У «Шевченківському гаю» збудували каплицю над криницею Андрея Шептицького

keratУ Львові в Музеї народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» завершили зведення каплички на місці криниці митрополита Андрея Шептицького. Каплицю збудували всього за місяць.

Капличка розташована між адміністративним корпусом музею та виставковою залою.

Раніше тут стояла невелика господарська споруда, у якій двірники зберігали інструменти. Усередині цієї споруди й знайшли керат – механізм для викачування води зі значної глибини. Користувалися кератом монахи-студити, які жили у Свято-Іванівській лаврі, яка у першій половині ХХ століття була розташована на території нинішнього музею.

kerat_1Ініціював пошуки механізму настоятель Свято-Іванівської лаври студійського уставу отець Юстин (Бойко).

«Ми знайшли переписку між монахами і митрополитом Андреєм Шептицьким про те, що монахи, які проживали у лаврі, потребували води. У ті часи за ініціативою митрополита і монахів було викопано свердловину завглибшки  60 м і встановлено керат – цілий механізм з кінним приводом для викачування води», – розповів о. Юстин.

За його словами, на місці знахідки вирішили поставити каплицю, щоб вона була і сакральним, і культурним місцем водночас.  «Люди, які будуть сюди приходити, зможуть оглянути ще один музейний об’єкт. З іншого боку ця каплиця може стати місцем, де можна  буде час від часу освятити воду, адже саме тут була криниця, яку викопали монахи», – пояснює о. Юстин.

kerat_2Роман Назаровець розповідає, що знайдений керат австрійського виробництва. «Андрей Шептицький придбав австрійський механізм для того, щоб монахи мали воду. На кераті навіть є назва австрійської фірми, яка випустила механізм», – зазначив він.

На те, що споруда над механізмом є каплицею, вказує хрест на куполі. Наразі вона повністю збудована з дерева, однак її планують засклити. Крім того, каплицю підсвітять.

«Також ми плануємо тут поставити чашу для води. У глибинному джерелі води вже немає. Підведемо воду, щоб люди бачили, як функціонує керат», – розповів о. Юстин і наголосив, що зайвих елементів, зокрема скульптур, у каплиці не буде.

За матеріалами: kyrios.org.ua