У Львові відкрили макет Гарнізонного храму, тож незрячі можуть “побачити” святиню на дотик

Сьогодні, 29 грудня, у Львові для незрячих презентували 3D макет Гарнізонного храму святих апостолів Петра й Павла. Бронзову мініатюру святині, яку виготовив скульптор Василь Одрехівський, розмістили на площі навпроти храму. Замовником робіт, вартість яких склала близько 400 тис. грн, виступила Галицька районна адміністрація.
 

«На завершення року нас зібрала дуже знакова подія. Ця площа є символічною з кількох причин: Гарнізонний храм став сьогодні своєрідним символом у російсько-українській  війні. Саме тут ми прощаємося з нашими Героями. Сюди приходять Герої, які одружуються, в яких народжуються діти. Нам дуже важливо, щоб кожен мав змогу побачити і пізнати історію й сучасність нашого Гарнізонного храму. Все більше людей матимуть змогу відчути серцем ще одну частинку Львова», – сказав під час презентації 3D моделі Гарнізонного храму перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Участь у відкритті макету храму взяла і незряча родина Голуб – батьки  покійного Героя АТО Юрія. Настоятель Гарнізонного храму о.Тарас Михальчук розповів, що власне ці люди теж певним чином спонукали до такого проєкту. «Щиро дякуємо авторам, співавторам і усім, хто долучився до створення цього макету. Особливо дякуємо тим, для кого це зроблено. І сьогодні серед наших гостей є родина захисника України Юрія Голуба, який загинув у 2014 році, які є незрячі, і які також нас спонукали до створення цієї особливої локації, щоби можна було шрифтом Брайля відчитати, яким є храм, яка його архітектура», – зазначив отець Тарас Михальчук, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла.

Своїми емоціями під час відкриття макету церкви поділилася й ініціаторка створення макетів архітектурних споруд для незрячих, заслужена працівниця соціальної сфери України й радниця міського голови Львова Оксана Потимко,

«Я нарешті зможу побачити Гарнізонний храм. Не просто почути чийсь опис, як він виглядає, а власне на дотик його побачити, як і всі незрячі люди. Також це дуже важливо тому, що макетування архітектурних пам’яток давнього Львова стало брендом для нашого міста, і я страшенно тішуся з того, що моє місто – місто Львів, міська рада – підхопили цю ідею. Є люди, які усвідомили, наскільки це потрібно і важливо – дати незрячій людині можливість побачити, що є довкола.

Такий макет один до одного повинен відтворювати всі деталі. Обов’язково має бути табличка, написана шрифтом Брайля, щоб незрячі могли прочитати, який це макет. І третя річ – ми запропонували архітектору давати рельєфний Q-код, за яким є озвучена деталізована інформація про саму пам’ятку. І от власне Гарнізонний храм став першою такою пам’яткою у Львові, яка має ще супровід з аудіоінформацією про саму пам’ятку», – розповіла Оксана Потимко.

Як зауважив скульптор, член Національної спілки художників України Василь Одрехівський, створення копії храму – колективна робота митців, архітекторів, отців. «Я щасливий, що  мав можливість допомогти, долучитися. Я радий, що Львів стає інклюзивним містом», – додав скульптор.

Нагадаємо, 3D модель Гарнізонного храму – вже шостий макет у Львові, адаптований для людей, які не бачать. Так, у місті доступними для незрячих людей є мініскульптури  Ратуші, церкви св.Юра, пам’ятника Т.Шевченку, Оперного театру та фігури Матері Божої, що на пл. Марійській. 

За словами в.о.директора депаратменту гуманітарної політики Євгена Бойка, наступним об’єктом, який планують відтворити у макеті, стане Латинська катедра. «Вона теж є популярною і серед туристів, і серед мешканців. Це буде на одній вертикалі: маємо макет на пл. Ринок, макет Гарнізонного храму і беремо собі за ціль на наступний рік – макет Латинської катедри», – зауважив Євген Бойко.

Як додала начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, зараз, коли фасад храму ще в риштуванні, власне на макеті можна роздивитися його детально. А також переконана, що такі макети, окрім людей з вадами зору, є цікавими і для дітей.

«Ці макети завжди дуже мило виглядають. А ще Василь Одрехівський вміє їх дуже фахово зробити. Зараз, коли фасад ще в риштуванні, ми на цьому макеті можемо побачити докладно, як виглядає кожна скульптура і наскільки прекрасний цей храм. Ці макети є цікаві не тільки для людей з вадами зору, а й для дітей», – додала Лілія Онищенко.

Нагадаємо, на початку грудня у Гарнізонному храмі відзначали 10-річчя відновлення діяльності святині. Тут відкрили відреставровані фрески авторства Екштайна. Реставратори з України та Польщі відновлювали розписи центрального склепіння впродовж 7 років. Вік фресок – майже 300 років, а загальна площа – понад тисячу м кв. Також до ювілею церкви Нацбанк ввів в обіг пам’ятну монету з її зображенням.

Місто ж інвестувало у реставрацію фасаду храму близько 8 млн грн. Ці роботи вже на завершальному етапі.

Джерело: Львівська міська рада 

Фото: Романа Балука