У Львові вшанують пам’ять святого Яна з Дуклі, покровителя міста

24 червня 2023 року львівська римсько-католицька спільнота вшанує пам’ять святого Яна з Дуклі, покровителя Львова. Молитва відбудеться в храмі святого Андрія – колишньому костелі монастиря бернардинів, де свого часу служив і проживав святий. На молитву запрошує Митрополит Львівський РКЦ Мечислав, повідомляє Львівська Архідієцезія РКЦ.
 
Святкові урочистості розпочнуться у суботу, 24 червня 2023 року, о 14:15 молитовним чуванням при мощах св. Яна з Дуклі. О 15:00 буде звершена Свята Меса. Спільну молитву до святого Яна з Дуклі присвятять проханню про мир, перемогу та швидке закінчення війни. 
 
 

Ян з Дуклі або Святий Іван з Дуклі — чернець францисканець-обсервант (бернардинець), перший канонізований католицький святий, що жив у Львові. Патрон Польщі, Литви і Русі, перемиської латинської архидієцезії, річпосполитської шляхти, військових, також покровитель Львова (католицький).

Колона біля храму св. Андрія з втраченою скульптурою св. Яна з Дуклі

Ян оселився у Львові у 1461 році, коли став німецьким проповідником в шпитальному костелі Св. Духа. 1463 року перейшов до новозакладеного у Львові монастиря св. Андрія францисканців-обсервантів (бернардинців), де виконував обов’язки проповідника і сповідника. 1470–1484 рр. проживав в монастирі. Після цього короткий час перебував у Познані. Помер у Львові і був похований у дворі монастиря бернардинів. За даними Мечислава Орловича, був похований в каплиці, до якої можна потрапити через захристя.

Після смерті почали збирати свідчення оздоровлень і чудес, до яких був причетний св. Іван з Дуклі. Вони були зображені і сьогодні таблиці з чудесами знаходяться у презбітерії костелу св. Андрія, що зараз є храмом УГКЦ). 1521 року його мощі перенесли до костелу, помістивши у срібну раку. За легендою, з місця поховання забило джерело, над яким збудували ротонду. 

Був беатифікований 1733 р. папою Климентом ХІІ; 1739 р. папа Климент XII оголосив його патроном Польщі, Литви і Русі. У XVII столітті св. Іван (Ян) з Дуклі був покровителем Львова.

1734 р. магнати Жевуські, для яких Іван (Ян) з Дуклі був фамільним покровителем, виділили кошти на спорудження колони навпроти церкви св. Андрія у Львові з фігурою святого. При закритті монастиря 1946 р. бернардини забрали з собою срібну раку з його мощами до Ряшева, яку 1974 р. перевезли до костелу оо. Бернардинів у Дуклі. У 1950-х роках було знищено фігуру св. Івана з Дуклі з колони. Роботи з її відновленню розпочали 2010 року.

1948 pоку розпочався процес канонізації св. Івана з Дуклі. 10 червня 1997 p. у Коросно акт канонізації здійснив папа Іоанн Павло ІІ.

День пам’яті св. Йоана з Дуклі у католицькій Церкві припадає на 8 липня.