Як місто і церква долають бідність: у Львові знедолені мають де обідати

IMG_9540Виявляється, людина, яка живе у Львові і потрапила у складну ситуацію, може мати безоплатний обід. Чимало організацій, зокрема релігійних, задовольняють звичайні людські потреби тих, які живуть за межею бідності, які опинилися на вулиці. Близько 100 знедолених щоденно обідає в Їдальні для бідних Святого Йосифа. З понеділка по п’ятницю харчують потребуючих і при Храмі Христового Воскресіння УГКЦ (вул. Городоцька, 319а). Спільнота взаємодопомоги «Оселя» роздає обіди щочетверга біля Порохової Вежі. А з березня запрацювала кухня для бідних в їдальні Caritas-Spes Львівської Архидієцезії Римо-Католицької Церкви.

Вже шостий рік поспіль у Львові триває кампанія «Соціальні акції з подолання бідності». Так, у 2014 році було надано 18,5 тис. послуг (харчування та санітарно-гігієнічні послуги) тим, хто потребував цього. За 5 років всієї кампанії, починаючи з 2010 року, місто надало більше 70 тис. обідів потребуючим.

«Цьогоріч ми продовжуємо цю ініціативу й підтримуватимемо надання послуг харчування нужденним мешканцям нашого міста, як і минулого року. Так, з лютого місяця вже розпочали надання послуг харчування спільно з нашими партнерами: Релігійним Управлінням Згромадження Монастирів «Мілес Єзу» (Воїни Ісуса) УГКЦ – «Їдальня для бідних Св. Йосифа» (вул. Б. Хмельницького, 189б); громадою Храму Христового Воскресіння УГКЦ (вул. Городоцька, 319а); Львівською міською організацією «Спільнота взаємодопомоги «Оселя», – розповів в.о. начальника управління соціального захисту Львівської міської ради Ігор Кобрин.

При Храмі Христового Воскресіння УГКЦ (вул. Городоцька, 319а) потребуючих харчують з понеділка по п’ятницю о 14.00 год. Львівська міська громадська організація «Спільнота взаємодопомоги «Оселя» роздає обіди щочетверга о 14.00 год. біля Порохової Вежі.

«Ми годуємо щодня о 14.00 год., крім неділі і релігійних свят. Але зазвичай люди розтягуються і до 16.00-17.00 год. Маємо вже 65 осіб зі всього Львова, які щоденно обідають в нас. Це, здебільшого, малозабезпечені, одинокі люди (60-80 років), хворі молоді люди. Стараємося не давати тим «візитерам», які всюди просять.

Ми маємо в церкві окреме приміщення, де є кухня і де, власне, готують жінки-волонтери, які присвятили свій час потребуючим», – розповів отець Сергій Швагла, адміністратор храму Христового Воскресіння УГКЦ.

DSC_5753З червня 2011 року у Львові функціонує «Їдальня для бідних Святого Йосифа», яку започаткувало «Релігійне управління згромадження монастирів «Мілес Єзу» Української Греко-Католицької церкви (Воїни Ісуса). В їдальні з понеділка по п’ятницю надають безкоштовно обіди бездомним й іншим малозабезпеченим мешканцям нашого міста. Щоденно сюди приходить від 60 до 100 людей, в окремі дні число потребуючих може сягати більше 100 осіб.

«Я заїжджав сюди кілька років тому, тут не було ще ремонту, але люди приходили, постійно отримували свіжий обід. Сьогодні приємно, що кожен мешканець міста Львова, який потрапив у біду, знає, куди можна прийти і отримати безоплатний обід. Ми працюємо спільно з Церквою св. Йосафата. Вони дають хліб, а ми виділяємо бюджетні кошти на обід. Обід не є дуже потужним, але голодним не залишишся. Таких центрів у Львові достатньо. Є люди, які приїхали зі Сходу, тому у Центрах кількість людей зараз збільшилась. Мусимо дбати про усіх, бо ми християни.

Є різні категорії людей. Є люди, які у нас ночують у Центрі нічного перебування. Частина з них вдень має ту чи іншу роботу, але вночі вони приходять у Центр. Є частина людей, яка підробляє, але на постійну працю не всі готові через філософію свого життя.

У певні дні сюди може прийти до 100 людей. Кожен з них отримує гарячий борщ чи суп, гарячу другу страву, хліб, компот. Безперечно, якщо є людина, яка шукає працю, то ми їй допомагаємо. Але є люди, які так живуть. Ми мусимо їм допомогти. Їх треба любити такими, якими вони є.

Ми маємо в бюджеті 50 тис грн на цей осередок, в разі потреби ця сума може бути збільшена. Є також благодійники, церква, з якою ми працюємо разом. У місті є багато таких осередків. Громадські організації також мають свої осередки. Загалом, людина, яка живе у Львові і потрапила у складну ситуацію, завжди буде мати безоплатний обід», – зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Місто почало дофінансовувати цю їдальню з 2011 року. До цього сестри «Мілес Єзу» УГКЦ самостійно справлялися. Орієнтовно від 60 до 100 людей кожного дня, з понеділка по п’ятницю, з 12.00 год. мають змогу отримати гаряче харчування. Робота тут налагоджена, бо люди давно працюють з таким контингентом, знають кожного в обличчя.

Цьогоріч кількість людей, які тут харчуються, збільшилася через ситуацію в країні. До нас приїхало багато переселенців з інших регіонів України, і вони також приходять сюди, бо бачимо багато російськомовних відвідувачів. У зв’язку з економічною кризою, збільшилась кількість звернень громадян щодо того, де можна харчуватися.

Здебільшого, тут їдять безхатченки, які є на обліку в Центрі обліку та нічного перебування бездомних, малозабезпечені люди, а також ті, які працюють неподалік і можуть тут поїсти. Потрібно мати при собі хоч якийсь документ, але без їжі не залишиться жодна людина.

soc_akciji_bidnisjtj_1У нас ще є осередок на вул. Городоцькій, а також щочетверга громадська організація «Оселя», яку ми також дофінансовуємо з міського бюджету, харчує біля Порохової вежі. Є й інші релігійні організації, які займаються такою ж справою, але ці акції вони проводять самі за позабюджетні кошти.

Загалом, на обліку в Центрі обліку та нічного перебування бездомних є близько 1800 людей. В Центрі щоденно отримує послуги з нічного перебування близько 40-50 людей», – розповідає в.о. начальника управління соціального захисту ЛМР Ігор Кобрин.
Їдальня в місті працює з 1996 року, а за новою адресою функціонує з 2005 року. Управління соціального захисту Львівської міської ради здійснює дофінансування діяльності «Їдальні для бідних Святого Йосифа». Так, за рахунок коштів міського бюджету п’ять днів на тиждень, з понеділка по п’ятницю, знедолені отримують в їдальні гарячі обіди. Відомо, що у 2014 році в «Їдальні для бідних Святого Йосифа» роздано 12,3 тис. порцій їжі.

З 16 березня 2015 року в їдальні Caritas-Spes Львівської Архидієцезії Римо-Католицької Церкви (вхід з вулиці Максима Кривоноса, поруч з Будинком Латинських Архієпископів) щодня готують гарячі обіди (наразі гаряча перша страва з хлібом) для бідних і потребуючих з львівських римо-католицьких парафій Львова.

Для того, щоб мати змогу обідати в їдальні Карітасу, необхідно отримати лист-рекомендацію від настоятеля. Організатори наголошують, що для рознесення обідів потребуючим розшукуються волонтери.

Кухня працює щодня з 12.30 по 15.30 год. – до Святої Меси у храмі Стрітення Господнього.

Організатори планують, що ця кухня буде виїзною, тобто волонтери розвозитимуть обіди старшим і хворим особам. Тому запрошують волонтерів для допомоги в доставленні обідів для потребуючих.

У римо-католицьких храмах Львова поставлені скриньки для збору пожертв на потреби кухні для бідних. Охочі допомогти у реалізації та функціонуванні цього проекту можуть звертатися у Carіtas: caritasspeslviv@gmail.com, тел. 235 06 44.

Місця харчування потребуючих

Марта Еліяшевська