УКУ готує унікальну виставку на осінь

Oleg-YAskiv-300x300Восени 2017 року відбудеться чин освячення та відкриття новозбудованого Центру Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету, який стане інтелектуальним простором для мешканців усього міста. Місцем перетину людей з різних культурних, наукових та мистецьких середовищ. Тут проводитимуть дискусії, виступатимуть сучасні музичні колективи, іноземні та українські експерти читатимуть лекції. Особливою буде s перша виставка – «Шептицький посеред нас». Як промовлятиме Митрополит до сучасної молоді, якою може бути нетрадиційна виставка і чи стане мотиватором для наслідування, розповідає директор Центру Олег Яськів. 

У чому полягає ідея виставки і хто працював над її розробкою?

Оскільки ми назвали Центр іменем Андрея Шептицького, щоб символічно продовжити його життя, то і перша виставка буде також присвячена його життю і діяльності. Ідея виставки виникла як продовження концепції самого Центру Митрополита Андрея Шептицького. Тут буде реалізовуватися просвітницька місія, яка завжди була важливою складовою життя Митрополита.

До робочої групи, яка розробляла концепцію, увійшли одні з найкращих істориків і дослідників життя Шептицького, науковці і митці. Змістовим наповненням займається відома дослідниця життя Шептицького, історик Ліліана Гентош, директор Центрального архіву міста Львова Оксана Гайова готує медіаматеріали, візуальну артову частину виконує двоє сучасних митців –  автор сучасних перформансів та інсталяцій Влодко Кауфман і сучасний митець відеоарту Сергій Петлюк.

З архітектурної точки зору і місця локації виставкової зони будівля Центру досить складна для проведення традиційних виставок – довкола скло і відкритий простір. Тому там не буде виставки на стінах, де за склом висять фото чи стоять експонати в конструкціях. Сучасність самої будівлі спонукає до сучасної концепції виставки. Вона буде мистецькою з використанням різних мультимедійних засобів – відео, аудіо, інсталяції, артефактів.

Зовнішній простір виставки зображуватиме цікаві факти про життя Митрополита. Внутрішній простір – це зустріч людини з Шептицьким віч-на-віч. Сама виставка називатиметься Ecce Homo (Це людина) – за назвою картини Адама Хмельовського, яку замовив йому сам Шептицький і яка була однією з його улюблених. Вона стане частиною експозиції. Є ще багато цікавих деталей, які до відкриття я не буду розкривати, щоб зберегти певну інтригу.

За яким принципом формували змістову частину виставки – це будуть факти, які мало кому відомі? На яку аудиторію ви орієнтуєтеся?

Спочатку ми вирішили йти шляхом контрастів і парадоксів. Але потім відмовилися від цієї ідеї, поклалися на дослідників Шептицького і виділили найважливіше. З того найважливішого щось буде відоме, а щось буде парадоксальне і невідоме. Хочемо, щоб виставка була збалансованою.

Змістовою частиною виставки стануть чотири ключові сфери з життя Митрополита – культура, соціум, політика і релігія. Усі чотири розділи висвітлюватимуться у найважливіших цитатах або текстах, які ілюструють роль Шептицького. Усе це підсилюватиметься аудіо та відеоматеріалами із хроніки подій за участю Митрополита. Де-не-де можна буде почути його голос, переглянути відеокадри. Ззовні виставка буде обрамлена найважливішими датами з життя Шептицького.

Не перевантажена змістом, виставка буде цікавою для інтелектуалів, доступною для молоді і новою для обивателів.

Дослідники, історики знають найважливіші факти про життя Митрополита, інтелектуали знають, але трохи менше, молодь – ще менше. Обивателям же буде новим майже все, бо вони не знають деталей. Тому, імовірно, кожен знайде для себе щось цікаве.

Виставку супроводжуватиме музика, яка концентруватиме увагу на читанні і слуханні Шептицького. Зараз робоча команда співпрацює з композитором Святославом Луньовим, який написав музику для проекту «Тіні забутих предків». Очікується, що це буде музика медитативно-небесного характеру з осучасненими релігійними мотивами.

Митрополит Андрей Шептицький був досить модерною особистістю у релігійних колах. Він вмів знайти баланс між консерваторами і модерністами. Це буде якось відображатися у виставці?

Ми хочемо показати Шептицького близьким до людей, особливо в розділі «Культура». Він підтримував фінансово багатьох митців. Через цитати відобразимо його жертовність, організаторський талант, просвітництво і передбачення.

Так, дійсно, у релігійних колах він був достатньо вільна людина, яка мислила глобально. Це людина планетарного масштабу. Українці мають не так багато таких постатей, які можна показувати іншим народам і ставити в приклад, як можна в такій надзвичайно складній ситуації зберігати людську гідність, служити своєму народу, як можна примиряти. У цьому плані він був модерністом, але в розумінні сучасного мистецтва він залишався консерватором. Парадоксально, що залишаючись традиціоналістом у житті, він  підтримував і модерністів. Надавав стипендії Олексі Новаківському, Михайлу Бойчуку. Бачачи талант, він не зважав, чи так малює молодий хлопець, як йому подобається, але в першу чергу відчував потребу допомогти. І в цьому його неперевершеність. Він зміг стати понад часом.

Як би ви окреслили місію цієї виставки? Що вона має промовити до молоді?

Виставка має залишити Шептицького як людину поряд з молоддю, зняти цей бронзовий наліт і показати в Шептицькому прості речі, яким можна співчувати – його болі, слабкості, страждання. Залишити його в просторі Центру не тільки в назві, але також і в сутності цієї будівлі. Так, ми живемо в ХІХ ст. з гаджетами, але Шептицький і тут посеред нас. Він нас вчить, ми читаємо його слова, і вони впливають. Ті 100 років, які нас розділяють, стираються. Є жива людина, з якої можна брати приклад, як стати корисним і великим для свого народу.

Тобто ви хотіли б, щоб ця виставка стала певним поштовхом до наслідування Шептицького?

Звичайно, хотілося б. Завжди мрію, щоб хоча б для одного з тисячі  відвідувачів виставка стала вирішальною в житті. Щоб він прийняв для себе якесь доленосне рішення. Зайшов одним – вийшов іншим. Можливо так і буде. Але для більшості це буде знайомство з Шептицьким, можливість відчути, що Митрополит посеред нас.

Коли відкривається виставка і яка її тривалість?

Виставка відкриється 10 вересня з нагоди відкриття самого Центру Митрополита Андрея Шептицького в Українському католицькому університеті. Триватиме впродовж 3-4 місяців, приблизно до зими. Пізніше там буде інша виставка або зона книжкових презентацій.

Foto-3-1024x684

Відкриття Центру Митрополита Андрея Шептицького відбудеться в рамках Святкового тижня УКУ з нагоди завершення кампанії розвитку університету. Переглянути програму Святкового тижня в УКУ з нагоди відкриття Центру Митрополита Андрея Шептицького можна тут