Великодні послання Архиєреїв Львова

Вже за кілька днів радісним «Христос воскрес» ми будемо огортати свої серця та рідних. Цьогоріч ми переживаємо особливу Пасху, перетворивши наші оселі на домашні храми. У ці дні особливо прагнемо духовної поживи, щоб відчути велич Христової Любові і поринути у світло Його воскресіння. Пропонуємо вашій увазі традиційну добірку Великодніх послань єпископів нашого міста.

Митрополит і Архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор

Нашу душу і наше серце охоплює велика радість Христового воскресіння! Виявляємо велику вдячність та любов Ісусові Христові за Його прихід на землю в людському тілі, за перебування між людьми, Його повчання, чудесні діла, терпіння мук та воскресіння з мертвих! Як обіцяв Господь, так і вчинив: «… Христос справді воскрес і з’явився Симонові» (Лк. 24, 34). Демони найняли людей, зокрема, старшину юдейську, яка домагалася смерті Ісуса, а старшина, опанована диявольською зухвалістю, продовжила діло, і демонський вплив охопив Юду, учня Христового та «силу народу з мечами та дрючками», які схопили невинного Спасителя. Цей Ісус, що скинув дияволів з неба у вічне провалля, опинився в руках їхніх слуг, ворожих Господу людей. Сина Божого жахливо катували, ледь живого розп’яли на хресті, на якому Він помер, а відтак був знятий і покладений у гробницю, забезпечену сторожею та накладеними печатями, але по трьох днях Христос воскрес!

Даремно трудилися злобні люди, слуги демонів, бо Господь не говорив слів намарно! Син Божий дотримав свого слова: воскрес із мертвих – вигляд Його був, мов блискавиця, а одежа побіліла, наче сніг. Святий євангелист Матей не знайшов більш відповідних слів, щоб краще описати славний вихід Ісуса із гробу! Відважна та озброєна сторожа тремтіла, ніби мерцями стали; а до жінок біля гробу ангел промовив, що Ісус воскрес та щоб спішили звістити велику радість учням Христовим! До первосвященників прибігли представники сторожі й розповіли усе, що сталося. Первосвященники та старші зібралися на раду, щоб за всяку ціну перешкодити справі розголосу про воскресіння Христа.
У це торжество усіх торжеств і празників празник радіймо з Пресвятою Трійцею, зі святою Богородицею, за ангелами та з усіма небесними силами, з усіма святими та з віруючими і відданими Богу землянами, бо цеперемога над смертю, над демоном та його ангелами, звитяга над беззаконням, усім нечестивим та демонським злом! Ісус Христос усе довів до перемоги (пор. Мт. 12, 20). Спаситель відчинив шлях, щоб усе тлінне одягнулося в нетління, а смертне одягнулося в безсмертя і смерть була поглинута перемогою (пор. 1 Кр. 15, 54).

Митрополит і Архиєпископ Львівський РКЦ Мечислав

У День П’ятидесятниці святий Апостол Петро, натхнений потужним діянням Святого Духа, так промовляв до сучасників Ісуса Христа, багато з яких мали змогу бачити Його, були свідками чудес і чули Його навчання про доброту і милосердя Отця: «Мужі ізраїльські, послухайте оці слова: Ісуса Назарянина, мужа, засвідченого вам Богом проявами сили, чудесами й знаменнями, які Бог вчинив через Нього серед вас, як самі знаєте. Щонеділі в часі Літургії ми визнаємо, що «віруємо у воскресіння плоті». Йдеться про непросту чи очевидну для людського розуму і досвіду істину. Дивлячись на світ лише «тілесними» очима, нелегко зрозуміти реальність майбутнього світу. Допомагає нам у цьому світло Євангелія та благодать віри, яку ми отримуємо в дарі від Бога у таїнстві Хрещення. Сам Ісус говорить нам про себе: «Я – воскресіння і життя. Хто вірить у Мене – хоч і помре, буде жити. І кожний, хто живе й вірить у Мене, – не помре повіки» І далі, звертаючись до Марти в Євангелії від святого Йоана, але і до кожного з нас, питає: Чи віриш ти в це? ( пор. Йн 11,25-26).

Дорогі у Христі Брати і Сестри!

Переживаючи Свято Христового Воскресіння посеред різних труднощів і турбот, посеред непевності сьогоднішніх днів, пов’язаної з пандемією та війною на Сході України, бажаю всім Вам міцної віри в те, що Господь завжди є з нами, що Він веде нас своєю переможною рукою до Дому Отця.

Нехай ця віра буде джерелом надії, миру серця і невгасаючої великодньої радості з перемоги над смертю Того, хто є Подателем Життя. Нехай Тріумфуючий Господь обдаровує Вас та Ваші родини здоров’ям та щедротою своїх благодатей.

Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій

Воскреслий Христос Бог приносить нам знову не тільки життя, він приносить нам мир і радість у мирі. Це і є виконання обітниці Його прощального при вшесті на хресну страсть слова: «Це сказав Я вам, щоб радість Моя у вас перебувала і радість ваша буде повна» (Ін. 15, 11). Цією радістю сьогодні, у День Воскресіння Господнього, ми насичуємось сповна, п’ючи пиття нове із нетлінного джерела.

Коли жінки-мироносиці здивованими прийшли до відкритої печери, до відкритого Гробу, де лежало тіло Ісуса Христа, і не знайшли його, з’явився перед ними Ангел і сказав головне, що Христос Воскрес – і цей оклик став головним для кожної людини, яка вважає себе віруючою. Це та опора, з якої розпочинається наше духовне життя, наша віра у воскреслого із мертвих Спасителя. Тому йти за Христом, це не тільки йти за Ним у період Його страждань, а йти за Христом – це означає йти за Його Воскресінням, тому що шлях до вічного життя прокладений через Воскресіння Христове.

У цьому радісному пасхальному богослужінні нехай перебуває серце і душа кожного із нас, наповнена невимовним блаженством у Христі воскреслому. І вже не шукайте живого з мертвими і не оплакуйте нетлінного серед тління, бо Христос – наша Пасха. Його Любов перебуває з нами, тими хто любить Його, бо це ж Він каже: «Хто любить Мене з тим і Я перебуватиму – і ми прийдемо до Нього і оселю сотворимо» (Ін, 14: 18, 23). Отож прийдемо у цей величний день, щоб святкувати Пасху нетління, Життя, Яке виринуло із святого і живоносного Гробу.

Всечесні отці, брати і сестри! Вітаю вас усіх з Світлим Воскресінням Христовим! З перемогою життя над смертю, нетління над тлінням, добра над злом. Засилаю пасхальне благословення нашим захисникам, воїнам і тим, кого сьогодні через хворобу з нами немає у храмі на цьому величному богослужінні. Хай і їм воскреслий Христос принесе радість та втіху, а сльози їх, якщо і з’являться, будуть сльозами пасхальної радості і піднесення. Пасху святкуймо, кінець умертвління і життя вічного початок!

Митрополит Львівський ПЦУ Макарій

Пресвітле воскресіння Христа-Спасителя є найвищим свідченням
божественності Його науки. Син Божий, Який силою своєї
всемогутності воскрес із мертвих, є дійсно істинний Бог, що має життя
в Самому Собі, як Він про себе говорив (Ін. 5, 26).

Воскресіння Христа є найбільш яскравим доказом того, що Бог існує, що кожна людина повинна мати віру в Нього. Сьогоднішнє свято є відповіддю усім
безвірникам та безбожникам на їхні питання про існування Бога та про
віру, завдяки якій ми наслідуємо вічне життя. У глибоко віруючої
людини, яка святкує Пасху, душа оновлюється у своїй істоті, черстве
серце стає лагідним, а приспане сумління прокидається від звуків
переможної пасхальної пісні. У цей час стає радісно на душі: хочеться
жити, усіх любити, вірити і щиро молитися.
Чому ми радіємо та віримо, що Христос воскрес? Тому, що
довіряємо Святому Писанню, у якому вказані слова Спасителя про
Його воскресіння з мертвих. Про це Він наголошував неодноразово у
своїх проповідях. Говорив не приховано, не притчами, а прямо та
зрозуміло. Так, перебуваючи у Галилеї, Христос сказав своїм учням:
«Син Людський виданий буде у руки людські, і вб’ють Його, і на
третій день воскресне» (Мф. 17, 22-23). Після того, як апостол Петро
від імені всіх апостолів назвав Спасителя Сином Бога Живого, Ісус
Христос «став виявляти ученикам Своїм, що Йому треба іти в
Єрусалим і тяжко постраждати від старійшин і первосвящеників, і книжників, і бути вбитому, і на третій день воскреснути» (Мф. 16, 21;
Лк. 9, 22; Мк. 9, 31). Після преображення Господнього, «коли ученики
сходили з гори, Ісус наказав їм так: нікому не кажіть про це видіння,
аж поки Син Людський із мертвих воскресне» (Мф. 17, 9). Ці слова
нагадували учням і жінкам-мироносицям  ангели, які з’явившись їм
після воскресіння Христа, сказали: «нема Його тут: Він воскрес,
згадайте як говорив вам, коли був ще у Галилеї…» Чи можуть
християни не вірити Спасителю та мати сумніви щодо сказаного Ним,
знаючи, що Його обіцянка справдилася, а пророцтва здійснилися?

Шановна паство, закликаю усіх вас до щирої молитви. Нехай
воскреслий Спаситель дарує нам можливість користуватися у земному
житті усіма Його благами, зокрема в теперішній час епідемії, яка
руйнує не тільки наше здоров’я, але й життя. Прошу ваших щирих
молитов за наше українське патріотичне військо, за нашу перемогу над
загарбниками та припинення війни на нашій рідній землі.
Бажаю Вам всечесні отці, монахи, браття і сестри, щоб
Милосердний Господь у день світлого воскресіння Христового та у всі
дні нашого життя благословляв нас радістю, миром та спокоєм.

Митрополит Львівський і Галицький УПЦ Філарет

Створення перших людей було не лише головним подарунком,
а й проявом всемогутності Бога, Який полюбив цей світ ще до його
створення. І навіть невмілий, саморуйнівний прояв свободи нашими
прабатьками в Раю не міг змінити любові Бога до свого творіння.
Так само відбувається нині: незліченні гріхи, що скоїла людина вчора,
чинить сьогодні або будуть допущені нею завтра, не стануть нездоланною
стіною на шляху людини до Бога, Який любить її безмежно. Верхівкою
ж цієї вселюбові є подія Воскресіння Спасителя нашого Ісуса Христа.
Воскресіння, як і всі дари Бога, пропонується всьому людству без
винятку: бідним та багатим, праведникам і грішникам, віруючим та
невіруючим – буде дароване воскресіння з мертвих.
Воскресіння – це основа нашої віри, незламна опора в нашому
земному житті.
Воскресіння – це радість в нашому прагненні до невмираючого
добра і краси.
Воскресіння – це радість про преображення всього нашого життя в
життя нетлінне.

Святкуючи Великдень, ми серцем пізнаємо силу і велич нашого Бога,
стаємо новими людьми і щиро дякуємо, і прославляємо Бога за Його
невимовний дар Любові – Воскресіння.
Тож, нехай непостійність, що позбавляє людину коріння, а значить і
плоду, не зможе завадити Благодаті світлого Христового Воскресіння
увійти в наше серце. Нехай Господь позбавить нас безвідповідальності,
яка є причиною виродження і духовної деградації, та слабкої віри,
заснованої «на піску». Молімося, щоб наполегливість і послух принесли
нам зростання у вірі, зрілість у судженнях і досконалість у чеснотах.
Відповідальності нас навчає сам Христос, «Агнець Божий, Який
бере на себе гріхи світу» (Ін. 1, 29). Він особисто приніс себе в жертву
Богу, щоб викупити нас від влади пекла та визволити від смерті. Завдяки
Христу ми торжествуємо: «Смерте! де твоє жало? Пекло! де твоя
перемога?» (Ос. 13, 14).
Щиро вітаю пастирів та всю боголюбиву паству – вірних чад Львівської
єпархії зі святом Світлого Христового Воскресіння! Бажаю попри всі
негаразди здобути терпіння, мужність, відповідальність та духовну
досконалість. Давайте всі разом будемо слідувати спасительним шляхом
Христа, перемагаючи власне «его», просячи у Господа сили і допомоги,
щоб докорінно змінитися Світлом Христового Воскресіння!

Підготувала Юліана Лавриш