Захар Саджениця: «Святий Миколай допомагав нам»

Чому  «Святий Миколай» одягнув камуфляж, і що спільного між Джохаром Дудаєвим і 25-ти річним хлопцем зі Львова? Навіщо ветерани АТО пишуть казки і чи зцілює добро? Про це та особливості благодійної акції «Миколай в камуфляжі» розповів в інтерв’ю сайту «Духовна велич Львова» її координатор Захар Саджениця.

«Мій дідусь був вояком дивізії «Галичина»

–          У Фейсбуці Ваш нікнейм «Zahar Dudaiew». Чому Ви його використовуєте?

–          «Дудаєв» це мій позивний на війні. Окрім цього, батьки мене назвали мене на честь Джохара Дудаєва, бо в перекладі на мову чеченців Захар це Джохар.

–          Що спонукало Ваших батьків дати Вам ім’я Президента Чеченської республіки Ічкерії?

–          Це сталось за рекомендацією мого дідуся. Джохара вбили і за кілька місяців після того я народився. Мій дідусь дуже поважав Дудаєва за його боротьбу та ідеї. Батьки звертали мені увагу, що Джохар завжди був акуратним, на фото у нього завжди напрасована біла сорочка, комір, галстук. Тож називаючи мене в його честь хотіли надати мені такої ж педантичності.

–          Отже, дідусь від самого народження мав на Вас великий вплив?

–          Дуже серйозний, більший, ніж батьки. З дитинства він розповідав мені багато різних історій з національно-визвольної боротьби. Під час Другої світової війни він воював в українській добровольчій дивізії «Галичина». Наше спілкування складалось з простих повсякденних речей, він вчив мене грати в шахи, ми гуляли, він розповідав мені різноманітні цікаві історії, він був інтелігентним чоловіком. Його виховання зробило мене в першу чергу таким яким я є. Ми були з ним дуже близькі.

–          Дідусь ще живий?

–          Він помер в 2015 році. Йому було 87 років.

«Назву «Миколай у камуфляжі» придумали не ми»

–          У вашої благодійної акції дуже цікава назва та незвичне поєднання. Чому Миколай в камуфляжі?

–          Цю акцію починали організовувати учасники бойових дій. І, до речі, це не ми її так назвали. Нас так прозвали люди, які в перший рік нам допомагали і воно до нас приросло.

–          З організаторами акції Ви були знайомі раніше?

–          Ми воювали в одному батальйоні, але в різний період війни. Тож познайомились вже в цивільному житті і почали організовувати різні заходи. І ось виникла ідея також в благодійному напрямку зробити щось корисне. В результаті координатором цієї акції став я, і до мене опісля приєдналась моя дружина, Софія. Вона дуже багато допомагає мені у вільний від роботи час.

–          Ви не мільйонер, але подарували дітям багато різноманітних подарунків. 

–          Ми залучили до акції  велику кількість учасників, боюсь навіть називати кількість, щоб не помилитись. Думаю, не менше тисячі людей.

–          Як Вам це вдалось?

–          Найперше ми звернулись до навчальних закладів міста Львова у співпраці з міським управлінням освіти і Центром професійного розвитку педагогічних працівників. Здебільшого це були дитсадки, вони оголосили збір речей, і діти з батьками купували речі, щоб подарувати на свято дітям-сиротам і тим, які в потребі.

«Святий Миколай допомагав нам»

–          Фактично ви привчаєте дітей з раннього віку до милосердя.

–          Взагалі в цій акції реалізувалось багато всього. Наприклад, ми ставили казку. Учасники бойових дій самі писали сценарій, а потім виступали на сцені перед дітьми. А казка була не проста, а чарівна, патріотична, в якій добро перемагає зло – в кожній нашій казці український воїн, чи то воїн УПА, чи боєць теперішньої російсько-української війни перемагає московського окупанта. Таким лагідним шляхом ми знаходимо дорогу до сердець та розуму діток.

–          Які відчуття у ветеранів після цього?

–          Для них це реабілітація. Спілкування  з дітьми допомагає, зцілює душу.

–          Ви самі і пакували, і розвозили подарунки по області, але як ви вирішили проблему з транспортом?

–          В основному це моя особиста машина, а якщо об’єми були більші, то брали в оренду бус.

–          Окрім дитсадків, до акції долучились і дорослі. Якою була їх допомога?

–          Долучилось багато знайомих і незнайомих людей. Хтось прочитав про нас в інтернеті, комусь розповіли знайомі. Люди бачили, що ми щирі та що в нас нема жодних підводних каменів. Одні скидали кошти на карту, інші приносили речі, це саме той випадок, коли «зі світу по нитці».

–          Святий Миколай допомагав вам?

–          За чотири роки виникали різні ситуації. Було так, що в останній момент, коли все домовлено і діти чекають, а у нас ламався транспорт. І тоді ми встигали знайти інший бус. Була історія, коли одна людина, що була закріплена за двома дітьми загиблого учасника бойових дій, не змогла через форс-мажор підготувати їм пакети з подарунками.  Нам було складно знайти відповідний розмір взуття для них, але і це питання ми змогли швидко вирішити.

–          Як ви визначали до кого прийде Миколай в камуфляжі?

–          В перші рази ми зосереджувались на інтернатах, але тепер зрозуміли, що там не зовсім критична ситуація з матеріальним забезпеченням як в деяких сім’ях з складними життєвими обставинами. Є діти, які ходять у звичні школи, але у них існує певна фінансова складність, це може бути багатодітна родина, чи сім’я, де є люди з інвалідністю, це можуть бути сироти, батьки яких загинули на Сході, або померли з іншої причини.

–          Як ви знаходили таких дітей?

–          Ми співпрацювали з обласною Службою у справах дітей та міським соцзахистом. Ми просили надавати нам інформацію про тих дітей, які найбільше цього потребують.

Батьківська любов для дитини важливіша за матеріальні блага

–          Для Вас особисто, як це бути Миколаєм?

–          Життя увігнало цих дітей у складні обставини і я розумію, що той подаруночок, який отримує ця дитина не вирішить її проблем. Але ми приносимо їм увагу і частинку чогось, що підсолодить їхнє життя. Від цього я відчуваю щастя.

–          Що вам найбільше запам’яталось під час спілкування з дітьми?

–          Коли сидиш і спілкуєшся, то розумієш, що хоча дитина живе в складних матеріальних умовах, або занедбана батьками, але тішиться цьому подаруночку, тому що вона, або ніколи, або дуже давно мала щось подібне. Це круто.

–          Справді, ми вже встигли звикти до комфорту, а раніше діти в кращому випадку бачили мандарини лише на Новий Рік.

–          Коли ми зайшли до однієї хати, там було двоє діток, їх мама «присідає» серйозно на алкоголь, і я запитую у малих, чи прийшов до них Миколай, а то вже було 19-те число. А малий каже, що ні. А мама кричить до нього: «Як ні!?». Він налякався і дістає зі штанів коробочку від «кіндера», а там наліпочки тонесенькі, і я розумію, що для тієї дитини в порівнянні з двома величезними пакетами, які ми привезли, те, що він отримав перед тим зовсім схоже на казковий подарунок від Миколая.

–          Ці зустрічі з дітьми швидко забуваються?

–          Ні, вони згадуються, але на жаль не завжди в хорошому контексті. Мені шкода дитину, але я не розумію батьків. Я вважаю, що співчуття і підтримку повинні отримувати ті батьки, які хоча й живуть у бідності, але й в цих обставинах дарують дитині любов, тепло, ласку і бодай якусь м’яку іграшку на Миколая під подушку. Дитина може недоїдати, але буде у таких батьків гарно вихована і ми такі приклади бачили – у таких дітей багато чого нема, мандаринки і апельсинки вони зрідка бачать, солодкого не можуть поїсти, але вони отримують батьківську любов, що є набагато важливіше для них.

 «Добро можна робити без прив’язки чи ти віруюча людина»

–          Отже, Ви не тільки солодощі дарували?

–          Солодощі, насправді, займали не основну частину подарунків, але їх було багато. У середньостатистичний пакет ми кладемо набір канцелярії, а це розмальовки, зошити, альбоми, кольоровий папір, фарби, пластилін, фломастери, олівці, ручки, гумки, «точилки». Також ми обов’язково даємо щонайменше одну книгу, звісно, україномовну. Даємо засоби гігієни: зубні щітки, пасти, гель для душу, мило, шампуні, серветки. Також кладемо м’яку іграшку, це вже залежить від віку, якусь гру, намагаємось дати одяг та взуття.

–          Скільки час загалом триває ця акція, це ж не один вечір?

–          Це далеко не один вечір. Починаємо ми працювати над акцією на початку грудня, спочатку близько двох тижнів на збір речей, потім ми починаємо сортувати та пакувати подарунки, трохи напакували – розвозимо чи передаємо, щоб роздавалось. Загалом акція триває близько місяця, ось вже новий рік минув, а ми ще продовжуємо. Цього року ми охопили 620 дітей, минулі роки було до 300 дітей, тож навантаження було подвійне.

–          Ви вірите в Бога?

–          Добро можна робити без прив’язки до того, чи ти віруюча людина чи ні, кожна людина повинна робити добрі справи, хоча Миколай це все ж таки християнський персонаж.  

–          Що для Вас особисто означає це свято?

–          Святий Миколай завжди мені дуже подобався, це свято з дитинства, я пам’ятаю, який я був щасливий, коли знаходив подарунки і тому ця акція мені дуже до вподоби і я щасливий, що можу нею займатися, мені це вдається і воно масштабується, це круто.

“Не маємо вже куди запросити людей помогти пакувати подарунки”  

–          Як би Ви узагальнили мету акції «Миколай в камуфляжі»?

–          Є три основних цілі, які ми досягаємо. Ми доносимо національно-патріотичне виховання до молоді, ми реабілітуємо і соціалізуємо учасників бойових дій і ми займаємось благодійністю, допомагаємо тим, кому це найбільше необхідно. У нашу акцію задіяно так чи інакше до 10-ти колишніх учасників бойових дій, вони всі львів’яни.

–          Плануєте продовжувати?

–          Плануємо продовжити акцію і надалі, але точно потрібно буде вже змінювати формат, бо ми просто вже не впораємось. У нас банально на такий масштаб вже не вистачає приміщення, тому навіть не можемо запросити людей помогти пакувати подарунки, бо для них немає місця, також зростає потреба в транспорті та людських силах. Та я все ж сподіваюсь, що акція буде масштабуватись.

–          Дякую.

Розмовляв Андрій Толстой