в кожну першу суботу місяця* — з травня по жовтень — молиться за навернення грішників та в наміренні винагородження за гріхи проти Непорочного Серця Марії.

Фото: Андрій Толстой

Настоятель чернечого дому Пресвятої Євхаристії Ордену Домініканців о. Ігор Ґнюс розповів «Духовній величі Львова», що цьогорічні фатімські моління є дещо особливими, оскільки в Католицькій церкві триває Ювілейний рік.

Священник відзначає, що особливе вшанування Богородиці в каплиці Розена кожної першої суботи місяця з травень по жовтень було визначено архієпископом. Тому, хоча Набоженство П’яти перших субот можна звершити і в інших католицьких храмах, проте нагода спільної молитви  в цьому намірі має особливе значення для вірних.

Щоправда, цієї суботи, оскільки в самій каплиці Розена відбуваються ремонтні роботи, богослужіння  відбудеться в іншому приміщенні – навпроти по коридору, в бувшій трапезній кармеліток.

Фатімське богослужіння в каплиці Розена, 2021 рік. Фото: фейсбук-сторінка Львівської Архідієцезії РКЦ

«Це певна форма паломництва. Тим більше, що після Святої Меси є коротка процесія з фігуркою Матері Божої, молимося Розарій з роздумуваннями. І це також можливість отримати повний відпуст. А якщо потрібно, можна посповідатися. Гарною ознакою особливої присутності Діви Марії поміж нас є фігурка Богородиці з Фатіми, яка перебуває в каплиці Розена та є, так би мовити, “канонічною”», — зазначив священник.

О. Ігор також відзначає, що початок цьогорічних фатімських молінь припадає на період, коли Церква перебуває без Папи та готується до обрання нового понтифіка. «7 травня розпочнеться конклав. А перша субота в травні випадає ніби посередині очікування на нього – це також час благання Бога про доброго Папу».

Фігура Фатімської Богородиці перед закритою брамою Стрітенського храму. Червень 2024 року. Фото: Андрій Толстой

Вже традиційно фатімські богослужіння у Львові поводять саме домініканці, адже цей Орден відомий своєю Марійною набожністю. Згідно з традицією, Богородиця доручила саме св. Домініку молитву на вервиці як знаряддя для навернення єретиків. У самій Фатімі діють три домініканські монастирі, ченці цього Ордену є сповідниками у Фатімській базиліці. Тож коли у 2010 році домініканці повернулися до Львова, архієпископ Мечислав доручив саме їм заопікуватися фатімськими набожествами. Відтоді фатімські богослужіння стали помітною подією для Львова.

З 2010 року фатімські богослужіння у Львові включали урочисту ходу із фігуркою Діви Марії – паломники проходили цілий квартал вулицями Кривоноса, Гуцульською та Лисенка. В умовах війни таку процесію не здійснюють, тепер молитва відбувається на площі перед зачиненими дверима храму Стрітення. У храмі звершує богослужіння громада з незрозумілим церковним статусом, і історичні власники храму доступу до нього наразі не мають.

Як і протягом минулих двох років, цьогоріч молитовні чування П’яти перших субот почергово організовуватимуть різні львівські парафії. Молитовну «естафету» розпочне Вища Духовна Семінарія святого Йосифа у Львові-Брюховичах – семінаристи служитимуть при Месі та готуватимуть розважання Розарію.

Свята Меса з єпископом розпочнеться у суботу, 3 травня, о 19:00 в каплиці Розена (м. Львів, вул. Винниченка, 30а).

Головне фото: Фатімська процесія у Львові у червні 2019 року (Джерело: rkc.lviv.ua)

Також читайте: Набоженство п’яти перших субот місяця: як і для чого?

«Перша субота місяця»: львівський домініканець пояснив що таке «винагородження»

Спадок львівських кармеліток: таємниці колишнього монастиря на вулиці Винниченка

* Звершення Набоженства П’яти перших субот Богородиця відкрила одній із візіонерок Фатіми, сестрі Люсії, 10 грудня 1925 року: впродовж п’яти місяців поспіль у першу суботу: 1) католик має прийняти святе причастя, перебуваючи в освячуючій ласці (тобто після належної Сповіді); 2) помолитися на вервиці; 3) протягом 15 хвилин роздумувати над Таємницями Розарію (Вервиці). Це все має бути зроблене в наміренні винагородження за зневаги, які люди завдають Непорочному Серцю Діви Марії.

Гідно виконана така покута, за словами Богородиці, принесе численні плоди, серед яких – навернення Росії та збереження світу від поширення її заблуджень та знищенню багатьох народів.

Також Діва Марія відкрила сестрі Люсії про які саме зневаги Її Непорочного Серця йдеться: «Дочко Моя… Існує п’ять видів образ і блюзнірства, спрямованих проти Непорочного Серця Марії»:

  1. Образа Її Непорочного Зачаття.
  2. Блюзнірство над Її дівством.
  3. Образа щодо Її Богоматеринства, коли говорять, що Вона всього лише Матір людини (заперечення того, що Марія Богородиця).
  4. Святотатство тих, котрі відкрито намагаються прищепити дітям байдужість, зневагу й навіть ненависть до Непорочної Матері.
  5. Святотатство тих, хто ображає Богородицю у Її святих образах.