У Львові вшанували науковців, розстріляних гітлерівцями 77 років тому

 Заходи відбулися біля монументу професорів у парку “Львівської політехніки”. За невинно вбитими науковцями відслужили панахиду, яку очолив настоятель львівського римо-католицького собору Успіння Пресвятої Богородиці о. Ян Нікель та єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ Володимир (Груца). Пам.ять  жертв вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до монументу. У події взяли участь представники влади, львівські та польські освітяни.

1

Довідка: 30 червня 1941 року, частини вермахту зайняли Львів. Встановлення «нового порядку» на окупованих землях Гітлер поклав на зловісний репресивний апарат спецслужб рейхсфюрера СС Гіммлера. Напередодні нападу на СРСР шеф Головного управління безпеки обергрупенфюрер СС Г. Гейдріх утворив у Кракові структури, яким доручено діяти у Львові в перші дні його окупації. Серед них були так звана Айнзацгрупа «Ц» та спецгрупа поліції безпеки і СД бригаденфюрера СС Е. Шонґарта. На них було покладено завдання «очистити місто від особливо небезпечних елементів». Група Шонґарта отримала завдання щодо арешту і знищення місцевої професури, оскільки мала певний досвід арештів і ув’язнення краківських професорів восени 1939 р. Бригаденфюрер діяв у Львові рішуче. Він прибув до міста слідом за фронтовими частинами вермахту 2 липня, а вже наступного дня о 22-й вечора приступив до виконання запланованої акції.

Одним із перших був заарештований найвідоміший на той час польський вчений і політик профессор Політехніки Казимир Бартель, який у міжвоєнні роки тричі очолював уряд Польщі. До рук гестапо також потрапили: відомий письменник Тадеуш Бой-Желенський, професор Роман Ренцький з Львівського медичного інституту, Володимир Серадзький – профессор кримінальної медицини.

 Арештованих вчених привозили і розміщували в бурсі Абрагамовичів на однойменній вулиці (тепер вулиця Т.Бой-Желенського). А вже на світанку о 4.00 год. 4 липня на ближніх Вулецьких пагорбах есесівці розстріляли львівських професорів та окремих членів їхніх родин. Загалом внаслідок цих трагічних подій загинуло близько 45 осіб.

 Джерело: https://zik.ua/

Фото http://leopolis.news