У музеї «Личаківський цвинтар» триває реставрація однієї з центральних каплиць – каплиці Адамських

TYZ_2965Кожного року в музей «Личаківський цвинтар» проводяться масштабні роботи із реставрації об’єктів. Зокрема, зараз триває реставрація однієї з центральних каплиць «Личаківського цвинтаря» – каплиці Адамських. Це єдина каплиця на «Личаківському цвинтарі» з трапецієподібним порталом, що є дуже рідкісним явищем у таких сакральних спорудах. За словами директора ЛКП музей «Личаківський цвинтар», відновлення каплиці Адамських дозволить довершити ансамбль вхідної площі музею, де розташовано 6 родинних усипальниць, які створені в різних стилях. Загалом цього року на ремонтні роботи на «Личаківському цвинтарі» планують витратити більше 1 млн. грн.

«З року в рік збільшується кількість робіт, які проводиться на території музею «Личаківський цвинтар». Більшість реставраційних робіт ми проводимо завдяки коштам, отриманим від господарської діяльності музею. Іншу частину великого обсягу робіт проводимо завдяки програмі українсько-польської співпраці «Спільна охорона культурної спадщини».

Наразі завершуються ремонтно-реставраційні роботи каплиці сім’ї Адамських. Франц Адамський був учасником походів Наполеона. Загалом на Личаківському цвинтарі поховано 50 учасників походів Наполеона і зокрема один в усипальниці Адамських.

Вартість ремонтно-реставраційних робіт не є дуже високою для таких споруд — приблизно 85 тис. грн. Можливо ще будуть доповнення, адже плануємо поставити два лампіони, ліхтарі, завдяки яким ансамбль із усипальниць більш цікаво виглядатиме у вечірній час», – розповів Михайло Нагай, директор ЛКП музей «Личаківський цвинтар».

Каплиця Адамських збудована у кінці 19 ст. Вона розташована навпроти головної вхідної брами Личаківського цвинтаря на полі № 2. Від інших каплиць, що стоять поруч, відрізняється простим і вишуканим архітектурним вирішенням. До неї ведуть широкі 8-ступеневі сходи.

У цій сімейній усипальниці поховані Францішек Адамський (1794–1870) – легіонер наполеонівської армії, згодом купець, директор міського Закладу для убогих, засновник Галицької Ощадної каси, фінансовий експерт, міський радник, власник кількох львівських кам’яниць.

Крім нього, в каплиці поховані його дружина Барбара з Новаковських (1796-1878), син Францішек (1839-1888), невістка Іоанна з Аксентовичів (1855-1908) і внучка Евеліна (1871-1886).

Роботи із реставрації каплиці Адамських виконує підрядна організація ПП «Ренесанс». Як повідомив Орест Лаба, виконроб підрядної організації ПП «Ренесанс», до місяця усі роботи будуть завершені.

«Роботи з реставрації каплиці Адамських тривають вже більше місяця. На 90%  роботи вже виконані. Зокрема, завершено ремонт фасаду каплиці. Зараз триває реставрація вхідної групи – ремонт сходів. Їх зніматимемо, чиститимемо і, щоб їх встановити, залиємо бетонну основу. До місяця часу плануємо закінчити роботи», – додав Орест Лаба.

Окрім реставрації каплиці Адамських на «Личаківському цвинтарі» цього року заплановано відреставрувати ще 25-27 об’єктів. Це здебільшого індивідуальні пам’ятники на могилах українських діячів.

«Є багато робіт біля поховань бійців АТО, але ще не всі пам’ятники встановлені обласним УКБ, тому чекаємо встановлення всіх пам’ятників та почнемо благоустрій. В цьому році плануємо облаштувати центральне місце для покладання вінків та проведення пам’ятних заходів. Вже є у розробці декілька варіантів та проектів цього місця», – зазначив Михайло Нагай.

Зокрема, вже відреставровано: надгробок Волошина Михайла (поле № 1) – українського культурного діяча, адвоката, журналіста, композитора, диригента хору львівського «Бояна»; надгробок Застирця Йосифа (поле № 1) – священика, письменника, педагога, мецената і громадського діяча; надгробок Охримовича Івана (поле № 1) – музичного діяча і диригента; надгробок Чучманів Сидора і Семена (поле № 1), Чучман Сидір – правник, журналіст, член Проводу ОУН, Чучман Семен – старший брат Сидора Чучмана, брав участь у Першій світовій війні, декілька каденцій був міським радником; поховання Гусака Володимира (поле № 53) – професора гімназії в Бережанах; надгробок Вінницького Петра(поле № 56) – поштового урядовця; надгробок Голубовича Сидора (поле №64) – державного діяча, адвоката, Голови Ради державних секретарів ЗУНР; надгробок Левицького Івана (поле № 50) – бібліографа, письменника, журналіста; гробниця Кульчицької Олени (поле № 72) – відомого графіка, маляра, педагога. Похована в родинній гробниці (збудованій за власним проектом), де спочивають її батьки, сестра і брат; надгробок Шнайдер з Ортинських Сабіни (+1908 р., поле №52); гробниця Левинського Івана (поле № 73) – відомого архітектора і будівничого, професора Львівської політехніки, власника фабрики виробів будівельного промислу. На могилі пам’ятник роботи скульптора С. Литвиненка. Роботи з ремонту надгробка Левинського Івана здійснені за кошти ТОВ «Віторія» і ПП «Оберіг» та за кошти ЛКП «Музей «Личаківський цвинтар».

Нагадаємо, раніше було відновлено дві родинні каплиці — Бачевських та Кисельків. До ремонтно-реставраційних робіт долучились спонсори, зокрема до відновлення родинної усипальниці Кисельків було залучено Львівську пивоварню. Також цього року приділено велику увагу реставрації надгробків діячів українського національно-визвольного руху.

Джерело: сайт ЛМР